פרשנות || ההפגנה בת"א נגד הריסת בתים: המנהיגות הערבית עוברת שלב

ועדת המעקב של ערביי ישראל תקיים היום עצרת מחאה בכיכר רבין ותעביר בכך מסר ברור: הציבור הערבי לא מתכוון לוותר על אזרחותו, אלא להיות חלק מחברה שוויונית שתכבד אותו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועדת המעקב של ערביי ישראל תארגן היום בכיכר רבין בתל אביב עצרת מחאה על מצוקת הדיור והריסת הבתים בחברה הערבית. בוועדה הכריזו על שביתה כללית, כולל במערכת החינוך, וקראו לציבור הערבי להגיע בהמוניו. ההחלטה לקיים את האירוע דווקא במרכז הארץ נועדה להעביר מסר ברור לממסד ולחברה הישראלית בכללותה - הציבור הערבי לא מוותר על אזרחותו ושואף להיות חלק אינטגרלי מחברה צודקת ושוויונית, חברה שרואה בו שותף ולא גיס חמישי ושמבינה את מצוקותיו ומכבדת את זהותו.

קיום המחאה בלב לבה של תל אביב מצביע על תהליך חשיבה חדש במנהיגות הפוליטית של החברה הערבית. אם הרוב מתעלם מהמיעוט ולא מוכן להקשיב לו אז המיעוט יגיע אליו, ואם הזעקה שיצאה לאורך שנים מנצרת, סכנין ואום אל-פחם לא הצליחה לחלחל לציבור ולא אתגרה את התקשורת ואת מקבלי ההחלטות, אז מעבירים את המחאה ללב המדינה. אולי הפעם הזעקה תגיע לאוזן קשבת.

הציבור הישראלי מציג את סוגיית הדיור בראש סדר העדיפויות. ערב הבחירות האחרונות המפלגות דיברו על הצורך בהורדת מחירי הדירות. אולם עבור הציבור הערבי הזעקה היום תהיה כפולה ואפילו משולשת. מחיר הדירה הוא מחסום שני או שלישי, שכן לעשרות אלפי זוגות צעירים ערבים אין איפה לבנות את הדירה. ואם יש, אז אין היתר ואין תוכנית מתאר. נתונים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" מצביעים על כך שבעשור הקרוב יש צורך בסיסי של כ-18 אלף יחידות דיור בשנה רק כדי לספק פתרונות דיור לגידול הטבעי. בנוסף, ברוב היישובים הערביים יש מצוקה קשה של שטחי בנייה, ובהיעדר הפשרת קרקעות על ידי המדינה לצד סחבת באישור תוכניות המתאר, נוצרה בועה קשה, שהובילה לאימוץ אלטרנטיבה של בנייה ללא היתר.

בוועדת המעקב מסבירים כי נגד 60 אלף בתים ביישובים הערביים עומדים ותלויים צווי הריסה. הדבר מחייב טיפול באמצעות תוכנית ממשלתית כוללת שתכשיר את רוב הבתים הבנויים על אדמות פרטיות בשטח שהוא חלק מהנוף והרצף הגיאוגרפי של היישובים ולא בהריסה ללא הבחנה. זאת, לצד תוכניות לעידוד בנייה והרחבת שטחי השיפוט. בוועדת המעקב לקחו הימור עם המחאה המתוכננת היום, הכוללת הכרזת שביתה כללית ועצרת, שכן אי היענות לשביתה ונוכחות דלילה בעצרת יכולות לחזור כבומרנג אל מקבלי ההחלטה, ולהעביר מסר לציבור בכלל ולממסד בפרט שהחברה הערבית אדישה למצוקותיה שלה. לכן, האירוע היום הוא מבחן לכולם - למנהיגים ולאזרחים.

מבנה שנהרס בכפר דהמש שליד לוד, החודשצילום: מוטי מילרוד

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ