המינויים הראשונים של בנט במשרד החינוך: יו״ר הוועדה לתכנון ולתקצוב ויו״ר ועדת מקצוע האזרחות

שר החינוך החדש יחל בקרוב את סבב המינויים החדשים לתפקידי מפתח במשרדו. יו"ר הוות"ת הבא ישפיע בין היתר על התקציב לו תזכה אוניברסיטת אריאל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

עם כניסתו הקרבה של נפתלי בנט למשרד החינוך, יתחיל כנראה סבב המינויים החדשים לתפקידי המפתח במשרד. אחד מהתפקידים המרכזיים שפנוי כעת הוא יו״ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של ההשכלה הגבוהה (ות״ת), תפקיד שאויש עד עתה על ידי פרופ׳ מנואל טרכטנברג, כיום חבר כנסת במחנה הציוני, שעזב אותו כדי להתמודד בבחירות. יו"ר הות״ת הוא דמות דומיננטית המשפיעה רבות על עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל, שכן הוא אחראי על הקצאת התקציבים למוסדות השונים ועל תכנון מערכת ההשכלה הגבוהה.

בין היתר, ישפיע יו״ר ות״ת הנכנס על עתידה של אוניברסיטת אריאל. הוות״ת היא זו שקובעת את מודל התקצוב של האוניברסיטאות, כלומר כמה כסף הן יקבלו על תפוקות המחקר שלהן. כיום אריאל נמצאת מחוץ למודל זה ומקבלת תקציב שמגיע מחוץ לתקציב הכולל. בהסכם הקואליציוני עם הליכוד ביקש בנט להבטיח שאריאל תיכנס למודל בתוך כשלוש שנים כמתוכנן, אך לשם כך עליה לעמוד בסטנדרט תפוקות המחקר של יתר האוניברסיטאות, שכיום היא רחוקה ממנו.

השר היוצא שי פירון הגיע להסכמה עם אנשי ות"ת והמועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) כי היו״ר החדש ימונה על ידי ועדת איתור מיוחדת, כפי שהמליצה ועדת המשילות של ההשכלה הגבוהה. עם זאת, בנט יכול להחליט שלא למנות ועדת איתור. טרכטנברג, יו״ר ות״ת היוצא, אמר בשיחה עם "הארץ" כי "רצוי מאוד שתמונה ועדת איתור, ואני מקווה שכך יחליט השר הנכנס. ראשי המערכת תמימי דעים שיש צורך בוועדה. כמעט שאין אף תפקיד כיום בסדר גודל כזה, שנתון להחלטה בלעדית של שר".

נפתלי בנט ורעייתו גילת, אתמול בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

תפקיד נוסף שיש לאייש הוא ראש ועדת המקצוע אזרחות, לאחר שהיו"ר האחרון, פרופ׳ אשר כהן, פוטר לאחר שהתמודד בפריימריז של "הבית היהודי". כהן השעה את עצמו מהתפקיד לשם ההתמודדות, הגיע למקום לא ריאלי, ולאחר שביקש לחזור לתפקידו, חוות דעת של הייעוץ המשפטי במשרד קבעה כי ההתמודדות צבעה אותו כאיש פוליטי ושעליו לפרוש. ועדת המקצוע אזרחות אחראית על תוכנית הלימודים, ששנים נמצאת במחלוקת בין מחנות השמאל והימין. כבר כשנתיים עוסקים במשרד בשכתוב ספר האזרחות "להיות אזרחים בישראל", ועל הפעולה מנצח היועץ האקדמי ד״ר אביעד בקשי, איש המכון לאסטרטגיה ציונית וממנסחי חוק הלאום המקורי.

בעלת תפקיד נוספת שבנט יבקש כנראה להחליף היא מנכ״לית המשרד, מיכל כהן, שמונתה על ידי שר החינוך היוצא פירון. רוב שרי החינוך מחליפים את מנכ״ל המשרד לאיש אמונם עם כניסתם, וצפוי שבנט יעשה זאת גם כן. כהן עצמה נמצאת כעת במרכז סערה שגורמת למבוכה גדולה למשרד החינוך, סביב הדלפת בחינות הבגרות וחוסר היכולת של המשרד להתמודד עם התופעה. נכון לעכשיו עוד מוקדם לומר אם ומתי תוחלף כהן, ומי ימונה במקומה. אחד מהשמות שעלו כאפשרות הוא אבי וורצמן, שהיה סגן שר החינוך מטעם "הבית היהודי" בממשלה היוצאת, אך לא הצליח להיכנס לכנסת הנוכחית. עם זאת, ייתכן שבנט לא ירצה למנות מנכ״ל מתוך אנשי הציונות הדתית, כפי שגדעון סער מינה למנכ״ל את שמשון שושני, שאינו איש ימין מובהק וכיהן כמנכ״ל דווקא תחת שרי חינוך מהשמאל כמו אמנון רובינשטיין ושולמית אלוני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ