בעקבות הרפורמה: 8% ממבקשי "משרת הורה" בשירות המדינה הם גברים

לפי הרפורמה, גם גברים זכאים לצאת מוקדם יותר מהעבודה כדי לטפל בילדיהם. מהנתונים העדכניים של נציבות המדינה עולה כי מתוך 4,402 מגישי הבקשה, 340 הם גברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות הרפורמה בשירות המדינה, שביטלה את "משרת האם" המאפשרת לעובדי מדינה לצאת מוקדם יותר מהעבודה לטובת "משרת הורה", 7.7 אחוז ממבקשי ההטבה, נכון להיום, הם גברים. כך עולה מנתוני נציבות שירות המדינה שהגיעו ל"הארץ".

הרפורמה הוכרזה ביוני 2013. נציב שירות המדינה עו"ד משה דיין, החליט כי הזכויות שמגולמות במשרת אם לא יינתנו לאמהות באופן אוטומטי. הזכויות ניתנו עד אז לנשים בלבד כי הן נתפסו כמי שאחראיות לטפל בילדים קטנים. מאז הן מוענקות גם לגברים, בהתאם לבקשה מפורטת שיכולים להגיש האם או האב. שם ההטבה שונה גם למשרת הורה.

בהודעה של הנציב שהפיץ למשרדי הממשלה, כתב דיין כי "העובדה שזכויות ההורות מוענקות באופן אוטומטי לאם מקבעת את מעמדה של האשה כאחראית לטיפול בילדים. תפיסת האשה כאחראית הבלעדית לטיפול בילדים היא חסם מרכזי, העומד בפני יכולתן של נשים להתקדם למשרות בכירות. לפיכך, תוך מגמה להביא להגברת השוויון בחלוקת התפקידים במשפחה, לסייע לקידומן של עובדות המדינה ולהקל על האבות עובדי המדינה לנצל את זכויות ההורות שלהם ולבלות זמן רב יותר עם ילדיהם, הוחלט לשנות את תקנון שירות המדינה בנושא".

הזכויות כוללות שעות נוחות עבור הורים. לפי הרפורמה, על הזכאי להטבה להיות ההורה שמגדל בגפו ילד מתחת מגיל 12, הורה לשני ילדים מתחת לגיל 12, או הורה לשני ילדים שאחד מהם קטן מגיל 8.

במסגרת ההטבה, הורה העובד שישה ימים בשבוע זכאי לצאת מהעבודה בשעה 14:30 במקום ב-15:00. מי שעובד חמישה ימים בשבוע, רשאי לצאת ב-15:30 במקום ב-16:00. כל שעת עבודה מעבר לכך תיחשב לשעות נוספות.

הורה שעובד חמישה ימים יכול לעתים אף להקדים את יציאתו ל-15:00, אך אז יחויב להשלים את השעות החסרות. לעובדות עדיין שמורה הטבה ייחודית – שעת הנקה בשנה הראשונה לחיי התינוק.

מנתוני נציבות שירות המדינה עולה כי במסגרת הרפורמה ביקשו 4,402 הורים את ההטבה, מתוכם 340 גברים, דהיינו 7.7 אחוזים. יצוין כי עובד מדינה שאשתו אינה עובדת בשירות המדינה, יכול לבקש את ההטבה גם אם אינו מסייע לגידול ילדיו. הצורך להכריע בין הגבר לאשה קיים רק במקרים מעטים שבהם שני בני הזוג עובדים בשירות המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ