מאות צעדו בחיפה במחאה על הגזענות והאפליה נגד יוצאי אתיופיה

ההפגנה עברה ללא הפרות סדר. אחד הצועדים: "אני כבר 30 שנה סובל מגזענות, אנחנו בסך הכל רוצים שוויון. כולנו בני אדם". המפכ"ל: מתנהל שיח פורה עם בני העדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-400 מפגינים צעדו הערב (שלישי) מגן האם אל כיכר ספר בחיפה, במחאה על הגזענות והאפליה נגד יוצאי אתיופיה. הצעדה אובטחה על ידי כוחות משטרה רבים, ועברה ללא הפרות סדר.

המפגינים צעדו ברחובות העיר וצעקו "די לאלימות, די לגזענות". חלק נשאו שלטים שעליהם נכתב "היום זה אני, מחר זה אתה", "שחור זה לא פשע", "גם אני, גם אתה יוסף סלמסה", לזכרו של הצעיר ממוצא אתיופי שחושמל באקדח טייזר בשנה שעברה בידי שני שוטרים והתאבד לאחר ארבעה חודשים, ו"שוטר אלים חייב להיות בפנים". גיא שמיר, מיוזמי ההפגנה' אמר כי ההפגנה נועדה לשקם את "הטראומה משבוע שעבר", לדבריו. "בשנים האחרונות חופש ההפגנה הלך וקטן, הבנו מהקהילה שמפחדים לבקש אישור, מפחדים להפגין, ואנחנו נתנו פה גב".

הפגנה בחיפהצילום: רמי שלוש

אבישי אדנה, תושב העיר בן 32, סיפר כי עלה לארץ בגיל שנתיים. "אני כבר 30 שנה סובל מגזענות של השוטרים ובכל מקום של הממסד הישראלי" הוא סיפר, "אנחנו בסך הכל רוצים שוויון. כולנו בני אדם".

רבקה אברה, בת 28 מחיפה, נשאה שלט עליו נכתב "שחורה אני ונאווה". לדבריה, מטרת ההפגנות היא לעורר מודעות למאבק של בני העדה. "הציבור הישראלי מאוד מגוון, אבל יש התעלמות. אנחנו סובלים מגזענות סמויה", אמרה. לדבריה, הדור הנוכחי הוא דור אחר ושונה מההורים ששתקו: "אני נולדתי בארץ ולמדתי בבינתחומי, ועדיין מרגישה את הגזענות. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולממשלה החדשה שיתעוררו. אין מי שידאג לנו, כנראה שצריך שהציבור יעשה את זה".

הערב בחיפהצילום: רמי שלוש

בתחילת ההפגנה הצטרפו לצועדים חתן וכלה שעברו במקום בדרכם לחופה. הם נשאו שלט עליו נכתב: "אני גבר, אני אשה, אני שחור, אני לבן, אבל קודם כל בני אדם".

בני הזוג שצעדו עם המפגינים, הערב בחיפהצילום: נעה שפיגל

הפגנת זו מצטרפת למחאות האחרונות של יוצאי אתיופיה בירושלים, בתל אביב ובאשקלון, שם הפגינו בשבוע שעבר מאות מבני הקהילה האתיופית. הם צעדו משכונת עתיקות בעיר, בה ריכוז יוצאי אתיופיה הוא הגדול ביותר, עד ללשכת ראש העיר ומשם גם לתחנת המשטרה. בהפגנה השתתפו כ-300 מתושבי העיר, בהם ילדים וצעירים רבים, שסיפרו שכילידי הארץ הם חשים מופלים מדי יום. "בכל פעם שאני יוצא מהבית אני עם תעודת זהות ביד כי שוטרים עוצרים אותי ומציקים לי באופן מכוון, גם אם לא עשיתי כלום", אמר משה מהרי, אחד המפגינים.

הערב התייחס מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו לגבי מחאת יוצאי אתיופיה, ואמר כי מתנהל "שיח פורה עם נציגי בני העדה האתיופית". בטקס סיום מסלול ללימודי משטרה בכפרי נוער שהתקיים במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש אמר דנינו כי "במהלך השנים האחרונות אנו מקיימים ימי עיון בנושא הכשירות התרבותית, ובהם אנו מתמקדים בכל המגזרים והקהילות בישראל וביניהן בני העדה האתיופית". המפכ"ל סיפר כי "בימי עיון אלו התפתח שיח פורה עם נציגי בני העדה האתיופית. שמענו וקיבלנו תובנות לגבי המקומות בהם יש מקום לשיפור בהתנהלות המשטרה, וזאת תוך הזמנת ביקורת בונה במטרה להתייעל ולהשתפר".

לדברי דנינו, ״בוצע תהליך עומק בשבע תחנות המשרתות אוכלוסייה גדולה של יוצאי אתיופיה - ובכללן חיפה, נתניה, באר שבע, אשקלון, אשדוד, רחובות ופתח תקוה - אשר כולל הידברות מוגברת עם ראשי הקהילה, הרצאות וסדנאות בהשתתפות כל שוטרי התחנה, מפגשים עם בני הקהילה ואירועים משותפים שונים, שמטרתם להוביל לשינוי תפיסות ועמדות, בקרב שני הצדדים".

ביום ראשון קיימו נציגים של מחאת יוצאי אתיופיה מסיבת עיתונאים, בה דרשו לסגור מיידית את התיקים שפתחה המשטרה למפגינים שהשתתפו בהפגנה בכיכר רבין לפני שבוע. הנציגים מתחו ביקורת על ראש הממשלה נתניהו ועל התנהלות המשטרה והציגו דרישות לשיפור מצבם.

אחת הדרישות שהציגו היתה הקמת ועדת היגוי בכל משרד ממשלתי, במטרה לשפר את איכות חייהם של יוצאי אתיופיה בתחומי החינוך, הדיור, הרווחה ובצבא. זאת כאשר לפחות מחצית מחברי ועדת ההיגוי יהיו בני העדה. 

עוד דורשים יוצאי אתיופיה פיקוח על התנהלות ראשי רשויות בכל הקשור לקהילה. לדבריהם, ראשי הרשויות נושאים באחריות להזנחה מתמשכת של יוצאי אתיופיה. בנוסף, מתחו נציגי הקהילה ביקורת על המפכ"ל יוחנן דנינו שלדבריהם מתעלם מהם ואמרו כי הם מצפים לדו"ח על אלימות השוטרים.

מובילי המחאה קראו לבטל הפגנה שיוזמות נשות השוטרים בשבוע הבא, בטענה כי היא עשויה להתסיס שוב את הרוחות. "מטרת העצרת היא להלהיט את השטח", האשימו. "מדובר בהתגרות וניסיון להעמיק את הפצעים המדממים, לא ניקח אחריות על מה שיתרחש בעצרת מעין זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ