תשעה ישראלים שהוגדרו מנותקי קשר אותרו בנפאל

שבעה מטיילים נמצאו בטרק בלאנג טאנג כשהם בריאים ושלמים, שניים נוספים אותרו מאוחר יותר. לפחות חמישה ישראלים שטיילו באזורי האסון עדיין לא יצרו קשר מאז רעידת האדמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבעה מטיילים ישראלים שהוגדרו מנותקי קשר אותרו אחר הצהריים (שלישי) בשמורת לאנג טאנג, באתר טוטפאני. גל סרור, לישי יפרח, מאיה בן דוד, סער הוברמן, איתן נוימן, פועה לסרי ומיכאל בניהו אותרו על ידי חברת החילוץ מגנוס בטרק מורשת הטמאנג, כשהם בריאים ושלמים. שני ישראלים נוספים שהוגדרו מנותקי קשר אותרו מעט מאוחר יותר. חלק מהצעירים שחברות החילוץ הצליחו לאתר סירבו לחזור עם המחלצים, והעדיפו להמשיך ולטייל לבדם.

אור אסרף במהלך הטיול

לפי משרד החוץ חולצו היום 21 מטיילים באזור לאנג טאנג. עם זאת, לפחות חמישה ישראלים עדיין מוגדרים מנותקי קשר, בהם עמית צנגוט מתל מונד, שגיא רכבוך מכרמיאל, עליין גאון-לרנר ואור אסרף מלהבים. מנותק קשר נוסף הוא יוסי חלד, בן 54, שטייל לבדו. 

אסרף, חייל משוחרר בן 22, יצא עם צוותו מיחידת אגוז לטיול אחרי הצבא. חלק מחבריו שבו לארץ או המשיכו לטייל בהודו, ואילו אסרף היה אמור לצאת לטרק הנמוך בלאנג טאנג ביום שבת בבוקר.

גאון-לרנר וצנגוטצילום: מתן כספי
שגיא רכבוךצילום: מתן כספי

הוריו הגיעו היום לנתב"ג בזמן שמטוס הישראלים מקטמנדו נחת, על מנת לחפש בחורה שלפי מידע שהגיע אליהם ראתה את אור. הם נשאו שלט גדול עליו כתבו "מי ראה את אור אסרף באזור הלאנג טאנג" כיוון שלא ידעו את שמה של הבחורה וקיוו שאולי היא תזהה אותם. לבסוף התברר כי היא אכן פגשה אותו, אבל לפני רעידת האדמה. אורית אסרף, אמו של אור, סיפרה כי הקשר האחרון איתו היה בהתכתבות וואטסאפ בערב שישי. "אנחנו קצת מודאגים כי יש לו מכשיר לווייני והוא סגור", אמרה.  

צנגוט, גאון-לרנר ורכבוך טיילו יחד בטרק האגמים הקפואים ולא יצרו קשר מאז רעידת האדמה. חברם מתן כספי, שטייל איתם במזרח וכבר חזר לארץ, סיפר כי בניגוד לקבוצות רבות אחרות, לשלושה לא היה טלפון לוויני. "השם שלהם לא עלה בשום מקום, ובעצם לא קיבלנו מהם שום סימן", סיפר כספי והוסיף כי מאז רעידת האדמה הוא וחברים נוספים עסוקים רק ב"עבודת נמלים" לנסות ולהשיג כל פיסת מידע. 

לדבריו, יום לפני שיצאו השלושה לטרק הם שלחו סרטון, והוא מנסה להפיץ את הסרטון בקבוצות וואטסאפ, כדי למצוא אנשים שיזהו את המקום ויעזרו להבין באיזה אזור בטרק השלושה נמצאים. "אני מתכנן כבר את מסיבת החזרה שלהם" אומר כספי, "אני כל היום קורא כתבות מזעזעות, והמחשבות כל הזמן עולות, אבל אין מה לעשות, חייבים להישאר אופטימיים ולעשות הכול כדי להחזיר אותם". 

יוסי חלד טייל באזור האוורסט בייס קאמפ בנמצ'ה כשרעידת האדמה התרחשה ומאז אין אתו קשר. אחותו, אסנת רימון סיפרה כי הוא טייל לבד. "הוא לא מטייל ישראלי טיפוסי, לא פעם ראשונה שלו בנפאל, הוא עשה כבר טרקים באזור", ציינה והוסיפה כי משפחתו שוקלת לארגן משלחת חילוץ ותשמח לעזרה ממי שנמצא באזור נמצ'ה ובכלל. "לא ידוע לנו שום דבר. עכשיו בכמה דקות האחרונות קיבלנו הודעה דרך הפייסבוק על מישהו שחושב שהוא ראה אותו, אבל הידיעה הזאת לא מאומתת ואנחנו צריכים לבדוק אותה". חלד נשוי ויש לו ילדה. הוא מתגורר לחלופין בישראל ובניו זילנד בשל דוקטורט שהוא כותב שם. 

הורים של מטיילים באחת הקבוצות שנשארו בלאנג טאנג גם הלילה, הביעו חשש ודאגה לשלום המטיילים. אחד ההורים, זהר שביט, סיפר כי את המסר האחרון קיבלו מהקבוצה ביום שני בארבע לפנות בוקר בטלפון לווייני. אז דיווחה הקבוצה כי הם במצוקה קשה, וזקוקים לפינוי דחוף. במסר נוסף שנשלח, דיווחו כי אחד החברים בקבוצה נפצע בראשו.

הקבוצה הזאת אינה מוגדרת ברשימת מנותקי הקשר, כיוון שנוצר עמם קשר מאז רעידת האדמה. ואולם, ההורים מודאגים וטוענים כי המצב נהיה חמור מרגע לרגע ולא נעשה די על מנת לחלצם. "אני לא מבין כלום, אין שום דבר חדש. לא שמענו כלום", אמר שביט בשיחה ל"הארץ". "הם בשטח, ציפיתי שהיום יחלצו אותם, ולא חילצו. הבנתי מחברת הביטוח שאין דלק, אילנה רבין ממשרד החוץ אמרה לי שאין בעיה ויש מסוקים הודים באוויר, דיברתי עם חברת ביטוח אחרת שאמרה שאין מסוקים באוויר, כל אחד אומר משהו אחר והילדה שלי עוד שם".

שביט סיפר כי הגיע עוד מסר נוסף מחיליק מגנוס, שסיפור כי הקבוצה במקום מבטחים ומחכה לחילוץ - אך לדבריו, בשל העובדה שהמסר שהתקבל מהקבוצה של בתו היה "פחות רגוע" להגדרתו, הם אינם יודעים למי להאמין. שביט סיפר כי היה רעיון לפיו ישראל תכניס מסוקי יסעור מפורקים לנפאל לייעול החילוץ, אולם ממשלת נפאל לא אישרה זאת, ואולי לא הופעל מספיק לחץ מכיוון משרד החוץ לאשר את הפעולה הזאת. "כרגע אין תוצאה", הוא אמר. "עושים, אבל שום דבר לא קורה, מבחינתי. יש כאלה שחולצו ואני שמח בשבילם אבל עדיין לא הגיע השמחה אלי". שביט הוסיף שבמשרד החוץ אמרו לו כי הם עושים את מיטב המאמצים ולא חוסכים במשאבים, אך הוא אינו חש כך במבחן התוצאה. "אני חושב שכבר כולם היו צריכים להיות בחוץ. אם ראשי המדינה היו נפגשים עם ראשי מדינת נפאל, ודורשים מהם עשרים מסוקים ולא שניים, אז כולם היו בחוץ".

שלמה, אביה של אחינועם לבקוביץ' שגם היא חברה בקבוצה, אמר כי "שמענו משפט קצר, 'אנחנו בסדר, מתכוננים ללינת לילה'". לדבריו, גם המסר הזה הגיע רק לאחר שלחצו על חברת הביטוח שבררו מה קורה עם המטיילים. "אף אחד מההורים לא דיבר עם אף אחד מהילדים כמעט 80 שעות", אמר לבקוביץ' אך ניסה בכל זאת לצייר תמונה אופטימית בתוך הלחץ והחרדה. "אם אני חושב חשיבה חיובית, אולי הראל עושים שיקולים של מי יותר חזק. כל החבר'ה האלה היו בצופים, היו בשנת שירות, אחרי שירות משמעותי בצבא. הם מכירים אחד את השני, זו לא איזו קבוצה מזדמנת", אמר והוסיף, "יכול להיות שבתקשורת איתם מבינים שהם יכולים להתמודד עם עוד לילה שם. זו אולי פרשנות אופטימית שלי, כאבא שמאמין בהם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ