העליון בביקורת על גישת הצבא למשכורת החיילים: "זה לא דמי כיס"

השופטת אסתר חיות אפשרה למשרד הביטחון ולצה"ל להגיש הודעה מעודכנת בעניין תוך 60 ימים, והוסיפה: אם התשובה לא תניח את דעתנו, יינתן פסק דין ללא דיון נוסף

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

שופטי בית המשפט העליון מתחו היום (חמישי) ביקורת על גישת הצבא לדמי הקיום המועברים לחיילים, ואמרו כי "זה לא דמי כיס, אלא כספים שמיועדים לקיום היומיומי של החיילים".

את העתירה לעליון הגיש עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון בשם שלושת ילדיו, ששירתו בצבא. במהלך הדיון המליצו שופטי העליון למדינה "לחשוב מחדש" על עמדתה בנוגע לדמי הקיום המועברים לחיילים. השופטת אסתר חיות נתנה למשרד הביטחון ולצה"ל אפשרות להגיש הודעה מעודכנת בעניין תוך 60 ימים, והוסיפה כי "ככל שהתשובה לא תניח את דעתנו, יינתן פסק דין בלי צורך בדיון נוסף". השופטת חיות אף אמרה כי העברת דמי הקיום לחיילים צריכה להיות תחת קריטריונים ברורים.

נציגת המדינה, עו"ד דנה בריסקמן, הציגה בדיון פעם נוספת את עמדת מערכת הביטחון, לפיה מדובר ב"מעין דמי כיס" המועברים לחיילים. השופט עוזי פוגלמן מתח ביקורת על כך, ואמר כי לא מדובר ב"סתם דמי כיס - זה סכום שחייל צריך להשתמש בו לקיום היומיומי שלו".

השופטת דפנה ברק-ארז שאלה את נציגת המדינה האם הצבא מצהיר שהוא מספק את כל צרכי החיילים באופן מלא, גם כאשר אינם בבסיס. בריסקמן הגיבה ואמרה כי "הצבא בגדול מספק את הצרכים", ומאחר שחיילי צה"ל נמצאים בשירות חובה, הם אינם זכאים לשכר. עם זאת הדגישה כי הצבא מספק את "הרוב המכריע של הצרכים". השופטת חיות מתחה ביקורת על התנהלות הצבא, ושאלה האם הצבא מספק חומרי גילוח ומשחת נעליים לחיילים. לאחר שנציגת המדינה השיבה על כך בשלילה, ענתה השופטת חיות: "מניין אמור החייל לממן את המצרכים הבסיסיים האלה שנדרשים לו? אם הוא יעמוד לא מגולח במסדר, הוא יקבל עונש. אתם אומרים שאתם לא צריכים לספק, וההורים צריכים לממן".

בנובמבר אשתקד קבע שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי מערכת הביטחון תעלה את שכרם של חיילי החובה בכ-25%, מתחילת שנת 2015. יעלון אימץ את המלצת צה"ל, וקבע כי חיילים המשרתים כלוחמים יקבלו לאחר העלאת שכרם כ–1,100 שקלים בחודש, לעומת כ–850 דאז; חיילים עורפיים יקבלו לאחר העלאת שכרם כ–550 שקלים, במקום 430; וחיילים המשרתים כתומכי לחימה יקבלו מתחילת 2015 כ–785 שקלים מדי חודש, לעומת כ–630 לפני ההעלאה. בתגובה ביקשו שופטי בג"ץ מהמדינה להבהיר מהי אמת המידה שלפיה נקבעה העלאת השכר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ