מכתב לאוניברסיטה העברית: 11 מרצים הטרידו מינית

עמותה העוסקת בחשיפת הטרדות מיניות טוענת כי 5 מרצים במוסד תקפו סטודנטיות לרבות מקרי אונס, ושישה מרצים הטרידו מילולית סטודנטיות באופן קבוע. העברית: פנינו למשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עמותת "אחת מתוך אחת", העוסקת בטיפול ובחשיפת פגיעות מיניות בישראל, שלחה בסוף השבוע מכתב לנשיא האוניברסיטה העברית, פרופ׳ מנחם בן ששון, ובו מבקשות ממנו חברות העמותה לקיים דיון חירום בתופעת ההטרדות המיניות במוסד. 

במכתב, שתוכנו פורסם אמש (ראשון) בחדשות 10 ועליו חתומה יו"ר העמותה, גל שרגיל, טוענות חברות העמותה כי ידוע להן על "חמישה מרצים שתקפו סטודנטיות, לרבות מקרי אונס. חלק מהמקרים התרחשו בשנת הלימודים הנוכחית, וחלקם, כך על פי העדויות, בשטחי הקמפוסים". עוד נכתב כי "בנוסף, ידוע לנו על שישה מרצים אשר מטרידים מילולית סטודנטיות באופן קבוע". במכתב לא צוינו שמות המתלוננות או שמות המרצים נשואי התלונות.

הכותבות מוחות על כך ש"מנגנון הטיפול בהטרדות מיניות באוניברסיטה העברית מרתיע נפגעות מפני הגשת תלונה. זאת, בשל מספר רב של ניגודי אינטרסים מובנים, וכן התנהלות לקויה במסגרתה נסגרים תיקים רבים אודות מטרידים בלא ידיעת הציבור". 

הפגנה באוניברסיטה העברית נגד הטרדות מיניות, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

במשטרה אמרו כי על סמך המידע שהונח עד כה לפניה, "יהיה קשה מאוד לפתוח בחקירה פלילית". על אף זאת, חקירה ראשונית תיפתח מחר כשחוקר מטעם מרחב קדם במשטרת ירושלים יגיע לקמפוס האוניברסיטה בהר הצופים בניסיון לדלות מידע כלשהו לגבי המעורבים. אחרי שקיבלה את המכתב, הנהלת האוניברסיטה העבירה את התיק לטיפול קצין הביטחון, שהעביר פרטים ראשוניים למשטרה.

מהאוניברסיטה העברית נמסר כי לא קיבלו את התלונות בנוגע למקרים המצוינים במכתב וביקשו מהעמותה להעביר להן עדויות. במקביל, אמרו באוניברסיטה, פנו למשטרה.

בחודש שעבר הודיעה האוניברסיטה העברית כי חתמה על הסכם עם פרופסור מריו שניידר שהטריד מינית את הסטודנטית אפרת אפי יעקב. על פי התלונה נגד שניידר, הוא ביצע בה מעשים מגונים ואמר לה כי "ידוע שתימניות חמות". במכתב ששלח רקטור האוניברסיטה פרופ׳ אשר כהן לסטודנטים במוסד נכתב כי "המרצה לא יוכל לשוב ללמד או להנחות סטודנטים בעתיד. הוא לא יוכל להיכנס במשך שנה וחצי לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה ולא יוכל להשתתף במשך חמש שנים בכנסים אקדמיים או סמינרים באוניברסיטה או מטעמה. המרצה הסכים לשלם לסטודנטית פיצוי משמעותי. הסטודנטית התחייבה שלא להעלות טענות נוספות ועתידיות כלפי המרצה".

שניידר בן 67, ועל כן היה אמור לפרוש בקרוב. בעקבות הפרשה הוא ייצא לשבתון ולאחר מכן לפנסיה. סכום הפיצוי שישלם למתלוננת עומד על 95 אלף שקלים.  

הפרשה נחשפה בערוץ 10 לפני כחודש, אז פורסם כי סטודנטית הגישה תלונה נגד מרצה בכיר שהשמיע התבטאויות מיניות בוטות ומשפילות כלפי הסטודנטיות. בנוסף פורסם כי הוא זימן את הסטודנטית למשרדו באוניברסיטה ושם נגע בה בניגוד לרצונה וביצע בה מעשים מגונים. הסטודנטית לא הגישה תלונה במשטרה והמקרה טופל בבית הדין המשמעתי של האוניברסיטה העברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ