${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שר הפנים ארדן: אקדם חובה לכל אזרחי ישראל להצטרף למאגר הביומטרי

הודעתו של ארדן, על קידום מהלך הדרגתי, באה בעקבות דו"ח של הרשות לניהול המאגר הביומטרי לסיכום תקופת המבחן בו היא דוחה חלופות אחרות ומציינת תמיכה גם מצד מערכת הביטחון

235תגובות

שר הפנים, גלעד ארדן, הודיע היום (שני) כי יקדם מהלך הדרגתי שיחייב את כל אזרחי ישראל להצטרף למאגר הביומטרי. הודעתו של ארדן באה בעקבות דו"ח של הרשות לניהול המאגר הביומטרי לסיכום תקופת המבחן, שהחלה ביוני 2013. הרשות קובעת בדו"ח כי המאגר נחוץ על מנת למנוע שימוש בזהות של אדם אחר. הרשות גם דוחה את הטענות כי המאגר, הכולל תמונת פנים וטביעות של שתי האצבעות המורות, מסכן את פרטיותם של המצטרפים אליו.

המאגר הביומטרי - סיקור נרחב: כל מה שרציתם לדעת ופחדתם לשאול ■ היועמ"ש של ועדת הכנסת בביקורת חריפה על הרשות לניהול המאגר ■ השב"כ והמוסד אוסרים על עובדיהם להצטרף ■ טוקבקיסטים בתשלום ופרסום סמוי בדרך לתעודה החכמה ■ תעודה חכמה בלי מאגר - "למיוחסים בלבד" מה פירצת האבטחה האהובה עליך? ■ רשות האוכלוסין מבולבלת: "לא ידוע לנו מה היקף הנזק מגניבת זהויות" 

בדו"ח מדווחת הרשות כי בשנה ותשעה חודשים הצטרפו למאגר הביומטרי כ-630 אלף אזרחים, שקיבלו תעודות זהות או דרכונים חכמים. "שיעור המצטרפים הגבוה עלה על המשוער ואפשר לקיים בחינות מקיפות ומעמיקות כנדרש בחוק", נכתב. "תוצאות מבחני הנחיצות והחלופות, וכן בדיקת היכולת ליישם את מטרות החוק ויעדיו וכן את יעדי הרשות כפי שמוגדרים בחוק, מובילים בצורה חד משמעית למסקנה בדבר הצורך ביישום מאגר ביומטרי אשר יאפשר מניעת התחזות וגניבת זהות ויספק לתיעוד החכם את רמת המהימנות הנדרשת. האפשרות המומלצת במסגרת תום תקופת המבחן הנה החלה של החוק על כלל התושבים במהלך הדרגתי של מספר שנים".

עופר וקנין

הרשות דוחה את האפשרות שמציעים מתנגדי המאגר, להנפקת תעודות חכמות, ללא מאגר ביומטרי מרכזי. "במצב בו יונפק רק תיעוד חכם, ללא שילוב מאגר ביומטרי, ניתן יהיה להתחזות מספר פעמים מול פקידי רשות האוכלוסין ולקבל תעודות זהות 'אמיתיות' בזהויות שונות. השילוב של תיעוד חכם עם המאגר הביומטרי נועד לאתר ולמנוע ניסיונות אלו כך שיתאפשר מצב של זהות אחת בלבד לאדם אחד", נכתב בדו"ח המסכם.

"ההגנה נגד זיופי זהות מחייבת כלים מתאימים, שיגנו על זהות תושבי ישראל מבלי להטיל עומס לא סביר על התושבים, שרובם המוחלט הם אנשים ישרים. הכלי היעיל ביותר להתמודדות עם סיכון גניבת הזהות הוא שימוש במאגר ביומטרי מרכזי", קובעת הרשות לניהול המאגר הביומטרי. הרשות מציינת כי מאגר דומה "נמצא בשימוש מדינות רבות בעולם, כגון: ארה"ב (להנפקת רישיונות), קנדה (הנפקת דרכונים), ניו זילנד (הנפקת דרכונים) ועוד מדינות רבות".

הרשות מציינת כי המאגר הביומטרי זוכה לתמיכת גורמי הביטחון. "המטה ללוחמה בטרור הוביל לאחרונה עבודת מטה נוספת בה רוכזו עמדותיהם של גורמי הביטחון ואכיפת החוק וגורמי מדינה נוספים בדבר נחיצות קיומו של המאגר הביומטרי. סיכום עבודת המטה העדכנית הינו מסמך מסווג שסוכם בסוף שנת 2014. מסמך זה כולל המלצה חיובית וחד משמעית של גורמי הביטחון באשר לנחיצות קיומו של המאגר הביומטרי", נכתב. לפני כשנה פורסם ב"הארץ" כי שירות הביטחון הכללי והמוסד אסרו על עובדיהם להחליף את תעודות הזהות והדרכונים שלהם בתעודות חכמות, המחייבות הצטרפות למאגר הביומטרי.  גם קצינים ביחידות רגישות בצה"ל הונחו שלא להצטרף לניסוי.

בחודש שעבר מתחה עו"ד נירה לאמעי רכלבסקי, היועצת המשפטית לוועדת הכנסת המפקחת על המאגר, ביקורת על התנהלות הרשות הביומטרית. "בנקודת הזמן הנוכחית – כארבעה חודשים לפני תום תקופת הפיילוט בסוף יוני 2015 – לא נראה כי בפני חברי הכנסת נמצאים כל הנתונים המאפשרים הכרעה בנושא נחיצותו של מאגר נתונים ביומטרי בתמיכה למערכת הנפקה של תעודות זהות אלקטרוניות", כתבה.

תומר אפלבאום

"התשובה לשאלת הנחיצות של המאגר, הן במובן הרחב והן במובן הצר... עדיין לא ניתנה, בין היתר מכיוון שלא מוצתה בדיקת כל החלופות האפשריות לטיפול בבעיית זיוף התיעוד הלאומי גם ללא קיומו של מאגר ביומטרי", קבעה. "גם מקריאת דו"ח תקופת הפיילוט השניה, לא עולה מסקנה לפיה לא ניתן להפעיל מערכת אמינה של תעודות זהות אלקטרוניות – ללא מאגר ביומטרי. יש להדגיש כי הרקע לקיומה של תוכנית מבחן ובחינת נחיצותו של מאגר היה הסכנה הטמונה בקיומו של מאגר כאמור וביתר שאת המשמעות הבלתי הפיכה של דליפתו של מאגר כאמור והפגיעה הבלתי הפיכה בחייו של מי שטביעות אצבעותיו דלפו ונמצאות בסכנת זיוף והפגיעה בפרטיותו".

לדבריה, "נראה כי המאגר איננו חף מטעויות וכי הוא לא יכול להתגבר על כל תרחישי הזיוף וההתחזות האפשריים. כמו כן ברור כי לא ניתן להבטיח כי המאגר מאובטח באופן הרמטי שלא ניתן לפריצה. לעומת זאת, כבר כעת נצפו אפשרויות שעשויות לתת מענה אלטרנטיבי עם סכנה מופחתת של פגיעה בתושבים במקרה של דליפה של המאגר – וזאת באמצעות שימוש בתמונות פנים ביומטריות להבדיל משימוש בתמונת פנים ביחד עם טביעות שתי אצבעות".

בדו"ח דוחה הרשות הביומטרית את הטענות ומדגישה כי ביצעה במלואן את המשימות המוטלות עליה, כולל בחינת חלופות למאגר. הרשות מפרטת שורה של חלופות, הכוללות שימוש מצומצם בנתונים ביומטריים. "המסקנה הבולטת היא שהחלופות הכוללות את הכמות המרבית של נתונים ביומטריים הן אלו שנותנות מענה ראוי ביותר לדרישות החוק", נכתב.

בעקבות הדו"ח, אמר שר הפנים ארדן כי "תיעוד ביומטרי חכם שאינו ניתן לזיוף יחד עם שימוש במאגר הביומטרי יאפשר חבילת אבטחה והגנה מלאה על זהות אזרחי ישראל, ויאזן בין חובתנו להבטיח את ביטחון האזרחים לבין חובתנו להגן על פרטיותם. נקדם חובה הדרגתית למעבר לתיעוד ביומטרי". לדבריו, יש לחייב בתוך כמה שנים את כל אזרחי ישראל להצטרף למאגר הביומטרי. "עלינו להילחם בניסיונות של ארגוני טרור ופשיעה לזייף את זהותם של אזרחים בישראל", הוא מוסיף. מהלך לקידום חובת הצטרפות למאגר הביומטרי יצטרך להיות מהלך חקיקתי. סביר להניח כי אם ארדן לא יוכל להשלים אותו בכהונתו כשר הפנים, עמדתו תועבר לשר הפנים הבא. על פי ההערכות, יו"ר ש"ס אריה דרעי צפוי לקבל את התפקיד בממשלה הבאה. 

מנגד, קוראת התנועה לזכויות דיגיטליות לא לאשר "במחטף" את חובת ההצטרפות למאגר הביומטרי. "ברור שבחינה לא רצינית כפי שהתרחשה, שטוענת כי יש היקף משמעותי של זיופי זהויות ללא ביסוס ממשי למספרים, שטוענת כי שיטת התשאול פותרת 'רק' 95% מזיופי הזהות, וששיטה אחרת אינה טובה דיה כי היא לא תעזור למשטרה, היא בחינה מוטה, שכל מטרתה היא לשמר את חייה של הרשות הביומטרית", אומר היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד יהונתן קלינגר.

קלינגר מזהיר מפני מחטף בממשלת מעבר, בעת המשא ומתן הקואליציוני, כאשר שר הפנים צפוי להתחלף. "אנו נמצאים בתקופה שלאחר בחירות, כאשר הכנסת בפגרה, וכאשר הכנסת אמורה לדון בנחיצות המאגר הביומטרי בצורה רחבה ומלאה. אנו מאמינים שלאחר מינוי הוועדות, ובהתאם לקואליציה שתתגבש, ייבחר שר פנים אחר שיכול שיהפוך את ההחלטה. על כן, אנו קוראים לחברי הכנסת להצביע נגד אישור המאגר".

ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי, גון קמני, דוחה את הטענות. לדבריו, "תוצאות המבחנים והיכולת ליישם את מטרות החוק ויעדיו, כולל יכולתנו לתת מענה מלא לחששות בדבר אבטחת המאגר וההגנה על הפרטיות, מדגישים את הצורך ביישום המאגר הביומטרי אשר בעידן התיעוד הביומטרי החכם יאפשר את מניעת תופעת ההתחזות וגניבת הזהות. ההצלחה מקבלת אישור נוסף בדמות ההיענות הגבוהה מצד הציבור להצטרפות לפרויקט, המעידה על רמת האמון הניתנת בו".

תמהרו לתת טביעת אצבע?


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#