48 שנים לאיחוד ירושלים: מתיחות לקראת מצעד הדגלים בעיר העתיקה

בשל המצעד תיאלץ רוב אוכלוסיית הרובע המוסלמי להסתגר בבתים. המשטרה: נגלה אפס סובלנות כלפי כל גילוי של אלימות. ראש העיר ברקת: ירושלים בעיצומו של תהליך התחדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יום ירושלים יצוין היום - 48 שנים מאז איחודה של העיר. בשעות אחר הצהריים ייערך מצעד הדגלים של הציונות הדתית, שיעבור דרך הרובע המוסלמי בעיר העתיקה, זאת לאחר ששופטי בג"ץ דחו עתירה של ארגוני שמאל נגד תוואי המצעד. משטרת ירושלים פרסמה הודעה לפיה "המשטרה תגלה אפס סובלנות כלפי כל גילוי של אלימות פיזית או מילולית, ותפעל בכל הכלים כנגד מפרי הסדר ופורעי החוק". בימים האחרונים היה מאמץ גדול מצד רבנים, מפקדי המשטרה ומארגני המצעד להשפיע על הצועדים להימנע מגילויי אלימות שאפיינו את המצעדים הללו בשנים הקודמות. 

פעילי שמאל מארגון "ירושלים לא שותקת לגזענות" מתכננים לערוך הפגנה נגד מצעד הדגלים. בשל המצעד יידרשו סוחרי הרובע המוסלמי לסגור את חנויותיהם בצהריים ורוב אוכלוסיית הרובע תיאלץ להסתגר בבתים. מאות שוטרים צפויים לאבטח את הצועדים. 

קרדיט: ניר חסון

ברחבי ירושלים צפויים היום שיבושי תנועה. בשעות אחר הצהריים תפעל הרכבת הקלה במתכונת חלקית. בשל הטקס הממלכתי בגבעת התחמושת תיחסם התנועה באזור. שיבושים צפויים גם באזור נבי סמואל מצפון לעיר, בשל ההילולה השנתית בקבר שמואל הנביא. 

עיריית ירושלים ומכון ירושלים לחקר ישראל פרסמו נתונים שונים על מצבה של העיר, שנתיים לפני שיצוין יובל שנים לאיחודה. על פי נתוני מכון ירושלים, המעודכנים לסוף 2013, מנתה אז אוכלוסיית ירושלים 829,900 תושבים. מתוכם: 522,200 (63%) יהודים ואחרים (שאינם ערבים) ו-307,600 (37%) ערבים. מקרב האוכלוסייה היהודית, הגדירו את עצמם 34% כחרדים ו-30% כדתיים. 36% הגדירו את עצמם כחילוניים ומסורתיים.

בעירייה מצביעים על כך שנמשך הגידול המתון, זו שנה רביעית ברציפות, במספר התלמידים במערכת החינוך הממלכתית והממלכתית-דתית, זאת לאחר כעשור וחצי של ירידה במספרי התלמידים במערכות החינוך הלא חרדיות. עם זאת, תלמידי החינוך החרדי עדיין מהווים רוב ניכר (65%) מכלל התלמידים היהודים בבתי הספר היסודיים בעיר. 

בשבוע שעבר פרסם ראש העיר ניר ברקת תוכנית חומש לעידוד הצמיחה הכלכלית בירושלים. התוכנית פותחה בסיוע צוות מומחים אמריקאי שכלל את מייקל בלומברג, לשעבר ראש עיריית ניו יורק, פרופ' מייקל פורטר ופרופ' ריצ'רד פלורידה. בין היתר, כוללת התוכנית השקעה בהקמת אולפני קולנוע, פיתוח רובע אמנים במרכז העיר והשקעה בתשתיות. "ירושלים בעיצומו של תהליך התחדשות שיגיע לשיא של כל הזמנים בשנת 2020", אמר ברקת. "נמשיך לפתח ולקדם את בירת ישראל. יום ירושלים שמח". 

מנגד, פרסמה האגודה לזכויות האזרח נתונים קשים על חייהם של תושבי מזרח ירושלים. בין היתר, מצביעה האגודה על נתוני העוני במזרח העיר שעומד על כ-75% בקרב כלל האוכלוסייה ו-84% מקרב הילדים. כמו כן, נמשך גם המחסור בכאלף כיתות לימוד תקניות, ובכיתות י"ב שיעור הנשירה מהלימודים עומד על כ-33%. אוכלוסיית מזרח העיר ממשיכה גם לסבול ממחסור בתשתיות בסיסיות כמו מים וביוב ומקיפוח באספקת השירותים העירוניים.  

מנתוני עמותת "עיר עמים" עולה שלמרות הצהרות הפוליטיקאים על מחויבותם להמשך הבנייה בירושלים, בחצי השנה האחרונה חלה האטה משמעותית בבנייה הישראלית עבור יהודים במזרח ירושלים. מאז תחילת השנה פורסמו מכרזים ל-133 יחידות דיור בלבד במזרח ירושלים, רובן המוחלט הוצאו כבר למכרזים בשנים קודמות. זאת בהשוואה למכרזים בהיקף של 2,627 יחידות דיור שפורסמו במחצית הראשונה של שנת 2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ