בכיר ברשות האוכלוסין שהואשם בגזענות ברשת שם קץ לחייו

זמן קצר לפני התאבדותו פרסם אריאל רוניס פוסט בפייסבוק ובו כתב כי הוא מתקשה להתמודד עם ההאשמות, ולפיהן נהג בגזענות כלפי אשה שחורה שהגיעה למשרד הפנים בתל אביב כדי להנפיק דרכון

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בכיר ברשות האוכלוסין בתל אביב התאבד היום (שבת) בביתו. זמן קצר לפני ששם קץ לחייו, פרסם הבכיר, אריאל רוניס, פוסט בפייסבוק ובו הביע קושי להתמודד עם האשמות כי התנהג בגזענות כלפי אשה שחורה, תושבת תל אביב. האשה, אם לשלושה שהגיעה ללשכת האוכלוסין בתל אביב כדי לחדש דרכון, פרסמה בעצמה פוסט בפייסבוק ובו סיפרה על ההיתקלות עם רוניס ופקידה נוספת.

הפוסט זכה לאלפי שיתופים ותגובות. "לא עברו יומיים ולפוסט מעל 6,000 שיתופים, כל אחד מהם חץ מחודד שננעץ בבשרי. אני? גזען? כל פעילותי נמחתה במחי יד", כתב רוניס. "איני כועס על אותה [אשה שכתבה את הפוסט], שעל פי תמונותיה נראה שכבר הצליחה להתגבר על אותה 'מכה קשה' שחוותה. אני איני מצליח. היו שלום!!".

ביום שלישי פרסמה האשה פוסט נוקב ובו סיפרה על התקרית שאירעה לה כשהגיעה עם שלושת ילדיה הקטנים ללשכת רשות האוכלוסין כדי להנפיק דרכון לבנה. על פי הפוסט, שפורסם תחת הכותרת "מסתבר שלא טוב להיות אמא שחורה במשרד הפנים". לאחר שנאמר לה שיש תור מקוצר לאמהות עם ילדים קטנים, ושתי אמהות טופלו, כתבה האשה, הפקידה אמרה לה שעליה לחזור לסוף התור הרגיל. 

האשה: "מרגישה כי הופליתי בגלל צבע העור שלי"

מהפוסט עולה שמיד לאחר מכן חזרה כותבת הפוסט לסוף התור, אלא שאז הבחינה כי נשים נוספות כן מקבלות עדיפות כשהן עם ילדים. "מסתבר שהמנהל... היה במקום וסייע לאנשים שהיו זקוקים לסיוע נוסף, אשה חירשת ואחרים", כתבה. "סיפרתי לו בדיוק מה שקרה. וכי אני מרגישה כי הופליתי בגלל צבע העור שלי. סיפרתי לו שהתינוקת זקוקה להחלפה, שהקטנה מבקשת לשירותים ושכל שאני מבקשת הוא שייתנו לי יחס שווה לכל האמהות האחרות שמגיעות למשרד, לא יותר. אך גם לא פחות. הוא אמר לי שאם אני מתלוננת על אפליה אז ש'אעוף לו מהפנים'. כל זה קרה לפני עשרות אנשים. התאמצתי. באמת שהתאמצתי, אבל הזלתי דמעה ועוד אחת ואולי עוד כמה בחשאי. הבן שלי, בן חמש, ניחם אותי התעצב וביקש לעזוב".  

בסיום הפוסט ביקשה הכותבת מקוראיה לשתף אותו. ואכן, בתוך זמן קצר מעל 6,000 אנשים שיתפו את הפוסט. רוב הביקורת הופנתה לרוניס מנהל הלשכה. בפוסט שהעלה היום הוא השיב כי קיבל עשרות פניות מכלי התקשורת שניסו להציגו כגזען. הוא כתב כי הוא מתקשה להתמודד עם ההאשמות. 

"עד לפני יומיים חיי נראו כלקוחים מתסריט ורוד", כתב בפוסט, "לפני יומיים הגיעה גברת ללשכה על מנת לקבל שירות כלשהו. באותה עת סייעתי לאנשים נוספים. היא ביקשה את השירות באופן מיידי ומיד החלה צועקת כי אי קבלת מבוקשה זו גזענות... אותה גברת מאשימה אותי בגזענות. אמרתי לה שעד כאן. איני מוכן שתלך בכיוון הזה. לא אצלי בלשכה. יש תור לאמהות עם ילדים קטנים ועליה לעמוד בתור מקוצר זה ככל יתר האמהות. לא כל דבר שאינו ניתן לך כמבוקשך הוא גזענות. לא עזר דבר והגברת המשיכה לצעוק כי מדובר בגזענות".

זמן קצר לאחר כתיבת הפוסט התקשר רוניס לחבר קרוב והודיע לו כי בכוונתו לשים קץ לחייו. הוא השאיר את הדלת פתוחה וככל הנראה התאבד באמצעות אקדח שברשותו. חברו שמצא את הגופה הזעיק את כוחות המשטרה ומגן דוד אדום לדירה ושם נקבע מותו.

במשרד הפנים בחרו שלא להגיב לדברים.

הפוסט שהעלה רוניס לפייסבוק, לפני שהתאבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ