צהר שוב הטילו וטו: בלי רבנים לא-אורתודוקסים ב"תיקון ליל שבועות"

לאחר שבשנה שעברה, אחרי תקרית דומה, העריכו במועדון צוותא כי "המדיניות תשתנה", גם השנה דרשו בצהר כי רק מי שאינם רבנים ישתתפו מטעם תנועות שאינן אורתודוקסיות באירוע המשותף

אור קשתי
אור קשתי
אור קשתי
אור קשתי

ארגון רבני צהר הטיל וטו על השתתפותם של רבנים מהתנועות הקונסרבטיביות והרפורמיות ב"תיקון ליל שבועות", המשותף עם מועדון צוותא . בתנועות השונות מותחים ביקורת על הסכמת אנשי צוותא לשתף פעולה עם "הדרת הזרמים הלא-אורתודוקסיים".

, בתיקון הקודם. אז נימקו בצוותא את ההחלטה בצורך "לבנות שותפות" עם צהר, והעריכו כי המדיניות תשתנה. שינוי כזה טרם נרשם, ובשיחות שנערכו לאחרונה נאמר לראשי הזרם הקונסרבטיבי כי מדובר ב"תהליך ארוך", וכי מוטב שיסתפקו בהזמנת נציג שאיננו רב. לדברי ח"כ תמר זנדברג (מרצ), "הציבור החילוני שמתכוון להשתתף בתיקון צריך לדעת שלא מדובר באירוע פלורליסטי, שבאמת מקבל את כל הזרמים ביהדות".

"צהר לשבועות בצוותא" נערך זו השנה החמישית. בפרסום לקראת האירוע נכתב כי "לילה זה הפך למסורת המאפשרת מדי שנה מפגש של שיח מעמיק על תרבות ועל זהות ישראלית-יהודית. המיזם, שנחשב לאחד המרכזיים שבתיקוני ליל שבועות, נולד מתוך סקרנות ורצון לגעת בעולמות ובטקסטים השונים המרכיבים את פסיפס הזהות הישראלית-יהודית". את האירוע מובילים ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), גברי ברגיל ממועדון הצוותא ויו"ר ארגון רבני צהר, . בשנה שעברה השתתפו באירוע כ-1,500 בני אדם, בהם גם חילונים וגם דתיים.

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו

לדברי מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, עו"ד יזהר הס, "אחרי הבטחות מפורשות וחד-משמעיות בשנה שעברה, לפיהן הסירוב לקבל אותנו לא יחזור על עצמו, מתברר כי גם הפעם הוחלט להדיר את הזרמים הלא-אורתודוקסים". באשר להזמנתו להופיע באירוע, הסביר הס "אינני רב ואני לא מלמד שיעורי יהדות. זה בדיוק מה שצהר מבקשים לעשות: דה-לגיטימציה לרבנים שאינם הם. כשלושה שבועות לאחר שראש עיריית רחובות ביטל טקס בר מצווה לילדים עם צרכים מיוחדים, כי היה אמור להתקיים בבית כנסת מסורתי, החבר'ה הטובים מצוותא וצהר עושים מעשה כמעט דומה, ובמובנים מסוימים אפילו חמור יותר. ראש העיר לפחות לא ניסה להסתתר".

"צהר הוא ארגון פרטי ומותר לו להזמין את מי שהוא רוצה לאירועים שהוא עורך", אומר ד"ר תומר פרסיקו, עמית במכון אלישר באוניברסיטת בן גוריון, "הבעיה היא שבעוד שהתיקון מוגדר כחקירה של 'פסיפס הזהות', הרי שבפועל צהר מסמנים את מי שנשאר בחוץ: התנועות הלא-אורתודוקסיות. לפי צהר, יש רק דרך אחת להיות יהודי. הזמנת החילונים לאירוע אינה מפני שרבני צהר רואים בחילוניות אפשרות יהודית לגיטימית, אלא מפני שהם רואים בהם 'תינוקות שנשבו'".

עוד אומר ד"ר פרסיקו כי "שיתוף הפעולה של צוותא עם ההדרה הזאת משמר את הפקרת היהדות בידי האורתודוקסים. חבל שבצוותא לא מבינים שכיום יש יותר ויותר יהודים חילונים שרוצים קשר עם המורשת והיהדות שלהם, ולא בהכרח בדרך אורתודוקסית. החילונים שהוזמנו לאירוע לא צריכים להסכים לשמש כבובות בחלון הראווה הפלורילסטי לכאורה".

לדברי ח"כ תמר זנדברג, "ייתכן שבצהר בחרו לשתף פעולה עם צוותא דווקא בזכות הדימוי הפלורליסטי שלה ופעילותה בלב תל אביב. אפשר להבין את צהר אבל קשה לקבל את עמדת צוותא: האם גם מנשים ומשחורים אפשר לבקש שימתינו לשוויון, 'עד שהתהליך יבשיל', מה גם שההמתנה הזו לא מוכיחה את עצמה?".

גברי ברגיל מצוותא דוחה את הביקורת ואומר כי לא מדובר בהדרה על בסיס דתי. "יצרנו את השותפות עם צהר מתוך מטרה לקרב בין הזרמים השונים. משמעות השותפות היא שהזמנת הדוברים באירוע צריכה להיות מוסכמת על כל הצדדים. לאחר שבשנה שעברה שיתוף הזרמים הלא-אורתודוקסיים לא הסתייע, הצלחנו בתהליך ארוך של הידברות להגיע להסכמה לפיה יוזמנו נציגים מהזרמים הקונסרבטיבים והרפורמים - אבל לא רבנים". עוד אומר ברגיל כי "לא נרוויח דבר מביטול הערב. אנחנו מתכוונים להמשיך לדבר עם צהר, ואולי נצליח בשנה הבאה לשתף רבנים".

לדברי מנכ"ל רבני צהר, משה בארי, "כדי לחולל שינוי חברתי נדרש שכל רב ואורך רוח. יש הרבה תיקוני ליל שבועות של הציבור הכללי, אבל החכמה היא להביא לאותו מקום אנשים דתיים ולא דתיים. כדי שזה יצליח, יש גבולות שצריך לכבד. לכן ניסינו להיות יצירתיים, והזמנו את ראש התנועה הקונסרבטיבית. המסר יכול להיות אותו מסר, אז למה להתעקש על הזמנת רבנים? אני מבין שזה מפריע, אבל צריך להסתכל רחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ