מחאת האתיופים מגיעה לתל אביב: "לדור החדש יש בטן מלאה, הם רוצים לפרוק"

הצעירים שמובילים את המחאה דוחים את ההשוואה לשחורים בארה"ב ("אנחנו לא בולטימור"), מבהירים שיעצרו רק אחרי שהמסר יחלחל ולא רוצים להיתפס כמנהיגים ("זאת מחאה של קהילה"). המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה ימים לאחר ההפגנה הסוערת בירושלים, צעירי מחאת האתיופים מגיעים לתל אביב ומספקים הצצה לעוצמת הזעם והתסכול של בני הדור השני לעולים. "הצלחתנו להרים את המחאה בתוך יום וחצי בגלל המרמור של הצעירים. זה בוער בהם"‬, אמר היום ל"הארץ" מני יאסו, שהזהיר כי למרות קריאת המארגנים להימנע מאלימות, העניין עלול לצאת מכלל שליטה. "לדור החדש שמוביל את המחאה יש בטן מלאה על כל השנים האלה והוא רוצה לפרוק. המשטרה לא מתאפיינת באיפוק וזה יכול לצאת מכלל שליטה".

מובילי המחאה, שמתכננים להפגין מול בנייני עזריאלי, דוחים את ההשוואה לאירועים המתמשכים בבולטימור, מבהירים כי ההפגנות יפסקו רק אחרי שהמסר יחלחל ולא רוצים לקחת לעצמם את הקרדיט כמובילים. לדברי יאסו, בן 31 מאשקלון ומנהל בית ספר לכדורגל בעיר, המדינה צריכה לצאת בהצהרה כיצד תפעל על מנת לעזור במאבק, "ולא להשתיק אותנו עם עוד ועדת חקירה, כי אנחנו יודעים איך זה יסתיים". 

סגנאו פנטה, אחד המארגנים, מספר על אופייה המיוחד של ההפגנה שהתגבשה ברשתות החברתיות ולא באמצעות ארגונים ועמותות. "אין כאן פוליטיקאים ולא 'נכבדי העדה' כמו שאוהבים להגיד", אומר פנטה, "אנחנו חלק מהקהילה שעברה ועוברת את הדברים האלה, שכואבת ורוצה לזעוק, לצאת עם כולם לרחובות ולמחות נגד היחס כלפינו".

המשטרה נערכת לקראת ההפגנה בתל אביב, היום צילום: תומר אפלבאום

ענבל בוגלה, חיילת משוחררת בת 23 מקרית גת, מוסיפה כי "אין מנהיג אחד שעומד מאחורי ההפגנה אלא קהילה שלמה". לדברי השניים, הסרטון שהופץ בשבוע שעבר, בו רואים שוטרים מכים חייל אתיופי, היה הטריגר ליציאה למחאה - אך קדמו לו שנים של תסכול. "זה סיר לחץ שהתפוצץ. יש מאות צעירים אתיופים שהמשטרה פותחת להם תיקי שווא, וזה גומר להם את החיים. הם חבר'ה טובים שרוצים להתקדם, ללמוד, גם לתרום למדינה, אבל הם לא יכולים להיות לוחמים. הם לא לומדים וקוראים להם עבריינים", מסביר פנטה.

כרזת ההפגנה שפורסמה ברשתות החברתיות

בוגלה מצידה אומרת כי החלטתו של המפכ"ל דנינו לבחון מחדש תיקים שנפתחו, חושפת את חוסר האמון שיש במשטרה: "מבחינתנו הסרטון עם החייל זה היה הקש ששבר את גב הגמל. האמירה של המפכ"ל לאחר ההפגנה שאמר לפתוח את התיקים, מראה שאין לו אמון בשוטרים שלו. הרי אם הוא מאמין בהם בלב שלם, לא היה מורה על פתיחת תיקים. אבל זה לא מספק אותנו, וזה לא ישתיק אותנו". פנטה אומר כי לא מספיק שהשוטר שנראה בסרטון יודח, "צריך להבין שהם עשו עבירה והם צריכים להיענש, לא רק לפטר אותם".

רובם הגדול של הנוכחים בהפגנה בשבוע שעבר בירושלים היו צעירים, שרבים מהם כבר נולדו בארץ אבל למרות זאת הם עדיין ממשיכים לספוג את האפליה עליה מדברים השניים. "בשונה מבולטימור", גורס פנטה, "אנחנו מתמקדים במטרה להביא לשוויון וצדק, ושלא ימרמרו את הנוער. הנוער הוא העתיד שלנו וכשהמשטרה פותחת להם תיקי שווא למעשה המדינה דוחפת אותם לפשע, ששם ימצאו את מקומם". "זה שאנחנו שחורים זה לא אומר שאנחנו בולטימור", אומרת בוגלה "בירושלים לא עשינו בולטימור כמו שאמרו עלינו, זה לא מה שהיה שם. השוטרים תיעדו כל רגע בהפגנה ואני רוצה לראות את התיעוד, האם באמת אנחנו התחלנו את האלימות כמו שהמשטרה טוענת. אנחנו צעדנו ברחובות והם ירו עלינו רימוני הלם". לדבריה גם היום צפויה להיות מחאה רועשת, אך לא אלימה, "אי אפשר להשתמש באלימות כשאנחנו מפגינים נגדה". אחד ממארגני המחאה סיפר כי במהלך סוף השבוע עלה ויכוח בקבוצה, לאחר שמספר ארגוני זכויות אדם הראו נכונות לקחת חלק במחאה. לדבריו, ישנו חשש כי יאבדו את ההתמקדות במטרה לשמה יצאו להפגין, וכן חוסר בהירות לגבי האינטרסים והמניעים של אותם ארגונים אחרים.

על המאבק נגד האלימות המשטרתית הם רוצים להוסיף נושאים מגוונים, שמהווים חלק מקשיי הקליטה והשילוב של הקהילה, בהם שכונות מצוקה. "אנחנו לא רוצים הטבות, אלא להיות כמו כולם".  שעות ספורות לפני ההפגנה, ולאחר שקיבלו את האישורים המתאימים, הם דואגים להבהיר כי המחאות לא יפסקו עד שישיגו את המטרה. "פנינו לשלום. אנחנו חלק מהעם הזה, יהודים שרוצים צדק, לצאת לרחובות ולזעוק לשינוי. יש לנו מספיק אויבים מחוץ לעם ולא צריך אויבים מתוכנו. אבל, הקומץ נגדנו צריך לתת את הדין. אנחנו קוראים לכולם לנהוג באיפוק ולא באלימות, כי זו לא הדרך. אלימות לא בהכרח תשיג תוצאות טובות יותר. אנחנו מאוכזבים מתוצאות ההפגנה ברביעי, נראה שזה עדיין לא חלחל ולכן נמשיך להפגין".

חלק מהמארגנים מכירים תקופה ארוכה ונאבקו יחד עם משפחת סלמסה. בני משפחת סלמסה יצאו למאבק על מנת לקבל תשובות על נסיבות המקרה שהביאו למותו של בנם יוסף. בנם חושמל באקדח טייזר לאחר שנחשד בפריצה וחודשים ספורים לאחר מכן התאבד. "ראינו מה קרה למשפחת סלמסה, הם הלכו חצי מדינה ואף אחד לא נתן להם תשובות. אנחנו עומדים על זה שהמשפחה תקבל תשובות, יוצאים ונאבקים כדי שמקרים כמו של יוסף לא יחזרו". "באופן כללי אין לי דבר נגד שוטרים, אבל יש את הקומץ שצריך לטפל בו וזו המטרה שלנו", מסביר פנטה, ובוגלה מוסיפה כי המטרה היא "להגיע למצב שהם לא יעשו אפליה על רקע צבע עור, שהגזענות לא תהיה שגרה. השוטרים צריכים לעבור הדרכות, שלא ישפטו אדם בשל הצבע שלו".  

הפגנת יוצאי אתיופיה בירושלים, שבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ