עיריית עפולה אסרה על מבקרים להיכנס עם חמץ לפארק ציבורי

השומר בכניסה לפארק ערך חיפוש בחפצי הבאים בשעריו, ומי שנשא חמץ לא הורשה להיכנס פנימה. בדיקת "חוק חג המצות" מעלה: אין כל הגבלה על אכילת חמץ במרחב הציבורי

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

בני זוג מתל אביב שהגיעו בשבת האחרונה לבקר בפארק הציבורי בעפולה טוענים כי השומר בכניסה לא אפשר למבקרים שנשאו עמם חמץ להיכנס לפארק. בעיריית עפולה טוענים כי מכיוון שמדובר בשטח ציבורי, יש להימנע מהכנסת חמץ אל שטחו, אך מבדיקת "הארץ" עולה כי לא חל כל איסור מסוג זה בחוק.

מיכל אביבי, שהגיעה לפארק יחד עם בן זוגה, בתם ובני משפחה נוספים, העלתה לעמוד הפייסבוק שלה פוסט שזכה לאלפי שיתופים, ובו תיארה את השתלשלות האירועים. "כל אדם שביקש להיכנס אתמול, יום שבת, לפארק הציבורי ברובע יזרעאל עבר חיפוש קפדני בכל התיקים שהיו ברשותו למציאת חמץ", כתבה אביבי. "כששאלתי את השומר בכניסה למה הוא לא מכניס אותם, הוא אמר שקיבל את ההנחייה "הדמוקרטית" הזו ממנהל הפארק שאמר לו לא לוותר לאף אחד - יהודים, ערבים, כולם!". לדבריה, "השומר הרגיש מאוד לא נוח עם ההנחייה הזו, אבל לא היתה לו שום ברירה". הפוסט, שזכה לאלפי שיתופים, זכה גם לתגובות מעורבות, ולצד מגיבים שהוקיעו את הגישה בכניסה לפארק,  לא מעט אנשים גם הצדיקו את איסור הכניסה עם החמץ.

עורך הדין ברק אביבי, בן זוגה של מפרסמת הפוסט, אמר כי "מדובר בפארק גדול, יפה ומושקע. המון אנשים מגיעים לשם, והרבה בני מיעוטים מגיעים לשם. זה האזור. פשוט - אנשים שהגיעו לשם עם לחמניות, לא נתנו להם להיכנס, והם היו צריכים לאכול אותן בכניסה. זה היה נראה ממש רע כל הסיפור הזה".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה כי "על פי חוזר מנכ"ל משרד הפנים, תכליתו של "חוק החמץ" נועדה למנוע הצגת חמץ במרחב הציבורי, בכדי להימנע מפגיעה ברגשות הציבור ולמען שמירה על צביון החג. הפארק העירוני בעפולה הינו מתקן ציבורי, המשרת את תושבי העיר והסביבה, ועל כן, מתבקש הציבור להימנע מלהכניס חמץ אל שטחו במהלך ימי החג, כפי שנהוג במוסדות ציבור רבים נוספים".

ואולם – מבדיקת "הארץ" של חוזר המנכ"ל עולה כי החוק מתייחס למכירה או הצגת חמץ בבתי עסק, ואינו אוסר על הצגת חמץ על ידי אדם פרטי. "חוק חג המצות (איסורי חמץ) התשמ"ו – 1986, לא נועד לאסור ואינו אוסר על מכירה או צריכה של חמץ בפסח. החוק אוסר על בעל עסק להציג בפומבי מוצרי חמץ למכירה או לצריכה", כך נכתב בחוזר המנכ"ל. כמו כן, בבדיקה בפארקים עירוניים אחרים, כמו בחיפה ובחדרה, לא נערכו "בדיקות חמץ" בתיקי המבקרים.

"עיריית עפולה החליטה לקחת את החוק לידיה, לפרש אותו כפי שהיא מבינה, לעשות אפליה בין מי ששומר כשרות ומי שלא, לאו דווקא בני מיעוטים", אמר עורך הדין אביבי, שפנה לעיריית עפולה ומחכה כעת לתגובתה.הוא הוסיף כי אין בכוונתו לוותר על הליך משפטי נגד האחראים על המהלך - "אני בודק מה  לעשות מבחינה משפטית, אולי אגיש תביעה ייצוגית נגדם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ