תיעוד: הצפיפות על מדרגות הישיבה בהלוויית הרב וואזנר

בסרטון נראים המונים מצטופפים סביב בניין הישיבה שממנו יצא מסע הלוויה בבני ברק. תיבדק התנהלות המארגנים והמשטרה באירוע בו נהרג תלמיד ישיבה ונפגעו עשרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תיעוד של מסע הלוויה של הרב שמואל הלוי וואזנר בבני ברק אמש (שבת) מראה את הצפיפות הרבה סביב בניין הישיבה בה התחיל האירוע, ובפרט בגרם המדרגות עליו נמחץ למוות מרדכי (מוטי) גרבר, בן 27 מאלעד. הסרטון צולם על ידי צלם אתר כיכר השבת.

בניגוד לתכנון הראשוני, לפיו רק מספר מצומצם של אנשים ייכנסו למבנה הישיבה, נוצרו בגרם המדרגות המוביל למקום המולה, דוחק וצפיפות. ככל הנראה, גרבר מעד במדרגות ואיתו נפלו עוד כמה בני אדם שנרמסו תחת ההמון הרב.

צוותי מגן דוד אדום טיפלו ביותר ממאה בני אדם במקום, אחד מהם מאושפז במצב אנוש בבית החולים בילינסון ושניים נוספים מאושפזים במצב קשה. מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו, הורה לחקור את אירועי הלוויה ואת התנהלותם של מארגני האירוע בחשד לרשלנות.

בן הישיבה שמת, מוטי גרבר

סאו העביר את הטיפול בחקירה ליחידת ההונאה במחוז כדי להימנע מניגוד אינטרסים ועל מנת שניתן יהיה לבדוק גם את התנהלות המשטרה בעניין. במשטרת מרחב דן מסרו כי הם נערכו ללוויה במידת האפשר מול המארגנים במסגרת טווח הזמן שניתן.

ארבעה בני אדם נוספים נפגעו במהלך הלוויה, אחד מהם, צעיר בן 18 נפגע באורח אנוש, והוא מאושפז בבית החולים בילינסון כשהוא בסכנת חיים וסובל מפגיעות בראש ובבית החזה. נער בן 14 מאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי שיבא כשהוא מורדם ומונשם, וגבר בן 36, הפצוע גם הוא באורח קשה כשהוא סובל מפגיעת ראש, מאושפז כשהוא מונשם ומורדם בבית החולים בילינסון. אדם נוסף נפצע במסע הלוויה באורח קל והוא צפוי להשתחרר במהלך היום מבית החולים בילינסון.

החשש של המשטרה בטרם האירוע היה שייווצר לחץ בזמן הלוויה באזור בית הקברות. לפי גרסת המשטרה, כחלק מההיערכות ללוויה ועל מנת למנוע עומס בבית העלמין, הורה מפקד המרחב ניצב משנה שמעון לביא לשבור קיר במקום כדי למנוע מהמשתתפים למחוץ זה את זה. עם זאת, גורם במשטרה מסר כי לא ניתן היה לשחרר את הדוחק שיצרו המשתתפים ליד בית הישיבה. הגורם הסביר כי במקרים מסוג זה, ניתן לפזר אנשים רק באמצעות סוסים ואמצעים לפזור הפגנות, אבל במקרה הנוכחי לא ניתן היה לעשות בהם שימוש מכיוון שהרחובות הצרים סביב היו מלאים עד אפס מקום וכל כניסה של צוותים נוספים היתה גורמת לנזק גדול יותר ולפגיעה קשה יותר במשתתפים. 

הצפיפות בלוויה, אמשצילום: מוטי מילרוד

מפקד המרחב הסביר כי האירוע היה מחולק לשניים, מסע הלוויה בן קילומטר וחצי בדרך לבית העלמין וטקס הלוויה בתוך בית העלמין. "כ-50 אלף איש המתינו בבית העלמין ומספר זהה המתין סמוך לישיבה לקראת יציאת הארון", סיפר לביא. "ברגע שהארון יצא השוטרים אבטחו אותו, אבל אז מההתרגשות של המשתתפים החלה ריצת אמוק של אלפים לעבר הארון כדי לגעת בו. בשלב הזה כמה מהרצים מעדו וכל האחרים פשוט דרסו אותם".

לביא הוסיף כי בשלב זה השוטרים עזבו את האלונקה וניסו למנוע את הפגיעה במשתתפים שנפלו, והמתפללים שאחזו בה המשיכו במסע בליווי מינימלי של שוטרים. "היה צורך לפתוח צירי הגעה למד"א במקום עמוס ללא תאורה", אמר מפקד המרחב. "קשה מאוד לתאר מה שהיה שם ועוד יותר קשה היה לצפות את הריצה של אותם אנשים לארון. היו לנו שיחות עם המארגנים. הגענו עם 263 שוטרים, הפעלנו אמצעים, העלינו מסוק. אני מפקד האירוע ואני נושא באחריות ומוכן לקחת חלק בכל בדיקה שתיעשה".

סיוע לפצועים, אמש בלוויהצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ