במשרד החינוך שוקלים להכין בחינות חלופיות לכל הבגרויות

חשד כי בהדלפת טופס המבחן באנגלית השבוע היו מעורבים אנשי חינוך או צוותים בבתי הספר; ח"כים ערבים ואנשי משרד החינוך הסכימו כי יש להעניש בחומרה מעורבים בהדלפה והפצה של בחינות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, נפגשה אתמול (שלישי) עם נציגי החברה הערבית כדי לדון בהדלפות בחינות הבגרות ובהמשך הטיפול בהן. בעוד שבוע תתקיים הבגרות במתמטיקה ונראה שמשרד החינוך חסר אונים אל מול מה שהפך למשבר, לאחר שארבע בחינות בגרות הודלפו מתחילת השנה.

בבחינה האחרונה שהודלפה, טופס מהבגרות באנגלית שנערכה ביום ראשון, נאלצו במשרד להפיק במהרה טופס חלופי, שדמה מאוד לזה שהודלף, ובו הופיע קטע קריאה זהה. במשרד לא היו יכולים לבטל את הבחינה בשל העלויות הכבדות והלוגיסטיקה המורכבת שבקביעת בחינה חדשה ל-200 אלף תלמידים.

נכון לעתה, במשרד החינוך לא יודעים בוודאות מה מקור ההדלפה. לדבריהם, בניגוד להדלפה בבחינות הבגרות בחורף, שקרתה בשלב העברת הבחינות בדואר, ההדלפה של הבחינה באנגלית היתה כנראה קרובה יותר במועדה לבחינה עצמה — מה שמעלה חשד שאנשי חינוך או צוותים בבתי הספר היו מעורבים. יש לציין, כי לגבי ההדלפה בחורף, נעצרו שלושה חשודים במעשה מסכנין, אך טרם הוגש נגדם כתב אישום. במשטרה סירבו לשתף בפרטי החקירה ואמרו שזו בעיצומה.

בחינת בגרות ב-2011. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

בפגישה נראה היה שלמשרד אין פתרונות של ממש שיאפשרו למנוע את ההדלפה הבאה, אך הוא ערוך להתמודדות אם תקרה. בין הפתרונות האפשריים שעלו במהלך הפגישה היתה הכנת בחינות חלופיות מבעוד מועד, לקראת כל אחת מהבגרויות הקרבות, מה שלא נעשה עד עתה בצורה מסודרת. הצדדים דנו בהחמרת הענישה, והסכימו כי מלבד הטיפול הפלילי יש להעניש בחומרה גם אנשי חינוך ותלמידים שמעורבים בהדלפות, למשל בהפצת הבחינות ברשתות חברתיות, לאחר שהודלפו. 

בפגישה נכחו חברי הכנסת איימן עודה, אחמד טיבי, ג'מאל זחאלקה ומסעוד גנאים מהרשימה המשותפת, שביקשו להקים ועדה משותפת לח"כים הערבים ובכירי המשרד, שתדון בהצעות לפתרון הבעיה והתמודדות איתה.

חברי הכנסת הערבים גם מחו על כך שטרם נקבע מועד לבחינת הבגרות בשפה וספרות עברית לחברה הערבית, שבוטלה בשבוע שעבר בשל הדלפה. הם ביקשו שהמועד החדש שייקבע לא יהיה בחודש הרמאדן. כמו כן המשרד הבטיח כי יפעל לקביעת מועד חדש בהקדם וגם להנפקת תעודות הבגרות של התלמידים הערבים בזמן, על מנת שיוכלו להגיש אותם למוסדות להשכלה גבוהה אליהם הם מבקשים להתקבל. כמו כן, הציעו חברי הכנסת הערבים לקרב את מועד ההגעה של הבחינות לבתי הספר, כך שלא ישהו בבית הספר זמן רב ויגיעו לכיתות ממש לפני תחילת הבחינות.

ח״כ גנאים סיפר כי ״שאלנו מה התפקיד של משרד החינוך ומה עשה משרד החינוך כדי לוודא שדליפות כאלה לא יקרו. למה כל פעם אנחנו שומעים על זה? עברנו מההעתקות הקלאסיות לפשיעה מאורגנת שעומדים מאחוריה אנשים או צדדים שעושים כסף מהעניין הזה. רצינו לשמוע מה עושים במשרד החינוך ואיך מפצים את התלמידים שניזוקו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ