אלפי בני אדם הפגינו בכיכר רבין בת"א במחאה על מצוקת הדיור והריסת בתים ביישובים הערבים

בהפגנה, שהתנהלה תחת הסיסמה "נאבקים על הבית", מחו המשתתפים על הריסת הבתים. בוועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזו היום על שביתה כללית וקראו לציבור הערבי להגיע

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אלפי בני אדם, רובם מהחברה הערבית, הפגינו היום (שלישי) בכיכר רבין ב תחת הסיסמה "נאבקים על הבית", במחאה על מצוקת הדיור במגזר הערבי ו.

לדברי שיזמה את ההפגנה, ההחלטה לקיים את האירוע דווקא במרכז הארץ נועדה להעביר "מסר לציבור היהודי לעמוד יחד עם הציבור הערבי נגד מדיניותה ההרסנית והמסיתה של ממשלת נתניהו, שמנסה להוביל לעימות". הם הדגישו כי "הזכות לקורת גג היא זכות אלמנטרית לכל אזרח, שעל המדינה ומוסדותיה לכבד ולהסדיר".

בהפגנה השתתפו נציגים מכל מרכיבי ועדת המעקב, בכירים בתנועה האסלאמית, חברי כנסת מיתר הסיעות המרכיבות את הרשימה המשותפת (חד"ש, בל"ד ותע"ל) כולל העומד בראשה ח"כ איימן עודה, נבחרי ציבור נוספים בהם ראשי רשויות, פעילים חברתיים, וכן אנשי רוח, יהודים וערבים.

מפגינים במחאה על מצוקת הדיור במגזר הערבי בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

המשתתפים הניפו דגלי פלסטין וקראו סיסמאות בגנות הריסת הבתים ובעד הרחבת שטחי השיפוט. הם קראו להכיר בכפרים הלא מוכרים בנגב ובכפר דהמש שבין לוד לרמלה, שתושביו נאבקים בצווי הריסה.

ראש הרשימה המשותפת אמר בהפגנה כי הריסת הבתים הוא "אחד הנושאים הכואבים ביותר לציבור הערבי. משפחה שמאבדת את ביתה ושנבנה על אדמתה הפרטית, כל עולמה חרב עליה". עודה האשים את הממשלה בחוסר היענות ליוזמות של ראשי הרשויות המקומיות הערביות להסדרה של נושאי תוכניות המתאר ולהרחבת שטחי השיפוט של הישובים הערביים.

בוועדת המעקב הכריזו היום על שביתה כללית, כולל במערכת החינוך, וקראו לציבור הערבי להגיע להפגנה בהמוניו. מהוועדה נמסר כי "השביתה באה להרים קול זעקה של האזרחים הערבים שסובלים ממצוקת דיור חריפה, מהריסת בתים, מהפקעת אדמות, מאי הרחבת שטחי שיפוט ואי אישור תוכניות מתאר". 

, בשנת 2014 מנהל מקרקעי ישראל פרסם מכרזים ל-38,261 יחידות דיור ביישובים יהודיים, לעומת 1,844 יחידות ביישובים הערביים. רק ב-41 ישובים ערביים מתוך 139 קיימות תוכניות מתאר מעודכנות ומותאמות. משנת 1948 הוקמו במרכז ובצפון הארץ 700 ישובים יהודיים, אך כמעט שלא הוקמו יישובים ערביים. 50 אלף בתים ערביים נמצאים כעת תחת סכנת הריסה. לדברי יו"ר הרשימה המשותפת, זאת תוצאת המדיניות שמאלצת את הציבור הערבי לבנות ללא היתר. החודש שלושה מהם בכפר דהמש, אחד בכפר כנא ושלושה בכפר סעוא הלא־מוכר בנגב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ