ריבלין ליוצאי אתיופיה: שגינו, לא ראינו, לא הקשבנו די

הנשיא התייחס להפגנות שהתקיימו בירושלים ובתל אביב, ואמר כי "אסור לנו לתת לקומץ מתפרע ואלים להשתיק את הזעקה הלגיטימית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פנה הבוקר (שני) לבני הקהילה האתיופית, ואמר כי יש להישיר מבט אל "הפצע הפתוח והמדמם", כדבריו, שנחשף בהפגנות הקהילה בירושלים ובתל אביב. ריבלין דיבר בפתח מפגש שקיים עם ראשי רשויות חרדים.

"אני לא יכול שלא להתייחס לתמונות הקשות שראינו אתמול ובמוצאי שבת, לכאב למצוקה ולזעם, שעלו מיוצאי הקהילה האתיופית ישראלים, שמרביתם נולדו כאן וגדלו כאן", אמר הנשיא. "המפגינים בירושלים ובתל אביב חשפו פצע פתוח ומדמם בלבה של החברה הישראלית. פצע של קהילה שמשמיעה את זעקתה על תחושות של הפליה, גזענות וחוסר מענה. אנחנו מוכרחים להישיר מבט לפצע הפתוח הזה. שגינו. לא ראינו, ולא הקשבנו די. בין המפגינים ברחובות, נמצאים מיטב בנינו ובנותינו, סטודנטים מצטיינים, חיילים וחיילות משוחררים. אנחנו חייבים להם תשובות", דברי ריבלין.

הנשיא ריבלין בטקס התפילה לציון חג הסיגד, בנובמברצילום: מארק ניימן / לע"מ

הנשיא התייחס לאלימות הרבה בהפגנה אמש בכיכר רבין בתל אביב, ואמר כי "לצד זאת, צריך לומר בצורה ברורה ביותר: מחאה היא כלי חיוני בדמוקרטיה, אבל אלימות אינה הדרך ואינה הפתרון". הוא אמר כי "המפגינים והשוטרים שמרו על איפוק ראויים לציון לאורך ההפגנות, ואסור לנו לתת לקומץ מתפרע ואלים להשתיק את הזעקה הלגיטימית".

"אנחנו לא זרים זה לזה, אנשים אחים אנחנו, ואל לנו להידרדר למקומות שכולנו נצטער עליהם. ערב הקמת הממשלה זוהי ההזדמנות והחובה של כולנו להתחיל בתהליך של ריפוי, של תיקון הליקויים והשבת האמון ההכרחי של הקהילה במערכות החוק והאכיפה", דברי הנשיא.

אמש פרצו עימותים אלימים בין מפגינים לכוחות משטרה בהפגנת יוצאי הקהילה האתיופית בתל אביב, במחאה על גזענות ואלימות מצד המשטרה כלפי בני הקהילה. כמה מפגינים ניסו לפרוץ אל בניין העירייה בכיכר רבין והשחיתו גם חנויות סמוכות, ואחרים יידו אבנים והשליכו קרשים ובקבוקי זכוכית ופלסטיק על שוטרים ואף הכו אותם. כמו כן, מפגינים הפכו ניידת משטרה וגרמו נזק למכוניות חונות בסביבה. בתגובה ירתה המשטרה רימוני הלם וגז מדמיע, הפעילה תותחי מים ופינתה מהמקום אנשים בכוח, בין השאר על ידי פרשים. המהומות בכיכר ובסביבתה נמשכו כמה שעות. 43 מפגינים נעצרו אמש בהפגנה, 19 מהם יובאו הבוקר להארכת מעצרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ