בית ספר שמעודד גיוס ערבים ייסגר: "במקום לוחמים נקבל עבריינים"

"עמל שמשון", בית ספר טכנולוגי הפועל בבסיס של חיל החימוש בגליל, יסגור את שעריו למרות מחאת הורי התלמידים והצוות החינוכי בעקבות ירידה במספר תלמידיו

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

בית הספר התיכון הטכנולוגי "עמל שמשון", הפועל בבסיס חיל החימוש הסמוך לצומת גולני, ייסגר בסוף שנת הלימודים הנוכחית חרף בקשות חוזרות ונשנות של הורי התלמידים והצוות החינוכי להמשיך את פעילותו. בשנה האחרונה הצטמצם מספר התלמידים בבית הספר - שרובם מגיעים מהחברה הערבית והדרוזית - לפחות ממאה. הורים לתלמידים במוסד שהתבשרו על כוונת הסגירה לפני כחודש פנו לגורמים בממשלה ובצבא כדי שיהפכו את ההחלטה, אך עד כה לא נענו לפנייתם ועמל שמשון צפוי לסגור את שעריו בעוד כשבועיים. זהו בית הספר הטכנולוגי היחיד בגליל שעובד בשיתוף פעולה עם משרד הביטחון והצבא.

עמל שמשון הוקם בסוף שנות ה-70, הוא מופעל על ידי רשת "עמל", משרד הביטחון (חיל החימוש) ומשרד הכלכלה ונלמדים בו מקצועות האוטוטרוניקה והמסגרות. לומדים בו תלמידים בכיתות ט' עד י"ב - יהודים, ערבים נוצרים ומוסלמים, דרוזים ובדואים - חלקם כאלו שנפלטו ממסגרות חינוכיות אחרות.

ההחלטה על סגירת בית הספר התקבלה בעקבות הירידה במספר תלמידיו, שהגיע בשנה האחרונה ל-80 בלבד, בעוד שלאורך השנים נע בין 100–170. מנהלת בית הספר, ניצן עמית, אמרה ל"הארץ" שכדי להצדיק את קיום המוסד צריכים ללמוד בו לפחות מאה תלמידים. היא הוסיפה כי החלטת הסגירה התקבלה בניגוע לעמדת רשת עמל, שהמליצה להשאיר את בית הספר פתוח שנה נוספת, וכי להערכתה - על סמך פניות לקבלה ללימודים שקיבלה עד כה - מספר התלמידים בשנה הבאה יכול היה להגיע לרף המינימלי. לדבריה, העיתוי שבו נודע להם על הכוונה לסגור את בית הספר, בסוף אפריל, לא הותיר זמן לערער על ההחלטה.

בית הספר "עמל שמשון" סמוך לצומת גולני

עמית הסבירה שייחודיותו של עמל שמשון היא שייכותו למסגרת הצבאית. "אנחנו מלמדים אוכלוסייה של בני מיעוטים שאינה חייבת בגיוס בשפה העברית בתוך מחנה צבאי, מתוך כוונה שיתגייסו לצה"ל וישתלבו בחברה הישראלית", אמרה. היא ציינה כי שיעור המתגייסים לצבא מקרב בוגרי בית הספר עומד היום על 85%. "יש פה עשייה מדהימה שנקטעת בבת אחת", הוסיפה.

רדואן גדיר מהכפר הבדואי ביר אל־מכסור, אב לתלמיד שעומד לסיים את כיתה י"א בבית הספר, סיפר כי בנו לומד מזה שלוש שנים במוסד. לדבריו, כשהתקבלה הודעת הסגירה אמר לו בנו כי הוא מסרב לעבור לבית ספר אחר וכי בכוונתו לפרוש מהלימודים. לדברי האב, בית הספר נתן לבנו "מעבר לכל ציפייה. לא ציפיתי שהוא יתקדם בצורה כזאת. לולא בית הספר הוא לא היה מצליח לתקשר עם הסביבה".

לדבריו, בנו לוקח חלק פעיל בכל פעילויות בית הספר וכן בפעילויות ייצוגיות מחוץ למסגרת הלימודים הרגילה, דוגמת המשלחת לפולין. "כשהוא היה (בבית ספר) בכפר הייתי במלחמות איתו כדי ללכת ללימודים. עכשיו (כשהוא לומד בעמל שמשון, נ"ש), כשיש חופש, הוא רק מחכה שהחופש ייגמר כדי לחזור ללמוד".

מ', חייל קרבי ובוגר בית הספר, אמר כי לסגירת המוסד יהיו השלכות קשות על התלמידים בו. "תלמידים שנמצאים שם יעבדו ברחוב ולא ילכו לבית ספר שהם לא בחרו בו, ובכך נפסיד כמות של לוחמים לעתיד ונקבל עבריינים". לדבריו, מעבר למוטיבציה להצטיין ולהתגייס שקיבל בעמל שמשון, בית הספר לימד אותו לקבל את האחר "לא משנה מה דתו, מינו או גזעו, ומה שהכי חשוב זה שלא מוותרים, כי רק כשקשה מקבלים תוצאות טובות".

במשרד הביטחון הפנו לקבלת תגובה מדובר צה"ל - שם אמרו כי האחריות על הנושא מופקדת במשרד הכלכלה.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי הוא רואה בפיתוח ובהכשרת כוח אדם מקצועי יעד מרכזי וכי הוא משקיע רבות בפיתוח וקידום בתי ספר מקצועיים שבאחריותו. "בשנים האחרונות ירד מספר התלמידים בבית ספר עמל שמשון באופן חד. משרדי הכלכלה, הביטחון ורשת עמל בחנו אפשרויות סיוע, לרבות הקצאת משאבים רבים בהם תקצוב מיוחד לבית ספר קטן, איתור תלמידים, תקציב שיווק, תגבור לימודים ועוד. לצערנו, פעילויות אלו לא הגדילו את מספר התלמידים ולפיכך הודיע המשרד על סגירת בית הספר בהתאם לחוזה ההתקשרות. משרד הכלכלה והרשת עושים כל מאמץ בכדי למצוא לתלמידים מסגרות חלופיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ