השר אריאל: נחוקק חוק חדש להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב

במהלך ביקור ביישובים בדואיים אמר שר החקלאות כי החוק שיגבש יקצר הליכים ביורוקרטיים לבנייה באזור והוסיף כי המדינה מעוניינת להגיע להסכמות עם התושבים בנוגע לפינוי הכפר אום אל־חיראן

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

שר החקלאות אורי אריאל מהבית היהודי ביקר אתמול (שלישי) ביישובים בדואיים בנגב ואמר כי יחוקק חוק חדש להסדרת ההתיישבות הבדואית, שיקצר הליכים ביורוקרטיים. "אף אחד לא מרוויח מכך שהנושא לא מתקדם", אמר. "יש הרבה ביורוקרטיה ואנו עמלים לשנות את זה. יהיה חוק הסדרה מיוחד שיקצר את התכנון והאישורים".

אריאל, שביקר ביישובים ביר הדאג', כסייפה, תל שבע וואדי עתיר, הוסיף כי סוגיית הסדרת ההתיישבות נמצאת בעדיפות עליונה במשרדו, ושיוקדשו לה מפגשים רבים עם ראשי הרשויות הבדואיות ועם שאר שרי הממשלה. "אני רואה בסיוע לבדואים חובה ממשלתית, אנו לא עוזרים בחסד אלא בזכות. זה מגיע לאזרחים שהמדינה תיתן את מלוא הזכויות כמו שהם נדרשים לחובות". לדבריו, לאחר שישמע מראשי הרשויות על הבעיות השונות ביישובים הוא יחל לפעול לפתרון המצב, בין היתר בחינוך ובתעסוקה.

כחלק מהביקור באזור נפגשו השר וראש הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב יהודה בכר עם ראש המועצה המקומית חורה ד"ר מוחמד אלנבארי. אלנבארי סיפר שהתושבים מתוסכלים מאוד מהמצב הנתון ומאיכות החיים הירודה ביישובים והדגיש כי המדינה צריכה לתת לרשויות הבדואיות יותר סמכויות, כדי שיוכלו לפעול באופן אוטונומי בתחומן. "אסור שתהיה הפרדה בין פיתוח הנגב לפיתוח החברה הבדואית", הוסיף.

במהלך המפגש בין אריאל לאלנבארי הפגינו כעשרה אנשים במחאה על הריסת הבתים בפזורה הבדואית וקראו להכרה בכפרים. שר החקלאות התייחס לפינוי הכפר אום אל־חיראן, ואמר כי המדינה מעוניינת להגיע להסכמות עם הבדואים בסוגיה.

"אנחנו לא מחפשים פינויים והריסות, אנו לא ממהרים מחר בבוקר... מסתערים ומחפשים מה לעשות", אמר. "מדובר באנשים ובילדים, עולם שלם שמחייב התעסקות אינטנסיבית - אחרת אי אפשר להגיע להישגים. צריך להבין שאנו עובדים אצל התושבים ויחד איתם, ולא באים מלמעלה. נגיע למציאות של אלפי מגרשים חדשים ביישובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ