בערי הדרום פותחים היום בעיצומים 
במחאה על תוכנית הפיטורים הצפויה בכיל

בערד, דימונה וירוחם לא יינתנו שירותים עירוניים. בדימונה יושבתו הלימודים בכיתות ז' ועד י"ב. ברשויות האחרות מערכת החינוך תפעל כסדרה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

הרשויות המקומיות בדימונה, ערד וירוחם צפויות לשבות היום (ראשון) לאות הזדהות עם עובדי כימיקלים לישראל (כיל) המתמודדים עם תוכנית פיטורים ובמחאה על מצב התעסוקה בנגב. עקב השביתה וההפגנות הצפויות ייתכנו שיבושים בכניסות לערים אלו, ובייחוד בדימונה, שבה צפוי להיחסם לשעה ארוכה הכביש המוביל לאילת.

אמש נועדו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר כיל, ניר גלעד, בניסיון לגבש הסכם בשאלה הנתונה במחלוקת ביניהם - האם כיל רשאית להוציא לפועל פיטורי עובדים במפעליה במסגרת תוכנית התייעלות.

כעת עומדים על הפרק פיטורי עובדים בשתי חברות בנות של כיל - מפעלי ים המלח בסדום ותרכובות ברום בנאות חובב. יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי ויו"ר הוועד בתרכובות ברום, אבנר בן סניור, מתנגדים לפיטורי עובדים ומוכנים רק להסדרי פרישה מרצון או ליציאת עובדים מבוגרים לפנסיה מוקדמת.

בכיל טוענים כי "אילו היה המשא ומתן מנוהל מטעם העובדים על ידי יו"ר ההסתדרות לבדו, ללא השתתפות של ועדי העובדים, סביר להניח שהיינו מגיעים לפתרון מוסכם". ואולם בהסתדרות אומרים כי ניסנקורן "תומך באופן מלא בעמדת הוועדים השוללת פיטורים כפויים בכיל ובכל מקום עבודה שבו קיים הסכם קיבוצי".

הפגנת עובדי כיל מול בית ראש הממשלה, במארס האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הוועד במפעלי ים המלח לנקרי אמר בסוף השבוע שעבר כי אירועי המחאה בדימונה, ערד וירוחם יתקיימו בכל מקרה, גם אם תושג התקדמות משמעותית במגעים שבין ההסתדרות להנהלת כיל. לנקרי, שהוא ראש סניף הליכוד בדימונה וראש סיעת האופוזיציה במועצת העיר, אמר כי בשעת בוקר מוקדמת תיערך צעדת מחאה של אלפי תושבים ממרכז דימונה אל הכביש הראשי לאילת, שבו תיערך עצרת מחאה בהשתתפות ראש העיר בני ביטון וחברי ועדים ממפעלים שונים בנגב.

ראשי שלוש הרשויות מסרו כי היום לא יינתנו השירותים העירוניים ומשרדי הרשויות יהיו סגורים. בדימונה תושבת גם מערכת החינוך מכיתה ז' ועד י"ב, בעוד שבערד ובירוחם מערכת החינוך תפעל כסדרה, אך יושבתו השירותים העירוניים.

ראש העיר דימונה בני ביטון אמר אמש כי "לצערי השביתה היא בלתי נמנעת משום קשיחותה של הנהלת כי"ל, אבל בכל זאת אני אופטימי ומאמין שתוך 72 שעות הסאגה המאיימת על פרנסתם של משפחות רבות בעיר דימונה תגיע לסיומה". ביטון יחד עם בעלי תפקידים אחרים בעירייה יעבירו בשעות הבוקר שיעור בבתי הספר בעיר בנושא אזרחות והזכות לשביתה בדמוקרטיה.  

השביתות בשלוש ערי הדרום מתקיימות למרות שבימים האחרונים המשא ומתן בין ההסתדרות והנהלת כיל, בהשתתפות הוועדים, המתקיים בהוראת בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, מתנהל באווירה עניינית ובלא התקפות הדדיות.

למרות השביתות בערי הדרום היום, בהנהלת כיל גוברת האופטימיות לגבי הסיכוי להגיע בקרוב להסכם שיסיים את המשבר בחברה. הנהלת כיל עצמה הגמישה מעט את עמדתה וצמצמה את מספר העובדים שהיא דורשת לפטר לכ-30 בלבד במפעלי ים המלח ועוד 30 מפוטרים בתרכובות ברום - בסך הכל 60 מפוטרים, לעומת מאות מפוטרים שנכללו בתוכנית המקורית.

עובדי תרכובות ברום שובתים כבר שלושה חודשים וחצי במחאה על תוכנית הפיטורים, בעוד שבמפעלי ים המלח השביתה נמשכת שלושה חודשים. ההסתדרות מגבה את השביתות במפעלים אלה, וכדי להקטין את התסכול של מאות העובדים היושבים בבית בלא לקבל את שכרם על ימי השביתה, היא שילמה לכל אחד מעובדים אלה 6,000 שקלים ובסך הכל מעל 10 מיליון שקלים. אם המשבר יימשך ועמו השביתות בשני המפעלים, ההסתדרות תשלם לעובדים סכום נוסף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ