בית המשפט הציע לאחד את צווי ההריסה והפינוי לכפר הבדואי אום אל-חיראן

עו"ד חסן ג'בארין שמייצג את התושבים טוען כי המדינה לא מציעה פתרון חלופי. הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית: "ברגע שייחתם הסכם עם התושבים, פיתוח שכונה תהיה בעדיפות ראשונה"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד בכפר הבדואי אום אל חיראן בנגב
הכפר אום אל-חיראןצילום: דניאל צ'צ'יק

בית המשפט בקרית גת דן הבוקר (שני) בבקשתו של מרכז עדאלה לזכויות המיעוט הערבי בארץ, לעכב את הריסת הכפר הבדואי אום אל-חיראן בנגב. בעדאלה טענו כי אלף תושבי הכפר אום אל-חיראן, העתידים להיות מפונים, יישארו ללא קורת גג. בתום הדיון הציע השופט אקסלדר לצדדים כי מועד הפינוי מהכפר יהיה גם מועד כניסתם לתוקף של צווי ההריסה לבתים. הצדדים עתידים להחליט אם לקבל את הצעת השופט, במידה ויקבלו את ההצעה ייצטרכו להגיש מסמך משותף תוך 14 יום. בתחילה התנגדה המדינה לעיכוב נוסף, בטענה שמדובר בגרירת רגליים.

השופט פבלו אקסלדר ציין בתום הדיון כי בפסיקה של בית המשפט העליון מלפני כשלושה שבועות התרשמו כי קיים פתרון דיור חלופי לתושבי הכפר: במגרשים בעיר חורה או באמצעות השתלבות ביישוב החדש, חירן, שעתיד לקום על חורבותיו של הכפר. "העליון חוזר ואומר שיש פתרון בחורה. הסיכוי שאקבע דבר בניגוד להחלטת העליון לא קיים. לא אקבע שבחורה אין מספיק תשתיות, אין לי ראיות לכך וזה נוגד למה שקבע בעליון", כך לדברי השופט. במחאה על החלטת העליון לפני כשלושה שבועות ועדת ההיגוי לערביי הנגב והוועד המקומי של הכפר קבעו לקיים הפגנת מחאה ב-11 ליוני.

במהלך הדיון טען מנכ"ל עדאלה, עו"ד חסן ג'בארין, כי המדינה לא מציעה פתרון חלופי לתושבים. בשיחה הבוקר עם "הארץ" אמר כי הוא מגבש חוות דעת שתראה שאין תכנון לבתים שיועדו לתושבי הכפר בעיר חורה. "אנחנו הולכים להראות שבחורה, העיר הכי ענייה וצפופה בארץ, לא רק שאין תשתיות קיימות בשטח הלכאורה מיועד בשכונה 12, אלא שאין תכנון לכך. למעשה, המדינה זורקת אנשים בלי להגיד לאן הם ילכו, בלי לתת אלטרנטיבה קונקרטית". לדבריו, אם בקשתם תידחה היום, "המדינה תוכל להרוס את הבתים ויוקם מחנה פליטים".

מנכ"ל עדאלה עו"ד חסן ג'בארין, המייצג את תושבי הכפר, אמר ל"הארץ" כי הוא מגבש חוות דעת שתראה כי אין תכנון לבתים שיועדו לתושבי הכפר בעיר חורה. "אנחנו הולכים להראות שבחורה, העיר הכי ענייה וצפופה בארץ, לא רק שאין תשתיות קיימות בשטח הלכאורה מיועד בשכונה 12, אלא שאין תכנון לכך. למעשה, המדינה זורקת אנשים בלי להגיד לאן הם ילכו, בלי לתת אלטרנטיבה קונקרטית". לדבריו, אם בקשתם תידחה היום, "המדינה תוכל להרוס את הבתים ויוקם מחנה פליטים".

על פי עו"ד ג'בארין, בימים הקרובים תוגש לבית המשפט העליון בקשה לדיון נוסף בהחלטה לפנות את תושבי הכפר, ולכן אין לבצע הריסות עד החלטת העליון. "לאחר שבית המשפט הבין שהם לא פולשים, אז כל התשתית העובדתית משתנה וצריך לשפוט את כל התיק מחדש", אמר.

מחוץ לבית המשפט בקרית גת, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ
הכפר אום אל-חיראןצילום: אליהו הרשקוביץ

בשבוע שעבר אמרה שרת המשפטים איילת שקד כי החלטת העליון לפנות את הכפר אינה בגדר אפליה, וכי לתושבים הוצעו מגרשים בחינם בעיר חורה ופיצוי כספי, אך המשפחות אינן מעוניינות.

במרכז עדאלה אומרים בתגובה כי האלטרנטיבה שמציעה המדינה אינה ריאלית, בגלל שבעיר ישנה צפיפות רבה ומצוקת דיור - ואי אפשר לאכלס את תושבי הכפר המפונים. ראש מועצת חורה, ד"ר מוחמד אל-נבארי, מציין כי שכונה 12 לא יכולה להוות פתרון לתושבי הכפר המפונים, "שכן אנו מדברים על שכונה שלא פותחה, כאשר הזמן המוערך לסיום עבודות הפיתוח יכול לארוך שנים... לאור הצפיפות הרבה בחורה והמחסור בדיור לזוגות צעירים, אנו נמשיך במאבקנו כדי ששכונות אלו יוקצו אך ורק לתושבי חורה".

ברשות להסדרת ההתיישבות הבדואית טוענים כי שכונה 12 בעיר מיועדת ושמורה לתושבי הכפר, "הרשות היא זו שאחראית על שיבוץ וחלוקת הקרקעות והשכונה הזו שמורה רק לתושבי אום אל-חיראן. ברגע שייחתם הסכם עם התושבים, פיתוח השכונה תהיה בעדיפות ראשונה. יש לציין כי הבנייה היא בסמיכות לאזורים בהם מתגוררים תושבי הכפר שעברו לחורה בשנים האחרונות".

לפני כשלושה שבועות דחה בית המשפט העליון את עתירת תושבי הכפר ברוב של שני שופטים מול אחת - ולא התערב בהחלטת המדינה לפנות את הכפר. אך בהחלטתו  הכיר בכך שתושבי הכפר לא פלשו אל הקרקע, אלא התיישבו בה ברשות המדינה. בהחלטתו כתב המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, כי "המדינה היא בעלת המקרקעין שבמחלוקת, שנרשמו על שמה במסגרת הליכי הסדר; התושבים לא קנו זכות במקרקעין אלא ישבו בהם כבני רשות חינם, שבוטלה כדין על ידי המדינה. במצב דברים זה, אין הצדקה להתערבות בפסקי דינם של בתי המשפט הקודמים".

בעקבות החלטת בית המשפט העליון, אין למדינה מניעה משפטית מהריסת הכפר ופינוי תושביו. אך בעדאלה עוד מקווים כי בקשתם בבית משפט השלום להשהות את ההליכים תעכב את ביצוע ההחלטה, כצעד מניעה אחרון לפני הריסת הכפר ופינוי התושבים.

מחוץ לבית המשפט בקרית גת, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ