עימותים בין שוטרים למפגינים במחאה של בני העדה האתיופית בתל אביב

עשרה מהמפגינים באזור עזריאלי נעצרו. קודם לכן חסמו את דרך בגין לכיוון צפון, אך הציר נפתח מחדש לתנועה. כוחות משטרה גדולים עדיין במקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עימותים בין שוטרים למפגינים במחאה של בני העדה האתיופית בתל אביב, שמתקיימת הערב (רביעי) סמוך למגדלי עזריאלי בתל אביב. מאות מפגינים הגיעו למקום, אך כעת נותרו רק עשרות שמנסים לחסום את התנועה במחלף השלום.

עשרה בני אדם נעצרו לאורך ההפגנה, ושניים מהם שוחררו עוד במהלך הערב. בשלב מסוים השליכו המפגינים חפץ מזכוכית לעבר השוטרים. הוא התנפץ, אך איש לא נפגע. מהמשטרה נמסר כי היא "תגלה אפס סובלנות לסיכון שלום הציבור, תעצור את פורעי החוק ותמצה עמם את הדין".

תחילה התקיימה ההפגנה על המדרכה ליד עזריאלי, והשוטרים ניסו למנוע מהמפגינים לרדת לכביש ומנעה מהם את הגישה לנתיבי איילון. השוטרים הקיפו את המפגינים ודחפו אותם בחזרה לרחבת הכניסה של קניון עזריאלי. אולם, בשלב מסוים המפגינים חסמו את דרך בגין לתנועה בין הרחובות קפלן לשאול המלך. מאוחר יותר הוא נפתח בחזרה לתנועה. 

מפגינים ליד עזריאלי, הערבצילום: אבישג שאר ישוב

המפגינים קראו "מדינת משטרה", "לא שוטר, לא יס"מ, צדק חברתי עכשיו" ו-"שוטר אלים חייב להיות בפנים". אחת המפגינות אמרה כי "אם צריך להשבית את תל אביב עוד פעם נעשה את זה".

"אף אחד לא מחפש פה להתעמת, לריב. הם אלה שמחפשים אלימות. אנחנו נמשיך את המלחמה שנכפתה עלינו עד שנקבל פתרון סופי. לא יכול להיות שדור שלם יפחד להסתובב בשכונה שלו, בעיר שלו, כשהוא רואה משטרה. אנחנו נעצור את זה", אמר אחד המפגינים כשהחלה ההתכנסות. "זה הבית שלנו, זאת המדינה שלנו. אף אחד לא ימנע מאיתנו לעשות מחאה צודקת. אנחנו צריכים להמשיך עד שנקבל פתרון. לא ישתיקו אותנו עם כל מיני ועדות".

מפגינים בתל אביב, הערבצילום: אבישג שאר ישוב

"מי תישא באחריות פלילית? עדה שלמה?"

מוקדם יותר היום שוחחו השוטרים עם צעירים בולטים מהעדה ונחשפו לסטטוסים בפייסבוק לפיהם מי שאמור היום לקחת את השליטה על ההפגנה הם צעירים שמבקשים להקצין בעקבות מה שנתפש אצלם ככישלון של המחאה האחרונה. ברשתות החברתיות ניתן היה לראות פוסטים של צעירים שתיכננו להגיע להפגנה וקראו לפגוע באזרחים ובעסקים כדי לעורר תשומת לב. בחלק מהסטטוסים הופיעה קריאה למפגינים להשליך אבנים על השוטרים.

אחד הסטטוסים בפייסבוק הקורא לפגוע באזרחים

במשטרת מחוז תל אביב מסרו בצהריים כי "בימים האחרונים הופץ ברשתות החברתיות פוסט הקורא לבני העדה האתיופית לקיים מחאה בתל אביב. עד כה מארגני המחאה טרם פנו למשטרה בבקשה לקיימה וזאת למרות האמור בחוק". לדבריהם, המשטרה פנתה למארגני המחאה אך הם סירבו לפניות והשיבו כי אין בכוונתם לשוחח עם גורמי אכיפת החוק.

אחת ממובילות המחאה, ענבר בוגלה, סיפרה ל"הארץ" כי קיבלה שיחות אזהרה מקצינים במשטרת תל אביב. הם הפצירו בה להגיש בקשה מסודרת לקיום ההפגנה או לבטל אותה והזהירו אותה שאם לא תעשה זאת תישא באחריות פלילית.

ענבר בוגלה במסיבת עיתונאים של מנהיגי המחאה, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

רב-פקד שי תירן, קצין אג"ם בתחנת לב תל אביב טלפן לבוגלה ואמר לה: "אנחנו מן הסתם עוקבים אחרי כל ההתנהלות. אני שואל עוד פעם אם אתם רוצים לבוא להגיש בקשה מסודרת כי במידה ולא - ואתם תגיעו - זאת הפגנה לא חוקית ואתם תישאו באחריות פלילית".

"מי תישא באחריות פלילית? עדה שלמה?", השיבה לו בוגלה. "לא, מי שמארגן את זה ואת מבין המארגנים... מי ששורה תחתונה מבין המובילים זאת את ואת תישאי באחריות פלילית", ענה לה. "מי אמר שאני מובילה? יש עדה שלמה שמפרסמת בפייסבוק. עדה שלמה, כאב של 30 שנה", התעקשה בוגלה. "אני לא נכנס כרגע לזה. אני נכנס לזה שכרגע אתם אמורים להגיע מחר בלי אישור, לבצע הפגנה לא חוקית... אני מודיע לך שבמידה ויהיו שם הפרות סדר... כל המארגנים שאת מביניהם תישאו באחריות הפלילית", הזהיר.

היום יצר עם בוגלה קשר קצין נוסף. הוא הבהיר לה כי מטרתו למנוע אלימות בהפגנה הערב. "הספקתי להכיר את האינטליגנציה שלכם, אתם אנשים פיקחים, מבינים עניין. מה אני אגיד לך? רק תיקחו גם אחריות. זה לא סוד שיש לך השפעה על האנשים ואת יכולה להשפיע עליהם להיות כן יותר מסודרים, לעשות את זה בצורה מסודרת", אמר לה.

"אין לי השפעה על כאב של 30 שנה ואין לי השפעה על הבטחות של 30 יום מראש הממשלה והמפכ"ל", ענתה לו. "המפכ"ל עוד חודש כבר לא בתפקיד", ציין בתגובה. "זה לא מעניין אותי שהוא מתחלף עוד חודש, הוא נתן לנו מלה. אני אישית לא לוקחת אחריות על אף אחד, אני לוקחת אחריות רק על עצמי. אני יודעת שאני עצמי אהיה שם... לא יכולה להשתלט על אף אחד".

הקצין הסביר לבוגלה כי אם ההפגנה תהיה אלימה, השוטרים יפעלו בהתאם. "יהיה רגוע - הכל בסדר. לא יהיה רגוע - קחי בחשבון... שלא תהיה ותרנות והבלגה".

השוטר הוסיף ואמר כי הוא מבין את כאבם של בני העדה, אך לא רוצה שיגיעו למצב של אלימות. "לא רוצה מחזות של הרימונים או את כל המכת"זיות (רכב להתזת מים) האלה. לי באופן אישי לא מתאים, אתם בגיל של הילדים שלי. זה שעכשיו תסגרו את איילון ואשה לא תגיע הביתה או אמבולנס לא יגיע ולהתחיל לריב ולהתקוטט, אני לא יודע אם זה ישיג את המטרה".

המשטרה: מזהים כוונות "מיליטנטיות" של המפגינים

בשיחה עם "הארץ" אמרה בצהריים בוגלה כי המסר העיקרי בהפגנה הערב הוא ביקורת על התנהלות המשטרה וקריאה למצות את הדין עם שוטרים אלימים. "אני למדתי משהו – אם 30 שנה ההורים שלנו סבלו ואף אחד לא ספר אותם, ובנוסף ה-30 ימים האלה ועדיין מראים לך שאף אחד לא סופר אותך – אני לא צריכה לבקש אישור בשביל לצאת לרחובות ולהביע את הכאב שלי, אני לא רואה בזה שום עבירה פלילית, לפי החוק מותר לי. אני לא שולטת על מי שיגיע. אני יוצאת כי כואב לי אישי. כל מי שכואב לו ומרגיש צורך יוצא. אני יודעת כמה אנשים יהיו שם, מה יהיה שם? לא".

דוברת מחוז תל אביב, סגן ניצב הילה חמו, אמרה: "אנו מבקשים להדגיש כי מטרת הגשת הבקשה לקיום המחאה נועדה לשמירת שלום הציבור וביטחונו האישי. חשוב לזכור כי תפקידה של המשטרה לאזן בין הזכות להפגין לבין הפגיעה באינטרסים הנוגעים לשמירה על שלום הציבור".

עוד הוסיפה סנ"צ חמו כי "מודיעין של המשטרה זיהה כוונות ׳מיליטנטיות׳ מצד גורמים קיצוניים בקרב המפגינים, בני העדה האתיופים, המסיתים לאלימות ולפגיעה באזרחים, בשוטרים וברכוש".

חמו הוסיפה כי המשטרה מסרה למארגני המחאה כי בשל שבוע הספר המתקיים בכיכר רבין לא ניתן יהיה להתאסף בכיכר. "פנינו למארגנים בבקשה לדחות את המחאה במספר ימים ולמועד הקרוב ביותר אך טרם נענינו", ציינו. "אנו מדגישים באופן חד וברור כי המחאה שאמורה להתקיים הינה מחאה בלתי חוקית על כל המשתמע מכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ