ההורים ישבשו את הלימודים ממחר במחאה על הצפיפות בכיתות

במהלך פגישה עם מנכ"לית משרד החינוך גילו נציגי ההורים כי למרות עמדתם, יצאה הנחיה להתחיל בתהליך של איחוד כיתות על פי התקן הקיים - עד 40 תלמידים בכיתה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ירדן סקופ

פורום ועדי ההורים היישוביים נפגש היום (חמישי) עם מנכ״לית משרד החינוך, מיכל כהן, על מנת לדון בנושא הצפיפות בכיתות. בתום הפגישה, הודיעו נציגי ההורים כי לא הגיעו לתוצאות מעשיות, ועל כן יחלו כבר ממחר בשיבוש הלימודים ברחבי הארץ.

השיבושים יימשכו בשבועות הקרובים ויתקיימו כל יום בבתי ספר אחרים. פורום ועדי ההורים החליט להתחיל את המחאה מחר בשיבוש הלימודים בשני בתי ספר יסודיים בהרצליה.

במהלך הישיבה גילו ההורים כי המנכ״לית כבר הוציאה הנחיה למנהלי בתי הספר, להתחיל בתהליך של איחוד הכיתות שפוצלו בעזרת תקציבי רשויות מקומיות. הכיתות יאוחדו על פי התקן הקיים - עד 40 תלמידים בכיתה. בפורום מחו על ההנחיה החדשה וציינו כי הדבר מנוגד לעמדתם. כהן מצידה, טענה כי פתרון הסוגיה נמצא בידיו של שר החינוך הנכנס, נפתלי בנט, וכי טרם קיבל החלטה בנושא. 

הפגנה נגד הצפיפות בכיתות באם המושבות, 2014צילום: זאב שטרן

בפורום ועדי ההורים היישוביים מסרו כי הם ״מצפים משר החינוך להיכנס לעובי הקורה בהקדם האפשרי, ולהפגין מנהיגות בנושא כה מהותי לחינוך ילדי ישראל. הפורום רואה בנושא הצפיפות כנושא שעומד בראש הסדר העדיפויות במערכת החינוך בישראל. הפורום החליט כי החל ממחר יחלו שיבושים במערכת החינוך, שילכו ויתגברו עד למציאת פתרון הולם לצפיפות הכיתות במדינת ישראל״.

כבר בשנת הלימודים הקודמת הנחתה מנכ"לית המשרד את הרשויות לפעול לאיחוד כיתות שפוצלו על ידיהן, על מנת לפעול על פי עקרון השוויון וכדי שלא להביא למצב בו רשויות חזקות יכולות לממן כיתות קטנות יותר, ואילו ברשויות חלשות נותרות הכיתות גדולות.

שר החינוך הקודם, שי פירון, נכנע למחאת ההורים, ודחה את יישום הצעד לשנת הלימודים – עד אז הבטיח לגבש פתרון. פירון כינס ועדה לדון בנושא, אולם רוב המלצותיה נותרו חסויות מלבד ההמלצה להוריד את תקן הצפיפות ל-32 ילדים בכיתה.

פירון הציע לפתור את הסוגיה באמצעות תכנית לשילובם של פרחי הוראה, שילמדו יחד עם המורים המוסמכים. כך, על פי התכנית, יצומצם היחס בין מורה לתלמידים מבלי שיהיה צורך בבניית כיתות חדשות, דבר האורך שנים. אולם, לבסוף הוחלט שהתוכנית תצא לפועל רק כפיילוט מצומצם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ