מחאת יוצאי אתיופיה: עשרות פצועים ועצורים בעימותים בכיכר רבין

המפגינים ניסו להיכנס לבניין עיריית ת"א ויידו אבנים, קרשים ובקבוקי זכוכית לעבר שוטרים. אלה השיבו בירי גז מדמיע ורימוני הלם. 46 נפצעו, בהם לפחות 23 שוטרים. 26 מפגינים נעצרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים תוקפים שוטר בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

עימותים אלימים בין מפגינים לכוחות משטרה הערב (ראשון) בהפגנת יוצאי הקהילה האתיופית בתל אביב, במחאה על גזענות ואלימות מצד המשטרה כלפיהם. כמה מפגינים ניסו לפרוץ אל בניין העירייה בכיכר רבין והשחיתו גם חנויות סמוכות, ואחרים יידו אבנים והשליכו אבנים, קרשים ובקבוקי זכוכית ופלסטיק על שוטרים ואף הכו אותם. כמו כן, מפגינים הפכו ניידת משטרה אחת, סמוך לכיכר ונזק נגרם גם למכוניות חונות בסביבה. בתגובה ירתה המשטרה רימוני הלם וגז מדמיע, הפעילה תותחי מים ופינתה מהמקום אנשים בכוח, בין השאר על ידי פרשים. המהומות בכיכר ובסביבתה נמשכו כמה שעות. 26 בני אדם נעצרו.

במגן דוד אדום אמרו כי 46 בני אדם נפצעו קל בעימותים, לפחות 23 מהם שוטרים. הפצועים, שסובלים מחבלות יבשות ומפגיעות בראש ובגפיים, פונו לבתי החולים איכילוב, וולפסון, שיבא ובילינסון. העימותים האלימים פרצו אחרי שעות של איפוק מצד השוטרים בהפגנה, בה השתתפו אלפים, שהחלה אחר הצהריים ולוותה בחסימת כבישים.

מפגינים בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

במשטרה האשימו כי "המשטרה נאלצת להתמודד עם גורמים שחדרו לשורות המפגינים המתסיסים את ההמון ומייצרים הסלמה מסוכנת. מצופה מהנהגת המפגינים שהקפידו על דרך לא אלימה להוביל לסיום ההפגנה לפני שייפגעו מפגינים", נמסר הערב. קצין בכיר במחוז תל אביב אמר: "אנחנו מאוד מתוסכלים. הפגנו איפוק שמעולם לא גילו במשטרת ישראל. נתנו להם לחסום צירים, ללכת בכבישים, ניהלנו משא ומתן עם עשרות מהם תוך כדי ובסוף זה הגיע למצב של הסלמה. השוטרים נפצעו מאבנים, היתה סכנה לציבור ולרכוש ולא היתה לנו שום ברירה אלא להפעיל כוח". בעקבות המהומות בכיכר רבין הוחלט על הקמת צוות חקירה מיוחד.

ההפגנה, שהחלה אחר הצהריים ליד קניון עזריאלי, התנהלה בשקט יחסי עד לעימותים בכיכר רבין. המפגינים חסמו כמה כבישים, בהם נתיבי איילון ממחלף גנות ועד מחלף הרכבת (ארלוזורוב) בשני הכיוונים, את צומת הרחובות גבעת התחמושת, דרך בגין וקפלן הסמוך לקניון עזריאלי, ואת הרחובות אבן גבירול ויצחק שדה. המשטרה, מצדה, החליטה להפגין איפוק ולאפשר למפגינים להביע את מחאתם. לקראת השעה 20:00 בערב נפתחו נתיבי איילון לתנועה.

מפגין תוקף שוטר בכיכר רבין בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום
זרנוקי מים מופעלים בכיכר רבין, הערבצילום: דודו בכר
מפגין שנפצע בכיכר רבין, הערב צילום: תומר אפלבאום

בסביבות השעה 18:00 הודיעה המשטרה כי "לאור חסימה מתמשכת של ציר איילון תוך פגיעה משמעותית בציבור הנהגים, ניתנה התרעה למפגינים לפנות את הנתיבים לאלתר בטרם תוכרז המחאה כלא חוקית וכהפרת סדר חמורה המחייבת פינוי הנתיבים תוך הפעלת אמצעים. המחאה גולשת לתחום האסור באופן שמופרת נקודת האיזון בין זכות המפגינים לבין פגיעה בפועל בציבור הרחב. אי לכך המשטרה תבצע פיזור על מנת לצמצם את הפגיעה במשתמשי הדרך", לשון ההודעה. עם זאת, גם לאחר מכן מפגינים רבים המשיכו להגיע לנתיבי איילון ואף צעדו לאורכו, בעיקר לכיוון צפון.

המפגינים נושאים שלטים כמו "די לגזענות", "שוטר אלים צריך להיות בפנים", "גזענות ואפליה בחסות הממשלה" ו"אני שחורה, אני שקופה בעיני החברה". מפגינים רבים קראו בשמו של יוסף סלמסה, צעיר ממוצא אתיופי שחושמל באקדח טייזר בשנה שעברה בידי שני שוטרים - והתאבד אחרי ארבעה חודשים. באזור יש נוכחות משטרתית מוגברת של עשרות ניידות ושוטרים שנפרסו שם כבר משעות הצהריים.

רוב המשתתפים בהפגנה הם צעירים, בגילי 30-15. אלמז טקטה, בת 23 מאשדוד, אמרה בהפגנה כי "לא הגיוני שהמדינה יכולה להגיד שאני פחות טובה". אחותה, נוי טקה, בת 31, הוסיפה כי "יש לי חברים שוטרים באשדוד שמעידים בפניי שיש יד קשה נגד אתיופים. ישר חושבים על אתיופי שהוא שותה, שהוא עבריין". טקטה אמרה עוד כי  "עקרו אותנו מאתיופיה והבטיחו הבטחות. אבל מה קיבלנו? גזענות. היום חיילים אתיופים אומרים שיפסיקו לעשות מילואים כי רואים איך מתנהגים לבני העדה. ההורים שלי הפגינו על מצבם, אבל הצליחו להשתיק אותם. אבל אנחנו דור אחר, אנחנו כבר לא נשתוק. ואין טעם להפגנה שקטה, רק אלימות תעזור. בלי אלימות המצב שלנו יישאר כמו שהוא 30 שנה". עוד אמרה טקטה: "היינו בצבא, אנחנו ציונים ולא מוכנים לשתוק. אנחנו לא בורחים לברלין, אנחנו פה ונתמודד עם הבעיה שלנו".

שוטרים עוצרים מפגין בכיכר רבין בזמן מחאת יוצאי אתיופיה, מאי 2015צילום: תומר אפלבאום
ניידת המשטרה שהמפגינים הפכו סמוך לכיכר רבין, הערבצילום: יניב קובוביץ

מלבד יוצאי אתיופיה, רבים אחרים הגיעו להזדהות עם המאבק, בהם חברי תנועות נוער.  אורה וברכה, שתי תושבות הרצליה כבנות 40, אמרו כי שמעו בחדשות על ההפגנה והרגישו כי גם הן צריכות להפגין. "מה שמראים בחדשות זה לא הכל, הציבור לא נחשף לכל מה שקורה נגד הקהילה. המצב הרבה יותר חמור, וזה יתפוצץ בפנים". כמו כן, רכבות שחלפו ליד מפגינים שחסמו את נתיבי איילון צפרו לאות תמיכה. מנגד, רוכבת אופניים כבת 30 שחלפה במקום שאלה: "מה זה, הפגנה של סודאנים? שיעיפו את כולם לאפריקה".

כמה חברי כנסת השתתפו גם כן בהפגנה, בהם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה וחברו לסיעה דב חנין, מרב מיכאלי, איציק שמולי וסתיו שפיר (המחנה הציוני), אילן גילאון (מרצ) וחברת הכנסת לשעבר פנינה תמנו-שטה. לדברי ח"כ עודה, "כבן האוכלוסייה הערבית הנפגעת מהגזענות ומהאלימות של המשטרה, היה טבעי עבורי להצטרף להפגנת האוכלוסייה האתיופית היום בתל אביב. אני מבטיח לעמוד ולהאבק לצידם עד שתהיה כאן חברה שוויונית וצודקת יותר בה אין הבדל בין שחור ולבן, גבר ואשה, יהודי וערבי".

העימותים בכיכר רבין, הערבצילום: אייל טואג
מפגינים בכיכר רבין בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום

ח"כ מיכאלי אמרה כי "אין טעם לנסות להכחיש או להתחמק: יש בישראל גזענות שפושה גם במוסדותיה. הגזענות  פוגעת אנושות לא רק בקרבנות הרבים שלה אלא בחברה כולה ובמדינת ישראל עצמה. מנגד, עומדות ועומדים רבים שלא שותקים על הגזענות".

המשטרה החליטה שלא לכלול שוטרים ממוצא אתיופי מבין עשרות אנשי הביטחון שסוגרים סביב אזור ההפגנה. מדובר ביחידות יס"מ וסיור שבהן משרתים שוטרים שמוצאם אתיופי. במשטרה הסבירו כי ההחלטה התקבלה כדי שלא להעמיד את אותם שוטרים במצב לא נעים. במשטרה אמרו כי שוטרים ממוצא אתיופי שהיו בהפגנה בירושלים בשבוע שעבר משכו את תשומת לב המפגינים, והוסיפו כי במידה ויהיה צורך בהפגנה אחר הצהריים, יפעלו שוטרים נוספים, בהם ממוצא אתיופי.

אבי אייח, שהגיע להפגנה, אמר כי למחאה אין מנהיגים, אלא רק צעירים שהתארגנו בפייסבוק ויצאו להפגין. "זו מחאה של פייסבוק ו-וואטסאפ, מחאה של צעירים. אלה שנמאס להם, בני 18 עד 21 שהם שונים בגלל צבע העור שלהם". לדבריו, "זו הפגנה ספציפית על האלימות בגלל האירועים האחרונים, אבל מפגינים באופן כללי על האפליה".

מפגינים בכיכר רבין מתעמתים עם שוטר, הערבצילום: תומר אפלבאום
מפגינים חוסמים את נתיבי איילון בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

מוקדם יותר הודיעה המשטרה כי בעקבות מפגש משותף עם בני העדה האתיופית מיום חמישי, היא "מודעת לטענות שמועלות על ידי הקהילה ותבדוק אותן לעומק במטרה לייצר פתרונות בשיתוף הקהילה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יכנס מחר דיון בהשתתפות נציגי יוצאי אתיופיה, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו והרשויות הרלוונטיות. בנוסף, ראש הממשלה צפוי להיפגש עם החייל דמאס פקדו, שצולם מוכה על ידי שוטרים בחולון, והפצת התיעוד הביאה לתחילת המחאה. החייל עצמו אמר הערב לחדשות 2 כי הוא מתנגד לאלימות נגד שוטרים.

השתתפו בהכנת הידיעה: ג'קי חורי ויהונתן ליס

מפגינים בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום
הפגנת העדה האתיופית בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ