עודד ירון

אירועי סוף השבוע העלו שוב לתודעה את תופעת השיימינג — הפעם עם סוף טרגי. מנהל לשכה ברשות האוכלוסין אריאל רוניס התאבד, לאחר שאשה התלוננה כי סבלה מיחס מפלה וגזעני בלשכה שניהל, וציינה גם את שמו. זמן קצר לאחר שהסטטוס של האשה התפרסם הוא זכה לאלפי שיתופים וסיפורה הגיע לתקשורת, כולל ריאיון בתוכניתו של רפי רשף.

הרשתות החברתיות הפכו בשנים האחרונות כלי רב עוצמה, לעתים לטובה, אך פעמים רבות גם לרעה. מנהלת המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט, אורנה היילינגר, אמרה ל"הארץ" כי המקרה הנוכחי מדגים עד כמה הרשת עשויה להיות כלי בלתי מידתי לתגובה. "זה מפחיד עד כמה היא חזקה", אמרה. "זאת דוגמה מובהקת לפוסט שהוא לכאורה לגיטימי, אבל הופך תוך כמה שעות לכדור אקדח. כי זה לא רק מה שהיא כתבה אלא גם ההסלמה שזה עושה בציבור".

אי אפשר להתכחש לכך שיש לשיימינג צדדים חיוביים. הדבר מעוגן במחקר של הקרימינולוג אוסטרלי עטור פרסים פרופסור ג'ון ברייטווייט, שבספרו מ–1989 דיבר על היתרונות של ביוש משקם, כאמצעי לחיזוק הקשר בין ה"עבריין" לקהילה. אבל גם הוא דיבר על כך שביוש עלול להיות כלי בעייתי שתוצאותיו הפוכות.

אריאל רוניסצילום: מתוך עמוד הפייסבו

כולם למדו שסטטוס בפייסבוק הוא לעתים האמצעי המהיר, לפעמים היחיד, לתבוע צדק. בין שמדובר בדרישה ליחס סביר מגוף שמתנהג באטימות, בין שזו תלונה על פגיעה אישית. בחודשים האחרונים התקשורת חגגה על חשבון אנשי "טיסת השוקולד", שהפגינו התנהגות גסה ואלימה; אבל מנגד עולם כל הזמן סרטונים שחושפים התנהגות אלימה של בעלי תפקידים כמו שוטרים. למשל, המקרה שהצית את מחאת יוצאי אתיופיה.

"זה לא שחור ולבן", אומרת היילינגר. "העניין הוא שמכיוון שזה לא נגמר ב'ראו הוזהרתם', ומכיוון שזו לא מודעה בעיתון, ששנשכחת מיד, המדיה הדיגיטלית הופכת כלי הרבה יותר חזק ומסוכן", הזהירה. "ככל שחלף הזמן ואני נתקלת ביותר מקרים. אני לא מצליחה להבחין בין שיימינג לבריונות רשת. למעשה, אפשר לומר שהשיימינג זו בריונות של מבוגרים".

"אני רוצה להיזהר מלומר שהרשת הורגת", אמרה היילינגר, "אבל היא בהחלט יכולה להיות הקש ששובר את גב הגמל. זו הסיבה שאנחנו קוראים, אל תשתפו ואל תשתתפו. צריך להיזהר בעליהום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ