עיצומים באוניברסיטת בן־גוריון במחאה על פיטורים בסגל הזוטר

ארגון הסגל האקדמי הכריז על סכסוך עבודה לפני כשבועיים, לאחר שבשבועות האחרונים דיווחו עובדים מהפקולטה למדעי הרוח והחברה כי המחלקות מבקשות לצמצם את העסקתם בשנה הקרובה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן־גוריון בבאר שבע הכריז על עיצומים, החל מהיום (שלישי), במחאה על הכוונה לפטר עשרות חברי סגל זוטר מהפקולטה למדעי הרוח והחברה. בין השעות 12:00 ל-14:00 תופסק ההוראה במוסד, ותתקיים אסיפת הסברה מול בניין הסנאט. בארגון אמרו כי אם הנהלת האוניברסיטה לא תידבר עמם, ישקלו את הסלמת הצעדים. באוניברסיטה עדיין דנים בתוכנית הקיצוץ, ועל כן טרם הוציאו רשימה מסודרת של שמות העובדים הכלולים בפיטורין ועדיין לא יודעים להגיד מה יהיה היקפם.

ארגון הסגל הזוטר הכריז על סכסוך עבודה לפני כשבועיים, לאחר שבשבועות האחרונים דיווחו עובדים רבים מהפקולטה למדעי הרוח והחברה כי המחלקות מבקשות לצמצם את העסקתם בשנת הלימודים הקרובה. לדברי העובדים, רק לאחר פניות חוזרות ונשנות אל ההנהלה, הובהר לנציגי הארגון כי קיימות תוכניות צמצומים מקיפות, שיש שיובילו לפיטורי עשרות עובדים. כמו כן, הגיע לארגון מידע כי הנהלת האוניברסיטה פועלת להחיל תוכנית של צמצום היקף הקורסים ואיחוד קורסים ומחלקות בפקולטה.

לפי מתווה שהציעה ועדה שהוקמה בפקולטה וכללה מרצים בכירים, על מנת לצמצם עלויות יש להפחית ככל הניתן את מספר חברי הסגל הזוטר בפקולטה. המתווה הציע כי לכל תלמיד תואר ראשון יוצע מאגר קורסי מבוא רחבים, שיהוו 14 מנקודות הזכות לתואר ואותם ילמדו מרצים בכירים. כך יצומצם מספר המרצים חברי הסגל הזוטר, לכאורה מבלי לפגוע באיכות הלימודים. לא ברור אם תוכנית ההתייעלות תצא לפועל כבר בשנת הלימודים הבאה. לפי האוניברסיטה, מדובר בתוכנית התייעלות הכרחית לאור הירידה המתמשכת במספר הסטודנטים.

הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריון, ארכיוןצילום: אלי הרשקוביץ

סיבה נוספת לסכסוך העבודה באוניברסיטת בן גוריון, היא פיטוריהם הצפויים של 11 חברי סגל זוטר מהפקולטות השונות באוניברסיטה, שבמשך שלוש שנים קיבלו ציונים נמוכים במיוחד בסקרי ההוראה. לפי ארגון הסגל הזוטר, מדובר במנגנון פיטורים חדש של חברי סגל אקדמי זוטר.

אוניברסיטת בן גוריון אינה היחידה המפטרת חברי סגל זוטר בפקולטה למדעי הרוח. בתחילת השבוע נודע כי גם באוניברסיטה העברית מתכוונים לפטר 48 חברי סגל זוטר ולצמצם את היקף משרתם של 35 נוספים. זוהי השנה השלישית שבה נערכים קיצוצים בפקולטה.

מזכ"ל ארגון הסגל הזוטר, בן ארביב, אמר כי ״בחודשים האחרונים פועלת האוניברסיטה לצמצום מסיבי בהעסקת הסגל האקדמי הזוטר בפקולטה למדעי הרוח והחברה, וזאת בלא להידבר עם הסגל".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר כי היא "קשובה לסטודנטים ועושה מאמצים לשיפור איכות ההוראה. כך, בין היתר, יש בכוונתה לסיים העסקתם של 11 חברי סגל, שציוניהם בסקרי איכות ההוראה היו נמוכים במיוחד". כמו כן, נמסר כי ההנהלה הודיעה שאם יתגבשו כיווני פעולה בעלי השלכות על חברי הסגל הזוטר, תוצג לארגון התוכנית המסתמנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ