כ-200 הפגינו מחוץ למדרשת הרב רמתי בירושלים: "שחרר את בנותינו"

לאחר שהמשטרה הודיעה על גביית עדויות חדשות בתיק, בני משפחה של נערות הלומדות במוסד "באר מרים" מחו על התנהלותו אותה הם מגדירים ככת. הבניין נראה חשוך, וייתכן שדייריו פינו אותו טרם האירוע

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מירי וקנין (משמאל) בהפגנה הערב מול המדרשה בשכונת סנהדריה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
יאיר אטינגר

"אני אנצח אותך רמתי, בורא עולם אתי", כך צעקה הערב (שלישי) בדמעות מירי וקנין, פניה מופנות אל הגדרות שמאחוריהן פועלת מדרשת "באר מרים" בירושלים. וקנין, שבתה נופר משתייכת למה שהיא מכנה "כת" של הרב השנוי במחלוקת אהרן רמתי, היא ממובילות המאבק לסגירת המוסד הפועל בשכונת סנהדריה בצפון הבירה.

לאחר שהמשטרה דיווחה היום על גביית עדויות חדשות בתיק, הפגינו יחד עם וקנין כ-200 בני אדם מול המדרשה, רובם בני משפחות של צעירות הנמצאות במוסד וחלקם גם תושבי השכונה החרדית שהצטרפו להפגנה. מעבר לגדרות נראה בניין המדרשה חשוך לחלוטין, וייתכן כי התרוקן מכל עשרות יושביו לקראת ההפגנה.

"הוא לא אלוהים, אתן יכולות לחיות בלעדיו", "נופר חוזרת הביתה", "אהרון רמתי שחרר את הבנות", אלו מקצת השלטים שנשאו המפגינים. המשטרה חוקרת עדויות, ולא בפעם הראשונה, לפיהן עשרות הצעירות השוהות במקום נקלעו לכת, אינן אחראיות למעשיהן ורצונן נשלט על ידי רמתי. בפי צעירות שעזבו את המקום סיפורים על ניתוק כפוי של כל הקשרים שלהן עם בני משפחותיהן, בניצוחו של רמתי – אדם שבשנים האחרונות יצאו נגדו כל בכירי הרבנים של העולם החרדי. המשטרה תצטרך לבדוק אם מאחורי הסיפורים, חלקם קשים, יש גם עבירות פליליות.

המדרשה של הרב רמתי בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ההפגנה החלה מול הכנסת, בדרישה להחיל ענישה כבדה על מנהיגי כתות. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) נרתמה למאבק, ואמרה כי "העובדה שתלמידות במדרשה לא התלוננו במשטרה בעצמן, איננה סיבה לעצימת עיניים. אני שמחה שהמשטרה פתחה בחקירה לאחרונה אך במציאות הקיימת אין בכך די". היא פנתה לראש העיר ניר ברקת ולמשרדי הבריאות, החינוך והרווחה, בדרישה שיפעלו לסגור את המקום. 

ההפגנה מול המדרשה, בלב שכונה חרדית שקטה, היתה מאורע יוצא דופן וטעון. אחד המפגינים ניסה להצית את גדר העץ האטומה שבחזית הבניין, מעשה שבעקבותיו הקימו השוטרים חומה אנושית בין המפגינים למבנה המדרשה. בשלב מסוים ניסו המפגינים לעשות שפטים בצעיר, לאחר שנפוצה ביניהם שמועה שהוא בנו של אהרן רמתי. מרבית המפגינים הגיעו באוטובוס ובמכוניות פרטיות מבאר יעקב, היישוב בו מתגוררת משפחת וקנין, והיו גם בני משפחות אחרות, חלקן חרדיות, שבנותיהם שוהות במקום.

במשתתפים היו גם ח"כ לשעבר ניסים זאב (ש"ס), שפעל בשנים האחרונות נגד המדרשה, וכן ראש המועצה המקומית באר יעקב ניסים גוזלן שהכריז על הקמת מאהל מחאה קבוע מול פתח המדרשה, בלב שכונת המגורים, החל ממחר בבוקר. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ