מנכ"ל רשות האוכלוסין על התאבדות הבכיר: עובדינו סובלים מהכפשות יומיומיות

לדברי המנכ"ל אמנון בן עמי, ההתלהמות עמה מתמודדים העובדים מחייבת דיון ציבורי נרחב בהגנה שיש לתת לעובדי המדינה: "הם אינם גזענים, נאצים או רשעים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ההתלהמות וההכפשות היומיומיות עמן מתמודדים עובדי הרשות מחייבות דיון ציבורי נרחב בהגנה שיש לתת לעובדי המדינה", כך הגיב הערב (שני) מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, להתאבדותו של אריאל רוניס, בכיר ברשות האוכלוסין בתל אביב, בעקבות פוסט שפורסם עליו בפייסבוק לפיו הפלה באופן גזעני אשה שחורה. 

לדברי בן עמי, "רשות האוכלוסין פתוחה תמיד לקבל הערות, ביקורות ותלונות וזכות הציבור לקבל שירות בלתי ניתנת לערעור", אולם הפוסט שפורסם והוביל להתאבדות, מהווה "חציית קו אדום והשתלחות איומה שהביאה למעשה טראגי". "מילים הורגות... חבר יקר ומנהל מוערך התקשה להתמודד עם השתלחות חסרת רסן החוצה כל קו אדום כלפי עובדי הרשות ועובדי שירות המדינה", כתב. 

בן עמי הוסיף כי "עובדי רשות האוכלוסין וההגירה אינם גזענים, נאצים או רשעים כפי שרבים מאיתנו שומעים מדי יום. גם עובדי הרשות הם בני אדם בעלי משפחות וילדים, ורבים מהם רואים בעבודתם שליחות אישית וחברתית... הם אנשים מסורים, מקצועיים ורגישים המצויים תחת לחץ יומיומי כבד כתוצאה מעומס עבודה ודרישות עצום הנובע מציפיה מוצדקת של האזרח לקבל שירות מהיר לבעיותיו".

הלוויתו של רוניס תיערך מחר (שני) בבית העלמין "מנוחה נכונה" בכפר סבא בשעה ארבע. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי עקב האבל הכבד ובעקבות מסע ההלוויה של רוניס, לשכת רשות האוכלוסין בתל אביב תהיה סגורה מחר לקבלת קהל וכי ניתן יהיה לקבל שירות בלשכות הרשות הסמוכות או לקבל מגוון שירותים באתר האינטרנט של הרשות.

במקביל, שירות הביטחון הכללי (שב"כ) פרסם הערב הודעה יוצאת דופן המפרטת את התפקידים שמילא רוניס לאורך שנותיו בארגון. לפי ההודעה, רוניס התגייס לשירות בשנת 92' ושימש במספר תפקידי שטח במגזר הערבי במרחב צפון. הוא קודם לעמדת ניהול בשנת 2001 וסייע בשיקום סייעני כוחות הביטחון, עד שפרש מהשירות ב-2010. בהודעה נאמר כי רוניס "הוערך כאיש מקצוע מן המעלה הראשונה", וכי שב"כ "קיבל בתדהמה את הבשורה הקשה על מותו ומשתתף בצער המשפחה".

אמש נודע כי רוניס, בכיר ברשות האוכלוסין בתל אביב, התאבד בביתו. זמן קצר לפני ששם קץ לחייו, פרסם רוניס פוסט בפייסבוק בו הביע קושי להתמודד עם האשמות כי התנהג בגזענות כלפי אשה שחורה, תושבת תל אביב. האשה, אם לשלושה שהגיעה ללשכת האוכלוסין בתל אביב כדי לחדש דרכון, פרסמה בעצמה פוסט בפייסבוק ובו סיפרה על ההיתקלות עם רוניס ופקידה נוספת.

הפוסט זכה לאלפי שיתופים ותגובות. "לא עברו יומיים ולפוסט מעל 6,000 שיתופים, כל אחד מהם חץ מחודד שננעץ בבשרי. אני? גזען? כל פעילותי נמחתה במחי יד", כתב רוניס. "איני כועס על אותה [אשה שכתבה את הפוסט], שעל פי תמונותיה נראה שכבר הצליחה להתגבר על אותה 'מכה קשה' שחוותה. אני איני מצליח. היו שלום!!".

הפוסט שהעלה רוניס לפייסבוק:

הפוסט שהעלה רוניס לפייסבוק, לפני שהתאבד

ביום שלישי פרסמה האשה פוסט נוקב ובו סיפרה על התקרית שאירעה לה כשהגיעה עם שלושת ילדיה הקטנים ללשכת רשות האוכלוסין כדי להנפיק דרכון לבנה. על פי הפוסט, שפורסם תחת הכותרת "מסתבר שלא טוב להיות אמא שחורה במשרד הפנים", לאחר שנאמר לה שיש תור מקוצר לאמהות עם ילדים קטנים, ושתי אמהות טופלו, הפקידה אמרה לה שעליה לחזור לסוף התור הרגיל.

הבוקר כתבה האשה, תושבת תל אביב, בעמוד הפייסבוק שלה, כי היא מצטערת על מותו של רוניס. "היום בבוקר קמתי לידיעה מהגרועות ששמעתי בחיי", כתבה. "אני מצטערת בכל מאודי על אובדן חייו של אדם. במשך שנים חוויתי בישראל אפליה. בפעם היחידה שסיפרתי את סיפורי אדם נפגע. אין מצטערת ממני. לו הייתי יכולה הייתי שותקת גם הפעם".

אביו של רוניס, מצדו, תקף את הגולשים שביקרו את בנו ברשת החברתית. "בני יקירי הלך לעולמו. מדוע? בגלל שמישהי האשימה אותו באמירה גזענית", כתב. "6,000 אנשים ברשת חברתית זו, מבלי לבדוק את אמיתות הדברים, כתבו, קטלו, השמיצו ופגעו בו בצורה אנושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ