ההורים משביתים עוד בתי ספר ברחבי הארץ במחאה על צפיפות בכיתות

עשרות הורים ותלמידים הפגינו היום ברמת גן והשביתו את הלימודים. ההורים דורשים שבשנת הלימודים הבאה מספר התלמידים בכיתות החדשות יעמוד על 32, לפי תוכנית שלא יושמה מ-2008

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

עשרות הורים ותלמידים הפגינו הבוקר (ראשון) ברמת גן, במחאה על הצפיפות בכיתות. בזמן ההפגנה הושבתו הלימודים בבתי הספר בעיר. היום הושבתו הלימודים גם בטירה ובקלנסווה, עם הצטרפות המגזר הערבי למחאה. מחר יושבתו עד השעה 10:00 הלימודים בבתי הספר באשקלון, באריאל, בטבריה, בערערה ובקרית שמונה ומחרתיים בלוד, בנצרת עילית, ובמועצה אזורית לב השרון. בהמשך השבוע יישבתו בערים בת ים, באר שבע, נתניה, ירושלים, אזור, חדרה, נתניה, נס ציונה ובמועצה האזורית שער הנגב. ברוב בתי הספר מדובר על השבתה של הלימודים בכיתות א'-יב'. 

בפורום ועדי ההורים היישוביים שוקלים לארגן השבתה כללית במערכת החינוך בשבוע הבא, אך ההחלטה טרם התקבלה סופית. מחר יתקיים דיון בנושא הצפיפות בכיתות בוועדת החינוך של הכנסת ולאחר מכן יחליט הפורום מה יהיו המשך צעדיו.

עד עתה לא זכה הפורום להתייחסות רשמית מצד משרד החינוך. בשבוע שעבר הכריז אמנם שר החינוך הנכנס נפתלי בנט על הוספת סייעת שנייה לגני הילדים לגילי 4-3, ובכך פתר משבר נוסף שהיה קשור לצפיפות במערכת החינוך, ושגם סביבו התנהלה מחאת הורים ארוכה, אך נראה כי כרגע אין לשר הנכנס פתרון למצוקה בבתי הספר. 

הפגנת תלמידים והורים נגד הצפיפות בכיתות ברמת גן, היוםצילום: תומר אפלבאום

ההורים השובתים דורשים כרגע לאשר לרשויות המקומיות החזקות, היכולות להרשות זאת לעצמן, להמשיך ולפצל כיתות לימוד גדולות מ-32 תלמידים לכיתות קטנות יותר. יש לציין כי פתרון זה יסייע רק לרשויות החזקות בישראל, ולא ייתן מענה לרשויות שאין להן תקציב לכך. דרישה נוספת של ההורים היא שהחל משנת הלימודים הבאה (תשע”ו) כל הכיתות החדשות יפתחו את שנת הלימודים כשהתקן הינו 32 תלמידים. במקרה בו ישנה בעיית בינוי דורשים ההורים להוסיף שעות לימוד לכיתות לפי מספר התלמידים. עוד הם מבקשים כי סטודנטים להוראה יצורפו לכיתות כדי לסייע בעומס המוטל על המורים. הצעה זו הועלתה גם על ידי שר החינוך היוצא שי פירון, אך הסתכמה לבסוף בפיילוט חלקי במערכת החינוך ולא בתוכנית כלל מערכתית. 

כבר בשנת 2008 קיבלה הממשלה החלטה להקטין את כיתות הלימוד ל-32 תלמידים אך משרד החינוך אינו מיישמה. חוקר חינוך בכיר במרכז טאוב, נחום בלס, מסביר כי ״למרות כל מה שנעשה עד כה לצמצום מספר התלמידים בכיתה, למעט במגזר הערבי, המאמצים כמעט ולא נשאו פרי. הקטנה מסיבית של מספר התלמידים בכיתה מחייבת תוספת בינוי ותוספת מורים ואי אפשר לעשות את זה מהיום למחר. צריך גם לחשוב על הדברים הללו בצורה חכמה, כי בשעה שאין בעיה של מורים במגזר הערבי והחרדי יש שם בעיות של צפיפות. ברגע שמחליטים לפצל כיתה נוצרות שתי בעיות - השאלה הראשונה היא אם יש מקום להוסיף עוד כיתה והאם יש עוד מורים. זה לא מורה אחד לכיתה, מדובר על תקנים של שתי מורות בערך לכל כיתה".

הוא הוסיף כי "למשרד החינוך היה מספיק זמן לעשות את זה. התוכנית שאושרה ב-2008 לא עשו איתה דבר עד 2010. אחרי זה החלו לבצע לאט לאט, וגם הביצוע לא נעשה בהתאם לתכנון. תוקצבו סכומים אבל הם הועברו למקומות אחרים״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ