בפעם השלישית השנה: בוטלו שני שאלונים בבגרות למגזר הערבי בגלל הדלפות

שני שאלונים במקצוע בעברית הודלפו בנפרד לרשתות החברתיות של המגזר. מנכ"לית משרד החינוך: "זו הפרה בוטה של העשייה החינוכית". ח"כ פריג': "מענישים את התלמידים במקום את הפושעים"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע על ביטול שני שאלונים בבחינת הבגרות בידע לשון וספרות א' בעברית למגזר הערבי בגלל שהודלפו לרשתות החברתיות. הבחינות היו אמורות להתקיים אתמול. תחילה איתר המשרד את הדלפתו של שאלון אחד מבעוד מועד ואגף הבחינות במשרד החינוך אף ערך בדיקה על מנת לגלות אם הודלפו השאלונים האחרים. מאוחר יותר אכן התגלה כי שאלון נוסף הודלף, וגם הוא בוטל. שני הטפסים התגלו זמן קצר לפני הבחינה.

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן הבהירה כי מדובר במקרה חמור מאוד ואמרה כי אין בכוונתה לעבור על כך לסדר היום, בעיקר לנוכח רצף ההדלפות שהתקיימו בבחינות החורף (בינואר 2015). לדבריה, "השמירה על טוהר הבחינות הוא ערך עליון שאמור לשמש נר לרגליה של מערכת החינוך. הפגיעה בערך עליון זה מהווה הפרה בוטה וקשה של העשייה החינוכית. השגתם של ציונים ראוי שתיעשה בלמידה מאומצת, מתמדת והגונה”. כהן הנחתה את אגף הבחינות לפנות מיידית לאגף החקירות במשטרה כדי לפתוח בחקירה ולמצות את הדין עם האחראים למעשה הפסול.

עונת בגרויות הקיץ החלה השבוע, וזוהי הפעם הראשונה בעונה זו שבה בוטלה בחינת בגרות בגלל הדלפה. ואולם, במועדי החורף שחלו השנה בחודשים ינואר־פברואר בוטלו שתי בחינות בגרות בגלל הדלפות, שתיהן במגזר הערבי. בחינה אחת שבוטלה היתה בספרות ערבית ובחינה נוספת ב–3 יחידות במתמטיקה.

כמו כן, בספטמבר האחרון פסל משרד החינוך 200 טופסי בחינת בגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות מבחינות הקיץ של תלמידים מכפר קאסם, בעקבות גילוי של העתקות וחשד להדלפת חלק מהבחינה. במשרד עלה חשד כי תלמידים קיבלו סיוע בפתרון הבחינה, ייתכן שבאמצעות טלפון סלולארי, שאסור בשימוש בעת בחינות. בבדיקה של המשרד נמצא כי מספר רב של תלמידים ענו בצורה זהה לחלוטין על שאלה מסוימת בבחינה ולכן פסל המשרד את המחברות.

ח״כ עיסאווי פריג׳ (מרצ) יזום דיון דחוף במליאת הכנסת בשבוע הבא על החלטת מנכ״לית משרד החינוך לבטל את בחינות הבגרות בבתי הספר הערבים. ח״כ פריג׳ אומר כי "מדובר על סיפור שחוזר על עצמו מדי שנה, כשאת המחיר משלמים רק התלמידים שפעם אחר פעם מתכוננים לבחינות שמבוטלות. התחושה היא שמשרד החינוך מעדיף להעניש את התלמידים במקום לעשות מאמץ למצוא את הפושעים האמיתיים, מדליפי הבחינות. בחינות מבוטלות, תלמידים סובלים, אבל האשמים לא נמצאים ולא נענשים, כשהתחושה היא שמשרד החינוך לא עושה ניסיון אמיתי להביא למיגור התופעה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ