קיצוץ נוסף במדעי הרוח באוניברסיטה העברית: 48 מרצים מהסגל הזוטר יפוטרו

זו השנה השלישית ברצף שהאוניברסיטה מבטלת עשרות משרות בפקולטה למדעי הרוח. ארגון הסגל הזוטר: "התנהלות פוגענית הרואה בסגל הזוטר כוח עבודה זול ובר־החלפה"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

האוניברסיטה העברית תקצץ זו השנה השלישית ברצף עשרות משרות של סגל זוטר בפקולטה למדעי הרוח. מדובר בפיטורים של 48 מרצים וצמצום משרתם של 35 נוספים. באוניברסיטה מעריכים כי היקף הקיצוץ יגיע ל-1.5 מיליון שקלים.

בשנה שעברה ערכה האוניברסיטה קיצוץ דומה בהיקף של כשני מיליון שקלים, אז פוטרו 54 מרצים מהסגל הזוטר, ובשנה שלפני כן פיטרה 29 מרצים מן החוץ וקיצצה את משרותיהם של 18 נוספים, קיצוץ בהיקף של כשלושה מיליון שקלים. לפי נתוני הסגל הזוטר בוטלו אז 33 קורסים בפקולטה. לטענת האוניברסיטה אף מחלקה לא נסגרה או אוחדה ובפקולטה נותר מבחר של כאלף קורסים, והיא נותרה פקולטה גדולה במיוחד למדעי הרוח בסדר גודל ישראלי.

יו"ר ארגון מו"ח (מורים וחוקרים, ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטה), ד"ר אסתר סרוק, אמרה כי "שנה אחרי שנה אנו עדים להתנהלות פוגענית של הנהלת האוניברסיטה העברית, הרואה בסגל הזוטר כוח עבודה זול ובר־החלפה במקום להבין שמדובר במורים וחוקרים מהטובים שיש המבטיחים את עתידה של האוניברסיטה".

עוד אמרה ד"ר סרוק כי "אין הצדקה לפיטורים כי השיטה לא עובדת. פיטורי עשרות עובדים וקיצוץ מיליוני שקלים מתקציב ההוראה בשנתיים האחרונות לא צמצמו את הגירעון אף לא בשקל אחד, ורק הרחיקו סטודנטים משערי האוניברסיטה. סוף מעשה במחשבה תחילה — הקפיאו פיטורים עד שתגבשו תוכנית תקצוב ושיקום מקיפה. האוניברסיטה לא מראה לנו אופק, היא חוזרת כל שנה על אותו ריטואל ומצפה שנשתף פעולה. בשנה הבאה נהיה בדיוק באותה נקודה".

באוניברסיטה מסרו בתגובה כי מדובר ב"תהליך של התחדשות, ייעול וחיזוק של הפקולטה למדעי הרוח". עוד נמסר כי "המגעים עם ארגון מו"ח החלו כבר בחודש מרץ 2015, מתוך כוונה לאפשר למרצים אלו למצוא מקום עבודה חלופי. צר לנו שראשי הארגון בחרו למשוך זמן במשך שלושה חודשים תוך התחמקות מדיון ענייני ופגיעה ישירה באנשי הארגון. מדובר בתוכנית אשר מבוצעת כבר שלוש שנים, וזהו תהליך טבעי שכל ארגון עובר לניהול נכון יותר. קליטת חוקרים בכירים, התאמת תוכניות לימוד לעידן הנוכחי והעתיד, צמצום קורסים עם מיעוט משתתפים ועוד הם חלק מתוכנית זו. האוניברסיטה העברית לא סוגרת את הפקולטה למדעי הרוח, להפך — משקיעה בחיזוק לימודי מדעי הרוח".

במסגרת זו סיפרו בפקולטה כי לאורך שלוש השנים האחרונות ולקראת השנה הבאה הם קולטים קרוב ל-30 אנשי סגל בכיר, המלמדים בהיקף גדול יותר מאנשי הסגל הזוטר.

דיקאן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית, פרופ׳ דרור ורמן, סבור כי הקיצוץ הכרחי, אך לא יפגע באיכות או מגוון הלימודים בפקולטה, לדבריו, "תוכניות הלימודים שלנו משתנות, ויש לנו כרגע את הקליטה הגדולה ביותר של סגל בכיר במדעי הרוח בישראל. יש לנו תוכניות התחדשות, וכל חוג כתב מסמך מפורט ועובר על התוכנית כדי לברר מה דורש רענון".

הוא הוסיף כי "חלק גדול ממי שאנחנו לא ממשיכים את העסקתו הם תלמידי המחקר שלנו. האינטרס שלי שכל תלמיד מחקר יקבל ניסיון בהוראה, זה חלק הכרחי מההכשרה, ודאי של תלמידי הדוקטורט, אבל המדיניות הזו אומרת שבכל שנה צריך לתת לדוקטורנטים אחרים ללמד, וכך חייבים להחליף אותם ולהפסיק להעסיק חלק מהם. השנה ביקשנו מארגון הסגל הזוטר לבוא לדבר אתנו על כל מפוטר אחד אחד, ואנחנו נוודא שסיום העבודה הוא רק מסיבות אקדמיות ולא תקציביות. עשינו מאמץ עצום לא לפגוע באנשים שיש להם הרבה שנות עבודה באוניברסיטה. מתוך כל השמות שהעברנו יש רק עשרה אנשים שעובדים יותר מחמש שנים באוניברסיטה, ולהם נקדיש תשומת לב מיוחדת. כרגע ארגון הסגל הזוטר לא מוכן לדבר אתנו. מבחינתי, אפשר לדבר כבר גם על התכנון לקראת תשע"ז, אני חושב שהם צריכים להיות שותפים בהחלטות האלה".    

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ