בעקבות החשד להדלפה: יבוטל פרק מהבחינה הפסיכומטרית

תלמידים שנבחנו בשבוע שעבר טענו כי פרק כמותי שלם הופיע בסימולציה של אחד ממכוני ההכנה. במרכז הארצי לבחינות והערכה מצאו את הטענות מוצדקות, והדגישו: ביטול הפרק לא ישפיע על איכות הבחינה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

המרכז הארצי לבחינות והערכה החליט היום (ראשון) לבטל את הפרק מהבחינה הפסיכומטרית שהתקיימה בשבוע שעבר, לגביו התעורר חשד שדלף בטרם הבחינה.

בהודעת המרכז שיצאה הערב נכתב כי ״ביממה האחרונה התפרסמו בכלי התקשורת וברשתות החברתיות ידיעות על חשיפה מוקדמת של שאלות מתחום החשיבה הכמותית מתוך הבחינה הפסיכומטרית שנערכה בבוקר האחד באפריל 2015. עם היוודע התלונות החל מאל"ו (המרכז הארצי לבחינות והערכה י"ס) לבחון את הנושא באופן יסודי. בעקבות הבדיקות שבוצעו, התברר שהשאלות שמדובר בהן הופיעו בחומרי הכנה של אחד ממכוני ההכנה, ונלקחו מבחינה פסיכומטרית שהועברה לפני כמה שנים".

תלמידות אולפנת חורב מתכוננות לבחינה הפסיכומטרית, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

נבחנים בבחינת הפסיכומטרי שהתקיימה ביום רביעי האחרון התלוננו כי אחד מהפרקים הכמותיים בבחינה הופיע לפני כן בסימולציה של אחד ממכוני ההכנה לבחינה. בפוסט שהתפרסם בפייסבוק כתבה אחת הנבחנות כי ״התברר שפרק כמותי שלם שהופיע בבחינה האמיתית הופיע לתלמידי מכון מסוים באחת הסימולציות שפתרו בעבר״. היא הוסיפה כי אפילו מספרי השאלות היו זהים בשני הפרקים. גם תלמיד במכון המדובר כתב בפוסט בפייסבוק כי אכן הפרק הכמותי הופיע בשלמותו בסימולציה בקורס.

לטענת המרכז הארצי, "בכל בחינה יכולות להופיע שאלות שבהן נעשה שימוש בבחינות קודמות. עם זאת, כדי להבטיח שכל הנבחנים שנבחנו בנוסח הבחינה הנידון יזכו לציון הוגן, החליט מאל"ו לבטל את הפרק שבו הופיעו שאלות אלו. פסילת שאלות בדיעבד היא הליך מקובל במאל"ו, המופעל בנסיבות שונות. חשוב להדגיש שאי הכללת הפרק בציון הכולל של הנבחנים אינה פוגעת באופן משמעותי באיכות הפסיכומטרית של הבחינה כולה״.

במרכז הארצי הבהירו כי ״אם אמנם יתברר שאחד ממכוני ההכנה עבר על החוק והשתמש בחומרים המוגנים בזכויות יוצרים, ינקוט מאל"ו צעדים מתאימים כדי למנוע את התופעה בעתיד". במרכז הדגישו כי "מלבד הפגיעה בזכויות יוצרים, מקרים מסוג זה פוגעים בסופו של דבר בכל הנבחנים – הן בתלמידי המכון האמור והן בשאר הנבחנים. רוב מכוני ההכנה עושים מלאכתם נאמנה, אך אלה שמפרים את החוק מזיקים גם למכונים האחרים. בשעות אלה נשלחת הודעה אישית בדוא"ל לכל הנבחנים שנבחנו בבוקר 1.4.2015, והיא מפרטת את ההחלטות שהתקבלו בעניין ואת הפעולות הננקטות בעקבותיהן. מאל"ו סמוך ובטוח כי ההחלטות שהתקבלו והצעדים שננקטו מבטיחים שנבחני הנוסח יזכו לציון הוגן״, לשון תגובת המרכז הארצי לבחינות והערכה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ