מאות תלמידים הפגינו בנצרת במחאה על ביטול בחינת בגרות בחברה הערבית

התלמידים קראו למשרד החינוך להימנע מענישה קולקטיבית, לאחר שבשבוע שעבר הודיע המשרד על ביטול שני טופסי בחינה בשפה ובספרות עברית במגזר הערבי משום שהודלפו ברשתות החברתיות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מאות תלמידים ערבים קיימו היום (ראשון) עצרת בנצרת, במחאה על ביטול בחינת הבגרות בשפה ובספרות עברית למגזר הערבי ביום חמישי האחרון. במשרד החינוך החליטו לבטל שני טפסים מהבחינה, שהיתה אמורה להיערך באותו יום, בשל הדלפתם לרשתות חברתיות. ההודעה על הביטול הגיעה זמן קצר לפני הבחינה, ואלפי תלמידים נפגעו ממנה.

זוהי הפעם השלישית השנה שבחינת בגרות במגזר הערבי מבוטלת כענישה על הדלפתה, לאחר שבינואר בוטלה בחינת הבגרות בספרות ערבית ברגע האחרון בעקבות הדלפת השאלון, ובגרות נוספת, באחד הטפסים בשלוש יחידות במתמטיקה, גם כן בעקבות הדלפה.

מחר תיערך בכל רחבי הארץ בחינת הבגרות באנגלית, שבה ייבחנו כ-200 אלף תלמידים, והתלמידים במגזר הערבי חוששים שגם היא תודלף והדבר יפגע בכולם. 

תלמידים מפגינים בנצרת, היוםצילום: אתר בוקרא

התלמידים שהפגינו נשאו שלטים שעליהם נכתב "לא עוד לביטול הבחינות, לא עוד לעונש הקולקטיבי על התלמידים הערבים". בהפגנה השתתפו גם חברי כנסת ערבים, ובהם ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה. 

יו"ר מועצת התלמידים במגזר הערבי, מחמוד אגבריה, ממארגני ההפגנה, אמר כי "התלמידים כועסים. הם לומדים שבוע-שבועיים ופתאום יש אנשים שלא רוצים שיהיה מבחן ומדליפים את הבגרויות. יש תלמידים שרוצים להתקבל לאוניברסיטה בשנה הבאה ולא יוכלו, כי כרגע לא ברור מתי תיערך הבחינה שבוטלה. אני נגד תופעת ההדלפה, ונגד התלמידים שלא שומרים על טוהר הבחינות, אבל משרד החינוך נוקט בעונש קולקטיבי חמור מדי. לא כל התלמידים אשמים שיש הדלפה".  

אגבריה הוסיף כי מחרתיים תתקיים פגישה של נציגי תלמידים במגזר הערבי ונציגי ציבור מהמגזר עם מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, בלשכתה בירושלים, בניסיון למצוא פתרונות לבעיה. 

ח"כ עודה בהפגנה בנצרת, היוםצילום: אתר בוקרא

בתוך כך, הופצה ברשת עצומה הקוראת שלא לבטל עוד בחינות בגרות בשל הדלפות, ולמצוא פתרונות לתלמידים שבחינתם בוטלה. על העצומה חתמו כבר כמעט 9,000 אנשים. מחברי העצומה כותבים בין השאר כי "משרד החינוך החליט לבטל את שתי הבחינות, דבר הגורם לנזק לאלפי תלמידים שלא התבטלו ועבדו קשה בהכנה לבחינה זו. החלטה זו אינה הוגנת כלפי התלמידים, דבר זה ישפיע לרעה על כל התלמידים לקבלת תעודת בגרות, ראוי לציין שאנחנו כתלמידים מגנים בתוקף את הדלפת בחינת הבגרות ורואים בה עניין לא מוסרי הפוגע בכולנו. אנו פונים למשרד החינוך לנקוט באמצעים הוגנים אתנו ולקחת בחשבון שאנו נמצאים בתקופה קריטית עם מספר רב של בחינות בגרות ואנו לא אחראים על ההדלפה שהתרחשה".

מנהל המנהל הפדגוגי במשרד החינוך, אריאל לוי, הסביר כי "המשרד נוקט אמצעים מיוחדים מאז מועדי החורף, אז התגלו שתי הדלפות. תגברנו את האבטחה בסניפי הדואר, חידדנו נהלים, גם ברמת ההשגחה וגם בבתי הספר, עשינו בקרות, ולצערי המערכת עדיין לא הרמטית, ומספיק אדם אחד שצילם שאלון והעביר אותו בדרך לא חוקית".

לוי סבור כי כאשר מתגלית הדלפה, ביטול הבחינה לכלל הנבחנים הוא הדרך היחידה שיש למשרד כדי לטפל בבעיה בזמן אמת, וכי לא מדובר בענישה קולקטיבית. לדבריו, "האירוע הוא קולקטיבי. הבחינה נערכת לעשרות אלפי תלמידים בבת אחת. אני צריך לדאוג להיבחנות בתנאים הוגנים, אין לנו דרך אחרת לטפל בבעיה הזאת. אנחנו מבינים את התסכול שהתלמידים חשים, אנחנו לא נגד התלמידים. לבטל בחינה זו החלטה לא נוחה. אם היינו מאפשרים את הבחינה ביום חמישי, אז דווקא התלמידים ההוגנים היו נפגעים, כי למי שרימה היו שאלות ויכול היה להכין את התשובות מבעוד מועד, ולמי שהגון, לא. אין טעם בבחינת בגרות כשלחלק יש שאלון ולחלק לא. פעם אפשר היה אולי לבודד הדלפה, אבל היום בעידן הסלולרי זה בעייתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ