מרצה שהטריד סטודנטית באוניברסיטה העברית לא יוכל ללמד עוד ויורחק מהקמפוס לשנה וחצי

פרופ' מריו שניידר, שעל פי התלונה ביצע מעשים מגונים בסטודנטית ואמר כי "ידוע שתימניות חמות", ישלם לה 95 אלף שקלים כפיצוי. מטעם האוניברסיטה נמסר כי ההסכם נחתם על דעת המתלוננת

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

האוניברסיטה העברית הודיעה היום (שלישי) כי חתמה על הסכם עם פרופסור מריו שניידר שהטריד מינית סטודנטית, ועל פי התלונה נגדו ביצע בה מעשים מגונים ואמר לה כי "ידוע שתימניות חמות". במכתב ששלח רקטור האוניברסיטה פרופ׳ אשר כהן לסטודנטים במוסד נכתב כי ״המרצה לא יוכל לשוב ללמד או להנחות סטודנטים בעתיד. הוא לא יוכל להיכנס במשך שנה וחצי לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה ולא יוכל להשתתף במשך חמש שנים בכנסים אקדמיים או סמינרים באוניברסיטה או מטעמה. המרצה הסכים לשלם לסטודנטית פיצוי משמעותי. הסטודנטית התחייבה שלא להעלות טענות נוספות ועתידיות כלפי המרצה״.

שניידר בן 67, ועל כן היה אמור לפרוש בקרוב. בעקבות הפרשה הוא ייצא לשבתון ולאחר מכן לפנסיה. סכום הפיצוי שישלם למתלוננת עומד על 95 אלף שקלים.  

הפרשה נחשפה בערוץ 10 לפני כחודש, אז פורסם כי סטודנטית הגישה תלונה נגד מרצה בכיר שהשמיע התבטאויות מיניות בוטות ומשפילות כלפי הסטודנטיות. בנוסף פורסם כי הוא זימן את הסטודנטית למשרדו באוניברסיטה ושם נגע בה בניגוד לרצונה וביצע בה מעשים מגונים. הסטודנטית לא הגישה תלונה במשטרה והמקרה טופל בבית הדין המשמעתי של האוניברסיטה העברית. 

במכתבו לסטודנטים כתב עוד רקטור האוניברסיטה כי ״ההסכם נחתם היום בין האוניברסיטה, הסטודנטית המתלוננת והמרצה, על דעת הסטודנטית״ וכי המרצה ״לקח אחריות על התנהגות בלתי הולמת כלפי הסטודנטית ויחס פוגעני ומשפיל. המרצה הביע חרטה על מעשיו והתנצל על עוגמת הנפש שנגרמה לסטודנטית״.

עוד כתב הרקטור כהן כי ״הנהלת האוניברסיטה העברית מתייחסת בחומרה רבה לכל מקרה של הטרדה מינית ופועלת בתוקף ליצירת סביבת עבודה ולימודים נקייה מכל סוג של הטרדה. כל תלונה זוכה להתייחסות מיידית ומטופלת בהתאם להוראות החוק ולתקנון המשמעת. חזונה של האוניברסיטה הוא של קהילה מכבדת ומכובדת של סטודנטים וסטודנטיות, נשות ואנשי סגל אקדמי ומנהלי שמתנהלת תוך כבוד הדדי״. 

זה אינו המקרה הראשון באוניברסיטה העברית של תלונות נגד מרצים המגיע לתקשורת. בשנת 2011 התלוננה אורטל בן דיין נגד המרצה פרופ׳ גדעון ארן מהחוג לסוציולוגיה שניהל עמה קשר אינטימי והתנכל לה בעקבותיו. במסגרת הסכם גישור בין הצדדים קיבלה בן דיין פיצויים מהאוניברסיטה בגובה 38 אלף שקלים. בהסכם נכללה גם הכרה רשמית בנכונות פרטי התלונה שהגישה בן דיין, ובוטל ההליך המשמעתי נגד ארן. 

באותה שנה נחתמה בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית פרשה אחרת, בה הורשע על ידי בית הדין המשמעתי במוסד פרופ' אייל בן-ארי, מרצה בכיר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ב"התנהגות שאינה הולמת איש סגל אקדמי" בשלושה מקרים עם סטודנטיות שאותן הנחה.

בין היתר הורשע בן-ארי בניצול לרעה של מעמדו כשקיים יחסים אינטימיים עם אחת הסטודנטיות; ניצול לרעה של מעמדו כשהציע לשתיים מהסטודנטיות לחלוק חדר בעת ששהו בחו"ל; ופגיעה באמינותן המקצועית של שתיים מהסטודנטיות כמו גם באמינות האוניברסיטה לאחר שהסכים להנחות אותן בעבודות דוקטורט על אף שהתקיימה ביניהם מערכת יחסים קרובה. בן-ארי לא הורשע בעבירות הטרדה מינית. עורכי דינו של בן-ארי טענו כי היה בכך זיכוי מהעבירות הללו. עם זאת, לטענת האוניברסיטה, הסיבה לאי ההתייחסות בפסק הדין להטרדות מיניות היא העובדה שהעבירות בוצעו לפני שהיתה חקיקה בנושא.

בן-ארי הושעה מעבודתו באוניברסיטה לתקופה של שנתיים, שבה לא שולמה לו משכורת. בשנתיים הללו נאסרה יציאתו של בן-ארי לשבתון ונאסר שימוש בכספי שבתון שצבר. כמו כן, נשללה זכותו לקבל מימון למחקר ולנהל תקציבי מחקר. האוניברסיטה ערערה על ההחלטה להשעותו ובערעור נקבע כי הוא יפוטר מעבודתו באוניברסיטה וכי לא יוכל להנחות או להדריך סטודנטים לצמיתות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ