תינוק נוסף מת ב"מחסני הילדים" בדרום תל אביב, החמישי בתוך חודשיים

בפעם השנייה ביומיים, מת תינוק כבן ארבעה חודשים בגני הילדים המאולתרים של מבקשי המקלט. הפעוט נמצא כשהוא שכוב על בטנו לאחר שעות ארוכות שבהן איש לא ניגש אליו

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן הילדים בו נמצא הילד בדרום תל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

תינוק נוסף מת בגני הילדים של מבקשי המקלט המכונים "מחסני ילדים" בדרום תל אביב, סיבת המוות עדיין לא ידועה. התינוק, כבן ארבעה חודשים, נמצא אתמול כשהוא שכוב על בטנו לאחר שעות ארוכות שבהן איש לא ניגש אליו. זה קורה פחות מ-48 שעות אחרי שנקבע מותה של תינוקת נוספת בגן הממוקם לא רחוק מהגן הנוכחי בשכונת התקווה בתל אביב.

על פי הודעת המשטרה, אתמול בשעות אחר הצהריים הובא התינוק על ידי אמו לבית החולים איכילוב ושם נקבע מותו. במשטרת תחנת שכונות פתחו בחקירה, נחקרו מפעילי הגן וגופת התינוק הועברה לנתיחה לצורך בירור סיבת המוות.

כפי שדווח ב"הארץ", במהלך חודש פברואר מתו במחסנים שלושה ילדים והם מצטרפים לעשרה נוספים בשנתיים האחרונות. גם התינוקת שמתה לפני יומיים היתה בת למבקשי מקלט מאריתריאה. הגנים של ילדי מבקשי המקלט, אשר מכונים "בייביסיטרים", הם ברירת מחדל בעבורם והם נאלצים, בהיעדר מסגרת אחרת, להשאיר בהם את ילדיהם.

הגנים המאולתרים מתנהלים ללא פיקוח ומאכלסים עשרות ילדים בתנאים קשים בחדרים מעופשים, לעיתים גם ללא מזון או כל מענה בסיסי לתינוקות ולפעוטות. מקצתם שוהים בגנים גם ימים שלמים ואף שבועות, ובהיעדר כוח אדם מספיק עלולים תינוקות לשכב יממות שלמות במיטה מבלי שאיש יגש לראות מה שלומם. בכל מחסן ילדים שוהים עשרות פעוטות וההערכה היא שיש כ-70 גנים כאלה בדרום תל אביב, בסך הכל כ-2,500 ילדים נמצאים בגנים הללו עד גיל שלוש.

אנשי מסילה, מרכז הסיוע והמידע לקהילה הזרה שמפעילה עיריית תל אביב, החלו ללוות בתקופה האחרונה את הגן שבו אירע האסון האחרון. אולם בגלל היעדר תקציב ופיקוח של המדינה, אנשי מסילה טובעים בים המטלות. כאשר עובדת סוציאלית אחת אמונה על טיפול בעשרות גנים קשה מאוד לבצע את המלאכה (כאן למטה בסרטון, אחד הגנים בשנת 2011).

במשך שנים מתריעים הארגונים הפעילים למען אוכלוסיית מבקשי המקלט מפני סכנות יומיומיות לילדים, וייתכן שמוות של חמישה מהם בזמן כל כך קצר מתחיל להניע שינוי. בימים האחרונים התקיימו ישיבות מרתוניות במשרדי הממשלה הרלוונטיים בשיתוף עם עיריית תל אביב בעניין.

בישיבות הועלתה הצעה למסד את "מודל היוניטפים", שהם גני ילדים לזרים הנמצאים בפיקוח ובהדרכה, על כלל ילדי מבקשי המקלט. היוניטפים נפתחו לפני כשמונה שנים על ידי הקרן למעורבות חברתית בשיתוף עם עיריית תל אביב אשר נתנה את המבנים לגנים. גנים אלה נותנים היום מענה לכ-350 ילדי מבקשי המקלט כאשר הגנים מופעלים על ידי הקהילה עצמה אבל הגננות עוברות הכשרה ופיקוח, וגם ההורים עוברים סדנאות. כדי ליישם את המודל על כלל ילדי מבקשי המקלט נדרש תקציב של כ-20 מיליון שקלים כאשר אחד התנאים הוא שחלק מהכסף יגיע מפילנתרופיה, כלומר מהציבור, וישנן כמה יוזמות לגיוס כסף אשר כבר פועלות בשטח.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ