האשה שהאשימה בכיר ברשות האוכלוסין בגזענות: "מצטערת, לו יכולתי הייתי שותקת"

התאבדות אריאל רוניס לאחר פרסום ההאשמות נגדו בפייסבוק מעוררת תגובות רבות ברשת. אביו: "בני יקיר לא היית גזען, ארורים יהיו אלו שגרמו לך עוול נוראי מנשוא". עמיתתו אמרה כי "זה ריסק אותו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התאבדותו של אריאל רוניס, הבכיר ברשות האוכלוסין שהואשם בגזענות, מעוררת ביממה האחרונה תגובות רבות ברשת. האשה שפרסמה את הסטטוס לפיו רוניס נהג כלפיה בגזענות כתבה הבוקר (ראשון) בעמוד הפייסבוק שלה כי היא מצטערת על מותו. אביו של רוניס, מצדו, תקף את הגולשים שביקרו את בנו ברשת החברתית.

אתמול שם רוניס, בן 47, קץ לחייו זמן קצר לאחר שפרסם פוסט בפייסבוק ובו הביע קושי להתמודד עם ההאשמות כי נהג בגזענות כלפי האשה. בפוסט הוא התייחס לתגובות הרבות שגרר הסטטוס הראשון שפרסמה, ובו סיפרה כי הגיעה ללשכת האוכלוסין בתל אביב כדי לחדש דרכון ונתקלה בגזענות מצד הבכיר ופקידה נוספת. לאחר פרסום הדברים בפייסבוק, התקשר רוניס לחבר קרוב והודיע לו כי בכוונתו להתאבד. חברו הגיע לביתו והזעיק את צוותי ההצלה שקבעו את מותו במקום.

"היום בבוקר קמתי לידיעה מהגרועות ששמעתי בחיי", כתבה האשה, תושבת תל אביב. "אני מצטערת בכל מאודי על אובדן חייו של אדם. במשך שנים חוויתי בישראל אפליה. בפעם היחידה שסיפרתי את סיפורי אדם נפגע. אין מצטערת ממני. לו הייתי יכולה הייתי שותקת גם הפעם".

הפוסט שכתבה האשה בפייסבוק לאחר ההתאבדות

כמה שעות קודם לכן כתב אביו של רוניס כי בנו אינו גזען וכי נעשה לו עוול. "בני יקירי הלך לעולמו. מדוע? בגלל שמישהי האשימה אותו באמירה גזענית", כתב. "6,000 אנשים ברשת חברתית זו, מבלי לבדוק את אמיתות הדברים, כתבו, קטלו, השמיצו ופגעו בו בצורה אנושה". 

האב הוסיף כי לבנו היו מעלות רבות וכי ניתן למתוח עליו גם ביקורת, אך לדבריו "גזען הוא לא היה מעולם". "המתלוננת עצמה כותבת שהוא בתור מנהל הלשכה עזר לאנשים שהתקשו במילוי טפסים", כתב. "סיכן את עצמו בהוציאו לאור ספר שמדבר בחיוב גם על אויבינו, ראה בהם ראשית כל בני אנוש. לומר עליו גזען? לכתוב 6,000 תגובות שפלות בטרם בדיקה? בושה לרשת, בושה לאנשים שמשתמשים בה. אני מתבייש שחיים בינינו אלפים של אנשים שמנצלים רשת להשמצות. בני יקיר לא היית גזען, זכרך יהיה ברוך וארורים יהיו אלו שגרמו לך עוול נוראי מנשוא".

הסטטוס שהעלה אביו של המנוח

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, יצא להגנתו של רוניס וכתב בפייסבוק כי הוא מכיר אותו היטב. "אני מכיר גם את ערכיו, את עשייתו למען שוויון וכנגד גזענות ואת יושרתו. אין תואר היכול לפגוע באדם כמוהו יותר מאשר 'גזען'. המתקפה האישית והתקשורתית עליו מבלי לרדת לשורש הדברים היא ממש מזעזעת".

דיסקין הוסיף כי "גם אני לשכעצמי מתעב גזענות מכל סוג שהוא, גם אני תומך בכל לבי במאבקם של בני העדה האתיופית ואצא נגד כל מי שיפלה בני אדם". אך לדבריו, רוניס "הוא ממש לא הכתובת הנכונה למתקפה כזו ברשת ובתקשורת ולבטח לא להכתמה כגזען או כמי שיפלה אדם בשל צבע עורו". הוא הוסיף כי הוא מקווה שכשיתבררו כל פרטי המקרה, "אותם 'מצקצקי לשון' לכל הפחות יעשו עם עצמם חשבון נפש עמוק".

כמה מהגולשים טענו בתגובה נגד דיסקין כי הוא עושה לאותה אשה, שטענה כי רוניס נהג כלפיה בגזענות, את אותו הדבר שהוא יוצא נגדו משום שהזכיר את שמה בכמה פוסטים בנושא. "אתה עושה בדיוק ההפך ממה שאתה טוען וצריך כרגע. ראה בעצמך חלק מהתגובות הקשות, בגוף הפוסט שלך", כתבה אחת הגולשות בתגובה לפוסט שלו. "אם חס וחלילה יקרה משהו לבחורה הזו, אני מקווה שאח״כ אתה תקח אחריות על השיימינג שאתה עושה לה בעצמך!". בתגובה נוספת נכתב: "יובל דיסקין, המקרה אכן מחריד אבל אף אחד מאתנו לא היה מתחלף עם המאשימה. לא הייתי מוסיפה עוד שמן למדורה".

"לא היתה סיבה אחרת נראית לעין"

אפרת אוזנה-מזרחי, עובדת מחלקת אשרות בלשכת מנהל האוכלוסין בתל אביב, שעבדה עם רוניס סיפרה היום כי הוא היה נסער מהפרסום עליו. "לא היתה סיבה אחרת נראית לעין. זה אדם שהיה לו הכל מכל. כל מה שרצה בחייו השיג ויחסית מאוד בקלות. הדבר היחידי שעמל עליו המון שנים זה השם הטוב שלו", אמרה אוזנה-מזרחי, "והתגובות שהוא קיבל – זה לא היה רק הפוסט – שקראו אותו 6,000 איש – זה הגיע לטלוויזיה, למשפחה שלו, לחברים שלו, לאנשים קרובים". לדבריה, "זה פשוט ריסק אותו".

היא הוסיפה כי מדובר ב"אדם שכל הזמן חייך, שכל הזמן עשה, היה איש מאוד מאוד חיובי, מאוד אנרגטי, זה בכלל לא הסתדר". לדבריה, "גם מהפוסט שהוא פרסם את יכולה להבין מי היה הבן אדם. לשמוע אותו במכתב אומר: 'אני לא כועס', להגיד 'אני לא מאשים', זה צריך להיות בן אדם מאוד אציל נפש כדי להגיע לרמות כאלה של פיוס עם עצמך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ