בנט נכנס לתפקיד שר החינוך: "הירידה במסיימי חמש יחידות לימוד במתמטיקה היא איום אסטרטגי"

בנאום כניסתו לתפקיד הבטיח בנט להיות "שר החינוך של כולם" ולדאוג לשוויון הזדמנויות, והדגיש גם את חשיבות לימודי המורשת היהודית: "עוצמתה של מדינה נמדדת בערכים הפועמים בלב ילדיה"

ירדן סקופ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

במשרד החינוך בירושלים התקיים היום (שלישי) טקס חילופי שר החינוך וכניסתו של נפתלי בנט לתפקיד, ומאיר פרוש (יהדות התורה) לתפקיד סגנו. שר החינוך היוצא שי פירון לא הגיע לאירוע, אך בירך את בנט בסטטוס פייסבוק.

במהלך הטקס אמר בנט ״אני שר החינוך של כולם: יהודים, ערבים, דרוזים בדואים, חרדים וחילונים, מהקהילה או מהפזורה – כולם ילדיי. להורים אין העדפה שונה באהבות שלהם בין הילדים, וגם אצלי כולם יהיו שונים אך שווים״. הוא הוסיף כי ״אנו נשאף לכך שלכל ילד תהיה נקודת זינוק שווה: בין אם הוא נולד ברעננה, או בקרית שמונה או ברהט. אסור, פשוט אסור שלסיכויי הצלחתו של ילד בישראל יהיה קשר לכמה כסף יש להוריו״.

לגבי תפיסתו החינוכית אמר כי ״אני מאמין שחינוך זה לשאוף לכך שכל ילד וילדה יאהב את המולדת, יכיר את מורשתו, ידע מי זה אברהם יצחק ויעקב, הרמב"ם, איינשטיין, ש"י עגנון ואלי כהן– וגם יכיר את התנ"ך ויצעד בשבילי ארץ ישראל ונחליה. הדבר הראשון שעשיתי אחרי שנחתם ההסכם הקואליציוני היה לקחת את ילדיי וללכת לישון באותו לילה בשטח תחת כיפת השמים. זה לא פחות חינוך מאשר שיעור, וגם לא פחות כואב בגב״.

נפתלי בנט ולצדו סגנו מאיר פרוש ומנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן, בטקס היוםצילום: אמיל סלמן

עם זאת הבהיר בנט כי ״אני מאמין שחינוך זה לקבל את האחר. זה לקבל את הדעות של האחר. זה להעריך את המתנה המופלאה הזאת, שיש מישהו שהוא שונה ממני. מחלוקת לשם שמיים היא ערך יהודי; וערך חינוכי. חילוקי דעות הינם זכות, ולא משקל עודף שיש להשליך אותו המיימה. אני  מאמין  שחינוך זה לגרום לכל ילד לתרום  לחברה ולמדינה,   ולהתגייס לשירות צבאי או אזרחי משמעותי״.

בנאומו אמר בנט כי "עוצמתה של מדינה נמדדת לא רק בטווח הטיסה של מטוסיה, אלא בערכים הפועמים בלב ילדיה. ערכי הציונות, היהדות והדמוקרטיה, דרך-ארץ ותרומה לחברה. ועקרון זה מוכרח להתבטא בהקצאת משאביה".

לקראת הבגרות במתמטיקה הנערכת מחר, בנט התייחס גם לחינוך המתמטי ולירידה בהישגים בתחום ואמר כי ״ירידת מסיימי חמש יחידות במתמטיקה מ-13,000 ל-8,000, היא בעיני איום אסטרטגי על מדינת ישראל. מי שלא ידע לייצר כיפת ברזל חינוכית לילד בכיתה ח', לא יקצור כיפת ברזל שיפתח עבורו אותו הילד כשהוא יסיים י”ב״. בהקשר זה אמר עוד כי ״אני מאמין בנחישות, בהתמדה, ברציפות. בחשיבות היציבות של המערכת, המדידה והמצויינות״. ייתכן שבכך רמז לכך שהוא קרוב יותר לעמדותיו של שר החינוך לשעבר גדעון סער, ששם דגש על מבחני מדידה, ופחות לעמדותיו של השר היוצא פירון, שבכהונתו התמקד בסיסמה ״למידה משמעותית״ וביקש לצמצם את שליטת המדדים המספריים ובחינות ההערכה.

לדבריו, "אני רוצה ללמוד מכל הטוב שעשו קודמי, השרים שי פירון, גדעון סער וקודמיהם, אני מתכוון להמשיך ביד יציבה במגמות הנכונות שהם התחילו, לכבד ולשמור על מערכת שבה אנשים נותנים את נשמתם. לעשות זאת בעדינות, בזהירות, בשיקול דעת ובאחריות". 

בנט אמר עוד כי ״בישראל בשנת 2015, התלמידים צריכים ללמוד תוכן, אבל גם לייצר תוכן. ליזום. לחשוב. להבין שכמו בוויז, יש יותר מדרך אחת להגיע אל היעד. העבר שלנו היה ביזמות, והעתיד שלנו הוא ביזמות״.

לקראת סיום נאומו התייחס בנט לראשי ארגוני המורים ואמר ״אני מצפה לעבוד עם יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, ורן ארז, יו"ר ארגון המורים, כשותפים מרכזיים בהנהגת החינוך. הצלחתכם - הצלחתי היא״. יש מי שאומרים שוסרמן וארז הם שני המנהלים האמיתיים של מערכת החינוך, ובכל מקרה, בנט יזדקק לשיתוף הפעולה שלהם על מנת לבצע שינויים במערכת ולא יהיה שר החינוך הראשון שסביר להניח שיסבול מהשבתות ומחאות מצידם.  

בנט סיים את נאומו בדבר תורה ולקראת שבועות התייחס למשה רבנו. ״באותו דור לא הלך קל. כל הדרך 40, שנה עם ישראל ירד לחייו. הרגו אותו שם. אבל במבחן האמיתי, מבחן הנצח, עד היום כולנו לומדים, והולכים לאור תורת משה, וזה המבחן של המחנך הגדול ביותר. לא המבחן של מה קורה בדקה הקרובה אלא המבחן של מה קורה בעוד 25 שנה עם הילד הזה״. 

לפני בנט נאמו סגנו, מאיר פרוש ומנכ״לית המשרד מיכל כהן. כהן פנתה לשר הנכנס בנט ואמרה כי ״אני מודה לך על האמון שנתת בי, ובאפשרות שלי להוביל את המערכת״. בכך רמזה לכך שהיא צפויה להישאר בתפקידה כמנכ״לית.  סגן השר פרוש הדגיש חשיבות החינוך היהודי ואמר כי ״אני מאמין כי בהנהגת השר החדש נעמיק את החינוך לזהות יהודית, נעמיק את החינוך למורשת יהודית ולאהבת הארץ״. 

שר החינוך היוצא פירון, שלא נכח באירוע, פנה בדף הפייסבוק שלו לבנט, בירך אותו וכתב כי ״החלטתי שלא להיות חבר וועדת החינוך של הכנסת. אני מבין שמצפים שאתקוף, אזהיר, אתריע, אחשוף. אבל אתה שר החינוך לקדנציה הזו. כולנו יודעים שחלומך לא נעצר במערכת החינוך...הוא אפילו הפליג למשרד החוץ והביטחון. לכן אני לא חושב שנכון יהיה לפגוע במערכת האהובה עליי רק כדי לנהל קרב של רווחים פוליטיים. זו המשמרת שלך. אני 'מניח' לדברים להתהוות, ומקווה שהתבונה תגבר, שתבחר במה שנכון וראוי״.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ