משרדי החינוך והאוצר צפויים להכריז היום על הוספת סייעת שנייה לגני הילדים לגילי 4-3

במסגרת הרפורמה בגני הילדים יתווספו למערכת כ-4,300 סייעות. תקצוב הסייעות על ידי המדינה יהיה דיפרנציאלי, וזאת לפי מצבה הסוציו-אקונומי של הרשות המקומית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החינוך, נפתלי בנט, שר האוצר, משה כחלון ומרכז השלטון המקומי יכריזו היום (שני) על רפרומה בגני הילדים שתכלול גם הוספת סייעת שנייה לגילי 4-3 בגנים בהם ישנם יותר מ-30 ילדים. העלות הכוללת של הרפורמה היא כ-400 מיליון שקלים ובמסגרתה יתווספו למערכת כ-4,300 סייעות. 

זוהי אחת מפעולותיו הראשונות של שר החינוך הנכנס בנט, בנושא שכבר תקופה ארוכה מתנהל עליו מאבק עיקש של הורים. בסביבתו של בנט הבהירו כי הבקשה להוספת סייעת שנייה לגנים היתה כלולה כבר בהסכם הקואליציוני, ושהוא לא נחתם עד שלא קיבל דרישה זו. 

לפי הרפורמה, הרשויות המקומיות יישאו באחריות לגיוס הסייעות. תקצוב הסייעות על ידי המדינה יהיה דיפרנציאלי, וזאת לפי מצבה הסוציו-אקונומי של הרשות. אשכולות 3-1, האשכולות הנמוכים ביותר שבהם בעיקר רשויות חרדיות וערביות, יקבלו ממשרד החינוך 90% מסך המימון לסייעת והמועצה המקומית תשלים את יתר המימון. אשכול 4 יקבל 80% מימון מהמדינה, אשכולות 7-5 יקבלו 70% מהמימון מהמדינה, ואשכולות 10-8 יקבלו 50% מהמימון - את היתר ישלימו ממקורות עצמאיים.

גן ילדים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

מרכיב נוסף של הרפורמה הוא יצירת סביבה פדגוגית מיטבית בגנים. במסגרת ניסיון זה יקבל כל גן בין 1,000 ל-4,000 שקלים בשנה, שיחולקו גם כן בצורה דיפרנציאלית. כמו כן, ינסו במשרד ליצור אשכולות מכל 15-10 גנים, שיפעלו במשותף כיחידה תומכת ומסייעת. בראש כל אשכול כזה תעמוד גננת מנוסה מאחד הגנים, שתשמש כמנחה של הגננות האחרות. הגננת המובילה תקבל תוספת שכר על תפקיד זה. 

גנים מוכרים שאינם רשמיים, בם גנים חרדיים, יכללו גם כן ברפורמה, אך הם יתוקצבו ב-75% מכל תקצוב שתעניק המדינה לגנים הרשמיים.

בנט אמר על התוכנית כי ״יש פה חיבור של שני עקרונות שהתוויתי עם כניסתי לתפקיד, האחד הוא התמקדות בגיל הרך, והשני זה שוויון הזדמנויות. אני רוצה לנתק את הקשר בין עושר ההורים להצלחת והישגי הילד״. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ