הפגנת יוצאי אתיופיה: המשטרה בלמה מאות שניסו לחסום את איילון‎

כאלף איש השתתפו בצעדה משדרות רוטשילד למוזיאון תל אביב. מאות מפגינים התפצלו מהצעדה וקראו "רוצים לחסום את איילון"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

כאלף מפגינים השתתפו היום (שני) בצעדת מחאה של יוצאי אתיופיה נגד אלימות משטרתית וגזענות בתל אביב. כמה מאות מהמשתתפים קראו "לחסום את איילון" ונבלמו על ידי שוטרי יס"מ שחסמו בגופם את המעבר. כתוצאה מכך סגרה המשטרה לזמן קצר את שאול המלך, אבן גבירול והרחובות הסמוכים.

מארגני ההפגנה עברו בין המשתתפים וביקשו מהם "לא לתת לגיטימציה לאלימות". למרות ניסיונות ההרגעה קראו מאות משתתפים קריאות נגד המשטרה וצעדו לכיכר רבין, שם התרחשו עימותים בהפגנה לפני שבועיים, בטרם התפזרו. המפגינים שהשתתפו בצעדה נשאו שלטים וקראו: "אין יותר תירוצים - תסגרו את התיקים".  לאחר הצעדה התאספו המפגינים בחזית מוזיאון תל אביב לשמיעת עדויות של יוצאי העדה על גזענות כלפיהם. המשטרה, שנערכה בכוחות גדולים, שמרה על מרחק ממוקד הצעדה על מנת להימנע מעימותים.

הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב. השתתפות חוצת דורות

"אנחנו נשנה את המצב על ידי זה שאנחנו לוקחים אחריות על החיים שלנו", קרא יאיו אברהם, ממארגני המחאה, והוסיף כי "לא ניתן לשוטרים לגיטימציה להשתמש באלימות". משתתף נוסף קרא למפגינים להיות מלוכדים ואמר כי "אסור לתת לשוטרים להכות אותנו, למרות שהם רגילים להכות אותנו".

"אנחנו רוצים להראות ששום דבר לא התמוסס. אנחנו ממשיכים להפגין", אמרה הבוקר בשיחה עם "הארץ" ענבר בוגלה, אחת ממובילות המחאה. "30 שנה לא עשו כלום ואנחנו רוצים להראות לראש הממשלה שהפעם אנחנו לא מוותרים. גם אם הוא אומר לנו שהוא יעשה - עד שלא נראה תוצאות אנחנו לא נשתוק".

הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב, היום
יוצאי אתיופיה בהפגנה בשדרות רוטשילד, הערבצילום: תומר אפלבאום

המארגנים הבהירו כי הם מתנגדים לשימוש באלימות וההפגנה תוכננה להיות שקטה. "הכל נעשה באישור. אנחנו לא נגד השוטרים. אנחנו נגד החוקים וההוראות שנותנים להם ועצם העובדה שהם לוקחים את החוק לידיים", הוסיפה בוגלה.

דוברת מחוז תל אביב במשטרה, סנ״צ הילה חמו, מסרה בהתייחס למחאה "כי מדיניות המחוז היא לעשות ככל שניתן על מנת לאפשר לבני הקהילה האתיופית ותומכיהם לבטא באופן חופשי את עמדותיהם, טענותיהם ואת תחושותיהם. השוטרים יהיו שם בשביל לאבטח ולהגן על שלום המפגינים, תושבי המקום והציבור הרחב". חמו הוסיפה כי "לאור התבטאויות שונות מצד גורמים קיצוניים הקוראים ׳להפגנת כוח׳, עימות עם שוטרים ואף למעשי אלימות, השוטרים ערוכים ומצוידים היטב לקראת כל ניסיון לעבור על החוק או לשבש את הסדר הציבורי. כנגד העוברים על החוק תינקטנה פעולות אכיפה נחושות ומידיות, בדגש על מעצרים והגשת כתבי אישום בהליך מזורז".

ההפגנה נערכת לאחר שורת הפגנות ואירועים בכמה ערים בארץ. בקרית שמונה התקיים בצהריים מפגש במועדון השוטרים שבתחנת המשטרה בעיר בין סטודנטים מהמכללה האקדמית תל חי לבין שוטרים ממשטרת קרית שמונה בנושא העדה האתיופית והמאבק כנגד הגזענות. במפגש השתתפו שוטרים וסטודנטים שדנו על הבעיות שקיימות בחברה. מסגנאו אבבה, סטודנט לעבודה סוציאלית מהמכללה, שעלה לפני 11.5 שנים לישראל והיה בין יוזמי המפגש סיפר שהיה מפגש פורה, "אני שואף לזה שזה יהיה ברמה ארצית, בינתיים זה כאן, אבל אלוהים גדול". אבבה סיפר עוד כי מתחילת המחאה הוא מעביר הרצאות לבני נוער כדי שיכירו יותר טוב את העדה. "השיח והדיבור הוא בעיני הצורה הטובה ביותר" אמר אבבה, אבל הוסיף שגם ההפגנות חשובות כדי להציף את הבעיות למודעות של החברה. סנ"צ רן אופיר, מפקד תחנת  קרית שמונה שנכח במפגש אמרי כי היה "מפגש מצוין של הכרות בין תרבויות ברמה האישית" והוסיף כי המפגש תרם רבות לשני הצדדים להכרה תרבותית ומנטאלית.

השתתפה בהכנת הידיעה: נעה שפיגל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ