משרד החינוך הורה להפסיק תוכנית לטיפול פסיכולוגי לילדים בעוטף עזה, בשל היעדר תקציב

מטפלים בתוכנית לילדים להתמודדות עם טראומה שנפתחה אחרי צוק איתן התבשרו כי היא תיגמר שנה מוקדם יותר מהמתוכנן. כמה שעות מאוחר יותר אישר משרד ראש הממשלה העברה תקציבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החינוך הודיע הבוקר (ראשון) כי יפסיק את המימון לתוכנית טיפולים מיוחדת בשירות הפסיכולוגי ביישובי עוטף עזה בגלל היעדר תקציב, והורה למטפלים להיערך לסיום הטיפולים עוד השבוע. כמה שעות לאחר מכן אישרה וועדת החריגים במשרד ראש הממשלה העברה של שלושה מיליון שקלים לצורך סיוע בטיפול נפשי לילדי עוטף עזה באמצעות רשות החירום הלאומית. 

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, אמר כי "לאחר בדיקה שערכתי מול רשות החירום הלאומית וכלל הגורמים העוסקים בנושאים אלה, התברר לנו כי היה עיכוב טכני בהעברת התקציבים והם יועברו בימים הקרובים".

במשרדי השירותים הפסיכולוגיים במועצות האזוריות שער הנגב, אשכול, חוף אשקלון, חלק מיישובי שדות נגב בעוטף עזה ואף בעיריית שדרות התקבל הבוקר מכתב שמבשר על הפסקת הטיפולים לילדים ולמשפחות באופן מיידי. "לצערנו הרב בגלל חסר בתקציב לכיסוי כל מכסת הטיפולים, בשנה תקציבית מורכבת ובהיעדר תקציב מדינה, אנו נאלצים לקצר את הקצאת הטיפולים ולהודיע למטפלים לסיים את עבודתם עד ליום שישי", לשון המכתב. "אנו מבקשים שהמטפלים ישקלו את אופן הפרידה מהילדים ומההורים בנסיבות שנוצרו. אנחנו מבקשים להודות לכם על ההבנה והמאמצים הרבים שאתם עושים".

מרכז שירות פסיכולוגי במועצה האזורית שער הנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מדובר בתוכנית ייחודית שנפתחה בעקבות מבצע "צוק איתן" המספקת שירותים טיפולים אישיים וקבוצתיים לילדים ולבני משפחותיהם ומתבצעת בבתי ספר וגנים. התוכנית מספקת כלים להתמודדות עם טראומות ומצוקות הנגרמות בעקבות המצב הביטחוני והירי המתמשך באיזור.

פסיכולוג העובד בשירות באחת ממועצות עוטף עזה אמר ל"הארץ" כי מדובר בפגיעה מקצועית בילדים. "אנחנו מטפלים בילדים עם בעיות קשות מאוד, במיוחד בילדים מיישובי סמוכי גדר. יש ילדים יתומים, כאלה שנפצעו או שמישהו בקרבם נפצע. עובדים בעיקר על עיבוד הטראומה באמצעים שונים, מאות ילדים מטופלים ברחבי העוטף". לדוגמה, ציין, באחד מבתי הספר היסודיים במועצה האזורית אשכול ובו כ-500 ילדים, מטופלים מאה תלמידים.

לדבריו "כל מי שמבין בטיפול יודע שסיום טיפול שנמשך שנה שלמה, חשוב מאוד ובטח לילדים שצריכים את היציבות. ביום שישי בצהריים קיבלנו טלפונים בהולים עם ההודעה שהועברה לכל המטפלים כדי לקבוע פגישות סיום. יש מבוכה מהסיטואציה, זה מעורר הרבה תרעומת בקרב המטפלים". המטפל הוסיף כי כמה מעמיתיו הודיעו כי ימשיכו לעבוד בהתנדבות כדי לא לקטוע את רצף הטיפול, "אבל כמובן שלא כולם יכולים לעשות זאת". "זה נשמע שמורידים רק שבועיים מהתוכנית, אבל לפני סיום טיפול צריך לעשות עם הילדים הכנה. מעבר לזה, ידענו שזו תוכנית שנבנתה לשנתיים אבל לא ידענו אם יהיה תקציב לשנה הבאה", אמר.

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר כי אם ההחלטה נכונה, מדובר בצעד שערורייתי. "מאז צוק איתן עשרות משפחות מקבלות תמיכה פסיכולוגית בעקבות אירועים קשים מאוד שעברו, ועובדים איתם כדי להתמודד, לחיות ולהתגבר עם משברים ופתאום ללא התראה מודיעים שאין יותר תקציב. הטיפולים האלה מחזירים את החוסן לאדם ולקהילה כולה, החוסן של התושבים זה הדבר החשוב ביותר", אמר בשיחה עם "הארץ".

גן ילדים בעוטף עזה בזמן מבצע צוק איתןצילום: אילן אסייג

לדברי ירקוני, במועצה לא חשבו שהטיפולים ייפסקו עם תחילת החופש הגדול, אלא שיימשכו גם בשנה הבאה לאור האירועים החריגים בצוק איתן. "במקום לקבל תקציב לשנה הבאה מסתבר שאין תקציב בכלל. זו החלטה שלא שמו לב למשמעות שלה, הולכים למקום הכי כואב וקשה של אנשים שזה הנושא הרגשי ושם סוגרים את הברז. לא ניתן שההחלטה הזו תישאר על כנה", אמר ירקוני.

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) פנה הבוקר במכתב דחוף לשר החינוך נפתלי בנט ולשר האוצר משה כחלון וקרא להם לחזור בהם מההחלטה: "ילדינו אינם הפקר, הבעיות הפוליטיות ואי אישור תקציב המדינה לשנת 2015 לא על גבם וחוסנם של ילדינו. חזרו בכם מההחלטה חסרת האחריות ואל תהיו שותפים לפגיעה בחוסן תושבי עוטף עזה", כתב ילין. 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בעקבות מבצע 'צוק איתן',  הקצה משרד החינוך 23 מיליון שקלים לתוכנית כוללת לתלמידים ולצוותי חינוך לשנת הלימודים תשע"ה. מתוכם, הוקצו 4.6 מיליון שקלים לטיפול פסיכולוגי בילדים. כמו כן, הוקצה תקציב בסך 5 מיליון שקלים  על ידי רשות החירום הלאומית (רח"ל).

"משרד החינוך מימש את התקציב שהוקצה על ידו במלואו וממתין ליתר התקציב אשר אמור להתקבל מרשות החירום הלאומית. המשרד פועל להסדרת התקציב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ