בכירים בממשלת אוגנדה מבהירים שוב: אין לנו הסדר עם ישראל להעברת מבקשי מקלט

כמעט שנתיים אחרי שפורסם בארץ דבר ההסכם בין המדינות, עיתון אוגנדי פרסם כתבה נרחבת בנושא וציטט בין השאר את שר החוץ האוגנדי שאמר כי לא ידוע לו על כל עסקה עם ישראל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

העיתון היומי "New Vision" הרואה אור באוגנדה פרסם אתמול (שלישי) כתבה נרחבת על ההסכם הקיים לכאורה עם ישראל בדבר העברת מבקשי מקלט לתחומה. בכתבה מכחישים שר החוץ של האוגנדה, דוברת משרד הפנים, גורם בכיר נוסף במשרד החוץ ונציב הפליטים במשרד ראש הממשלה את קיומו של כל הסכם עם ישראל. שר החוץ האוגנדי אף הדגיש כי אם אכן התבצעו העברות שכאלה, הרי שהן נעשו באופן בלתי חוקי.

בכתבה מצוטט שר החוץ האוגנדי, הנרי אוקלו אוריֵם, אומר כי "שוחחתי עם שר הפנים ועם המזכיר שלי ואין הסכם כזה - אלא אם כן הדבר נעשה בצורה בלתי חוקית". בעיתון נכתב עוד כי אוריים ביקש משר הפנים האוגנדי לחקור אם פקידים במשרדו היו מעורבים בעסקה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עוד צוטטה בכתבה דוברת משרד הפנים האוגנדי, פמלה אנקונדה, שאמרה כי הדיווחים על קליטת מבקשי מקלט באוגנדה אינם נכונים, וגם מזכיר משרד החוץ האוגנדי, ג'יימס מוגומה, הכחיש את הדבר. "לא אני ולא השר יודעים על כך. אין לנו הסדר לקבלת פליטים מישראל", אמר. 

מבקש מקלט מחוץ למתקן חולות, החודשצילום: אילן אסייג

זו אינה הפעם הראשונה שאוגנדה מכחישה את הדברים. גם לאחר שהצנזורה התירה לפרסום לפני כמעט שנתיים כי אוגנדה היא המדינה השלישית אליה תעביר ישראל מבקשי מקלט, הכחיש נציב הפליטים במשרד ראש ממשלת אוגנדה את דבר קיומו של הסכם עם ישראל. בתשובה לשאלה שהפנה אליו ארגון זכויות אדם בינלאומי, כתב הנציב, דיוויד אפולו קזונגו, כי אינו מכיר הסכם כזה. "זה מנוגד ביסודו לעיקרון הבינלאומי של 'אי-החזרה' ומתן מקלט לאלה הזקוקים לו", כתב. גם שר החוץ אמר דברים דומים בראיון לעיתון אחר במדינה, "Daily Monitor".

עם זאת, כשנודע בישראל דבר ההסכם, בעקבות הודעת שר הפנים דאז, גדעון סער, אישר משרד המשפטים בישראל את קיומו. במשרד הבהירו אז כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר את ההסכם עם אוגנדה לאחר שקיבל הבהרות משליחו המיוחד של ראש הממשלה חגי הדס וממשרד החוץ. "היועץ המשפטי לממשלה השתכנע כי אין מניעה משפטית שהממשלה תפעל בהתאם למתווה שהושג. זאת לאחר שווידא, בין היתר, כי המדינה השלישית היא צד לאמנת הפליטים, קיימת בה מערכת מקלט המספקת הגנה לאוכלוסיות הרלוונטיות והיא עומדת בסטנדרטים של נציבות האו"ם לפליטים", נמסר אז. 

המוקד לפליטים מסר בתגובה לפרסום ב-New Vision כי "ההכחשה הגורפת של ממשלת אוגנדה מדאיגה וממחישה את הפער בין הבטחותיה של ישראל למציאות בפועל". במוקד הוסיפו כי העדויות שברשותם מצביעות על כך שמבקשי מקלט רבים נשלחו לאוגנדה וגילו כי בניגוד למה שישראל הבטיחה להם, אין להם שום מעמד חוקי, יכולת לשכור דירה, לעבוד או להגיש בקשת מקלט. "הדיווח הנוכחי מוכיח שוב כי ישראל משחקת בחיי אדם ומפקירה את מבקשי המקלט למסעות מסוכנים, ללא כל ערובה לביטחונם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ