על אף הוראת בית המשפט, המדינה לא השיבה לבקשת המקלט של מוטסים עלי

עלי, ממובילי מחאת מבקשי המקלט, עדיין ממתין לתשובה בעניינו - שנתיים וחצי אחרי שהגיש את הבקשה ויומיים אחרי פקיעת תוקף המועד שהוקצב למדינה. רשות האוכלוסין: "הסוגיה מטופלת במקצועיות וביעילות"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

המדינה לא קיימה את הוראת בית המשפט להשיב עד יום ראשון לבקשת המקלט של מוטסים עלי, שמוצאו בחבל דארפור בסודאן. עלי, בן 28, ממובילי מחאת מבקשי המקלט, שוהה בישראל שש שנים. זה יותר משנה הוא מחויב לשהות במתקן חולות. לדבריו, כבר ב-2010 ניסה להגיש בקשת מקלט בישראל, אך המדינה מנעה זאת ממנו. לפני שנתיים וחצי הגיש בקשת מקלט, אך רשות האוכלוסין וההגירה לא טיפלה בה זמן רב ועד כה לא קיבלה החלטה בעניינו. זאת, אף שנציבות האו"ם לפליטים בחנה את התיק של עלי והמליצה להכיר בו כפליט.

בשנה האחרונה מנהל עלי הליכים משפטיים במטרה לשחררו ממתקן חולות. עתירתו מתבססת בין השאר על העובדה שבקשת המקלט שהגיש לא נענתה. נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יוסף אלון, קיבל לפני חודש וחצי חלקית את העתירה. בהחלטתו ציין כי ראוי היה לבחון מהר יותר את בקשת המקלט של עלי. "על המשיב לעשות כל מאמץ למתן ההחלטה בבקשת המקלט שהגיש העותר עד ליום 31.5.2015", קבע. בנוסף, הורה למדינה לבחון את המשך שהייתו של עלי בחולות ולמסור את החלטתה עד 15 ביוני. 

בהיעדר תשובה לבקשת המקלט, פנה שלשום (ראשון) עו"ד אסף וייצן מהמוקד לפליטים ולמהגרים, המייצג את עלי, לפרקליטות המדינה. הוא ביקש לדעת מדוע לא מילאה המדינה את הוראת בית המשפט. כמו כן, הוא התריע כי הוא עשוי להגיש בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט.

מוטסים עלי ליד מתקן חולות, בספטמברצילום: אליהו הרשקוביץ

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה: "מבלי שניתן להיכנס לפרטי המקרה, נוכל לציין שהסוגיה מוצגת בימים אלה בפני השר הנכנס ומטופלת במקצועיות וביעילות הנדרשת. תשובה מפורטת תימסר לפרקליטות". 

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, מיולי 2009 עד תחילת 2015 הגישו 3,165 אזרחי סודאן, רובם יוצאי חבל דארפור, בקשת מקלט בישראל. נכון לפברואר השנה, המדינה השיבה רק ל-45 מבקשי מקלט סודאנים ולא העניקה לאף אחד מהם מעמד פליט. כשליש ממבקשי המקלט מסודאן עזבו בינתיים את ישראל או ביטלו את בקשתם. השאר ממתינים עדיין לתשובה. ארגוני זכויות האדם טוענים כי ההימנעות ממתן תשובות למבקשי המקלט היא מדיניות מכוונת, שמטרתה להימנע מהכרה בהם כפליטים ולהעניק להם את הזכויות המגיעות להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ