עצורי הפגנת יוצאי אתיופיה מספרים שהאפליה נמשכת גם בתוך הניידת

כמה מעצורי ההפגנה ביום ראשון בתל אביב הוחזקו כל הלילה ברכב משטרתי מבלי שניתן להם לצאת, אפילו לא לשירותים. היו שהוכו בעת מעצרם ונחבלו קשות. עדויותיהם מנסחות כתב אישום חמור נגד המשטרה, אך היא, בתגובה, מפנה למח"ש

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בעוד במשטרת ישראל עמלו בימים האחרונים על הארכת מעצרם של אלה שנעצרו בהפגנת יוצאי אתיופיה לקראת הגשת כתבי אישום, עצורי ההפגנה מנסחים בסיפוריהם כתב אישום חמור משלהם נגד המשטרה. הם מאשימים את השוטרים שנקטו אלימות מופרזת נגדם גם כשלא התנגדו למעצר, וגרמו להם לחבלות חמורות. כך, בלי שקיבלו טיפול רפואי הולם, הוחזקו כמה מהם במשך כל הלילה ברכב משטרתי — במקום בתאי מעצר — ונאלצו לעשות את צרכיהם בתוכו. עצורים ששוחררו לאחר לילה סיפרו על יחס מזלזל מצד השוטרים, והם בטוחים כי לולא צבע עורם, המשטרה לא היתה מעזה להתנהג כלפיהם כפי שהתנהגה.

נבו ארי באקו, בן 25 מבני ברק, מכונה ראסטה חי. הוא יצא מההפגנה כשלסתו ושיניו שבורות, לדבריו ממכות השוטרים. לדבריו, הוא הגיע להפגנה בצומת עזריאלי בתל אביב בשלוש בצהריים ביום ראשון, והתיישב על הכביש כדי לחסום את התנועה.

"לאורך 20 הדקות שהפגנתי שם, כל מה שעשיתי שם זה חסמתי את התנועה", הוא אמר. "היתה אשה שנכנסה לי ברגליים. היא ניסתה לעבור מהצד עם הרכב וצפצפה. אמרתי לה: 'תקשיבי, אם תנסי לדרוס אותי עוד פעם אקח לך את המפתח מהסוויץ' ולא תצאי מפה יומיים'".

שוטרים נושאים מפגין, בהפגנה בכיכר רביןצילום: תומר אפלבאום

אחרי האירוע הזה הוא נעצר, שעות לפני שההפגנה התלהטה. לדבריו, הוא לא התנגד כשלקחו אותו לרכב המשטרתי, אך מפגינים שהיו במקום התקהלו סביב הרכב וניסו למשוך אותו החוצה. בשלב זה, הוא אומר, החלו השוטרים לנהוג כלפיו באלימות: שוטר אחד משך את שערו, חנק אותו, עיקם לו את היד והחזיק אותו, בשעה ששוטר אחר הכה אותו בפניו במכשיר קשר ובאחורי ראשו. כתוצאה מהמכות נשברו לסתו וכמה שיניים. באקו אומר שהקיא ברכב וכי השוטרים אמרו לו שיצטרך לנקות את הרכב. הוא הובל לתחנת המשטרה בתל אביב ורק לקראת שש בערב הוא פונה באמבולנס לבית החולים מאיר. לדבריו, הוא התעלף כמה פעמים בדרך. בבית החולים עבר שורת בדיקות ואמרו לו שעליו להיבדק בידי רופא פה ולסת, אך כיוון שהרופא התורן לא היה במקום, נאמר לו לשוב בבוקר. לדבריו, בחלק מהזמן הוא היה אזוק למיטתו.

באקו. יצא מההפגנה כשלסתו ושיניו שבורותצילום: דודו בכר

מבית החולים מאיר נמסר כי באקו "קיבל יחס מכבד מהצוות הרפואי ועבר סדרת בדיקות מקיפה בהתאם למצבו הרפואי".

מבית החולים הוחזר באקו לרכב המשטרתי בו הוחזקו העצורים בתחנת גלילות. לדבריו, היו שם כ–20 עצורים בתאים קטנטנים. "כל הלילה היו שוטרים ואנשי שב"ס מסביב לזינזאנה. היו שם אנשים שהקיאו ולא הרגישו טוב. אני פחדתי לבלוע רוק, שלא אבלע את השיניים, אז נראיתי כמו כלב עם כלבת. אז אני יורק דם וההוא משתין וההוא מחרבן כי הוא שבע שעות שם". הוא אומר, שכשהביאו לעצורים סנדוויצ'ים והוא ביקש אוכל רך כי הוא לא יכול ללעוס, הציע לו אחד השוטרים תפוח. וכשהתחנן לראות רופא אמרו לו: "אם תמשיך ככה, נשבור לך עוד יותר את השיניים".

בבוקר, במקום לטיפול רפואי, הובל באקו עם יתר העצורים להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב. העבירות שיוחסו לו: התפרעות, איומים, תקיפת שוטר ובריחה ממעצר. השופט, אביחי דורון, הורה לשחררו בערבות למעצר בית עד שבת, ולהעביר את חומר החקירה למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) כדי שתבדוק את נסיבות פציעתו. לדברי באקו, "לאורך כל המעצר הרגשתי אולי כמו שהרגיש יוסי סלמסה — איך אפשר להביא אותך למצבים שאתה לא אוהב את החיים האלה".

קובי טגניה, בן 28 מאזור, נעצר לאחר שצילם את עצמו עם שוטרים בהפגנה. לדבריו, כשהגיע לכיכר רבין מצא מסיכה של "אנונימוס" וצילם צילומי סלפי שלו עם השוטרים והפרשים. כשראה שעובר לידו מפקד מחוז תל אביב, בנצי סאו, מיהר להצטלם עמו ברקע. לדבריו, "הם תפסו אותי באותה שנייה". טגניה סיפר כי בעת שהשוטרים אזקו את ידיו, עבר במקום מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. לדבריו, "צעקתי לו, 'דנינו, תראה מה עושים על תמונת סלפי!' הוא הסתכל עלי והשוטרים קיללו אותי". לדבריו, למזלו היו במקום צלמי טלוויזיה. הוא אומר ש"היתה שם שוטרת שקיללה אותי ואמרה לי: 'אם לא היתה שם מצלמה הייתי פותחת לך את התחת ונותנת לך מכות'".

טגניה בתמונת סלפי כשמסיכה על פניו, בערב ההפגנהצילום: קובי טגניה

אחרי שנעצר, מספר טגניה, "לקחו אותנו לגלילות, לשם הגיעו כל העצורים. כמה היו פצועים — והשאירו אותנו חצי לילה בחוץ. לא הביאו לנו מיטה ולא חדר, התנהגו אלינו כמו לחיות. בשתיים וחצי בלילה שמו אותנו בתוך הפוסטה. היינו שם כל הלילה אחד על השני בתוך הסירחון.

"אנשים השתינו בבקבוקים של מים, כי גם לא הוציאו אותם לשירותים. התחננתי שיוציאו אותי להקיא. לא יכולנו לנשום, היה שם אוויר לא טוב. אני הקאתי מהסירחון שלוש־ארבע פעמים. אנשים עשו שם צרכים, היו עם בגדים קרועים. היה אחד שהשוטרים לקחו את הנעליים שלו. עד שהגענו לבית המשפט (בבוקר למחרת, ע"א) היינו בתוך הפוסטה הזאת. לא הביאו לנו תא מעצר".

לפי גרסת המשטרה, ניסה טגניה להצטלם עם השוטרים בכוח, דחף אותם והטיח בהם דברים קשים בעודו מסריח מאלכוהול. היא ייחסה לו עבירות של השתתפות בהתפרעות ותקיפת שוטר כדי להכשילו. גם הוא שוחרר למעצר בית בערבות ונאסר עליו להיכנס לתל אביב ולהשתתף בהפגנות למשך 20 ימים.

טגניה אומר ש"אחד השוטרים אמר 'תגיד תודה שהביאו אתכם לארץ בכלל'". הוא משוכנע שהמשטרה הרשתה לעצמה להפעיל כוח כזה רק בשל מוצאם: "פעם ראית רימוני הלם בתל אביב? זה גם כי אנחנו אתיופים וגם כי עד היום שתקנו".

עורכת הדין גבי לסקי, שייצגה את באקו, טגניה ועצורים נוספים, אומרת שהם לא היחידים שסיפרו על אלימות מצד המשטרה. עצור נוסף שייצגה, חייל ששוחרר למעצר בית בבסיסו, סיפר כי בעת המעצר הוטח ראשו בקיר והוא הובא לבית המשפט עם פציעות בפנים וסדק באף. לדברי מנהל מחלקת המעצרים בסניגוריה הציבורית במחוז תל אביב, עו"ד ליאור גולן, ייצגה הסניגוריה 12 מהעצורים ומחלקם שמעה טענות על אלימות משטרתית.

באקו (בחזית). לדבריו, שוטר אחד החזיק אותו ואחר הכה אותו בפניו במכשיר קשרצילום: ניר קידר

"מרגע שאדם עצור אין כל הצדקה לאלימות", אמרה לסקי. "זה משהו שאפילו בשטחים אנחנו לא רואים. לא נתקלתי במקרה של כל כך הרבה עצורים שמגיעים להארכת מעצר עם חבלות קשות". לדבריה, "זו גם הפעם הראשונה שאני שומעת שמשאירים כל כך הרבה מפגינים לישון בתוך זינזאנה".

גולן הבהיר כי "על פי החוק, עצור צריך להיות בתא מעצר תקני עם מיטה, וכמובן שהזינזאנה בשום צורה לא יכולה להוות תא מעצר חלופי". לדבריו, רבים מהעצורים גם לא קיבלו הזדמנות להיוועץ בעורך דין לפני חקירתם.

לסקי מוסיפה כי "הרושם הוא שבהפגנה הזאת היתה מלכתחילה היערכות של מלחמה נגד אזרחים. זו פעם ראשונה שעשו שימוש באמצעים כאלה לפיזור הפגנות — זה לא היה אף פעם בכיכר העיר".

דוברת מחוז תל אביב במשטרה, סנ"צ הילה חמו, סירבה להתייחס לטענה כי מפגינים הוחזקו במעצר כל הלילה ברכב משטרתי ולטענות פרטניות אחרות. לדבריה, "מדובר בניסיון נלוז להכפיש את אנשי המשטרה שביצעו תפקידם בסמכות ועל פי חוק, בפיזור מחאה לא חוקית... מעצרם של החשודים החל לאחר איפוק של למעלה מחמש שעות, בו ניתן למפגינים להביע מחאתם". לדבריה, הצורך להפסיק את ההפגנה עלה "רק כאשר החלו לזרוק אבנים וחלקי מתכות לעבר השוטרים, פצעו סוסים והפכו ניידות וביקשו להשתלט על בניין העירייה". היא הוסיפה כי "לאחר מאמץ גדול לשמור על איפוק, החלו עשרות מפגינים, בניגוד לחוק, לנהוג בוונדליזם ואלימות, פצעו 56 שוטרים וחסמו נתיבי תנועה מרכזיים בעיר. אם ישנן השגות על התנהלות נקודתית ראוי שייבחנו במחלקת חקירות שוטרים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ