בעקבות ארה"ב: סיעות האופוזיציה מקדמות מחדש את ברית הזוגיות

יש עתיד והמחנה הציוני מקדמות שתי הצעות נפרדות להסדרת מעמדם של זוגות חד־מיניים. לפיד: "הגיע הזמן לשיתוף פעולה חוצה מפלגות כדי להעביר את החוק"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב להכיר בנישואים חד מיניים האיצה בחברי הכנסת של האופוזיציה להעלות מחדש שורה של הצעות חוק לקידום ברית זוגיות לזוגות חד מיניים גם בישראל.

יו"ר סיעת יש עתיד יאיר לפיד צפוי להביא לאישור ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב את הצעת החוק לקידום ברית זוגיות לזוגות חד-מיניים, שיזמה מפלגתו בקדנציה הקודמת. בהודעה שפרסם הביע לפיד אופטימיות ואמר כי "אחרי שבית המשפט העליון האמריקאי אישר נישואי גאים, אחרי ששר הביטחון בוגי יעלון בירך אותם והביע תקוה שזה יתאפשר גם בארץ, הגיע הזמן לשיתוף פעולה חוצה מפלגות וחוצה קואליציה ואופוזיציה, כדי להעביר את ברית הזוגיות".

ח"כ עליזה לביא, שמובילה את הצעת החוק מטעם הסיעה, אמרה כי "אנחנו חייבים לאפשר חלופה אזרחית לכל הזוגות המעדיפים שלא לעבור דרך הרבנות. מזוגות רבים נמנעת היכולת להתחתן ברבנות. הצעת החוק שעליה עמלנו, יש בה כדי לתת מענה בישראל 2015. אני מאמינה שהמסלול של ברית הזוגיות גם יעשה צדק אזרחי וגם יביא לכך שיותר אנשים ירצו להתחתן במערכת הדתית, כי זו תהיה חייבת לייעל את עצמה ותתנהל כפי שהיתה צריכה להתנהל".

לפיד, שלח ופירון בישיבת סיעה בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) תניח השבוע על שולחן מזכירות הכנסת את הצעת החוק המקבילה שיזמה בעבר "התנועה". לאחר שתעבור את השלב הזה, ניתן יהיה בעתיד להציג את הצעת החוק גם בפני ועדת השרים לחקיקה.

עם זאת, הסיכויים שההצעות יעברו הם קלושים: לפיד ולבני לא הצליחו לקדם את ההצעות בהיותם שרים בכירים בקואליציה הקודמת של נתניהו, בשל התנגדות הבית היהודי וישראל ביתנו. כעת, בממשלה הנוכחית, יש רוב מוצק נגד קידום חקיקה בנושא.

לפני שנה בדיוק היו אלה חברי הכנסת של יש עתיד שהצביעו נגד חוק ברית הזוגיות לבני אותו מין והפילו אותו במליאה, ברוב של 51 מתנגדים לעומת 19 תומכים. את יוזמת החקיקה העלתה ח"כ סתיו שפיר (העבודה), אולם היא הקפיאה אותה במשך כשמונה חודשים כדי לאפשר ליש עתיד לקדם את הגרסה שלהם לחוק - מהלך שלא קרה בסופו של דבר. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע נגד החוק של שפיר.

בניגוד לחוק של יש עתיד, שכלל לצד זוגות מאותו המין גם פסולי חיתון אחרים, ההצעה של שפיר התייחסה אך ורק לזוגות להט"בים. היא אפשרה לבני זוג מאותו מין, אשר אינם יכולים להינשא בטקס דתי, לקבל מעמד רשמי בדרך של "ברית זוגיות". בדברי ההסבר להצעת החוק, שפיר נימקה מדוע אין סיבה להתנגד להצעה המהפכנית. “החוק המוצע אינו מפר את הסטטוס קוו הדתי בישראל, אינו פוגע בדיני המעמד האישי, לא יוצר סטטוס משפחתי חדש, ולא חל על בני זוג שהדין האישי מסדיר את מעמדם".

לפי הצעת חוק ברית הזוגיות של יש עתיד, הזכות להחליט כיצד למסד את הקשר הזוגי קיימת עבור כל בני זוג - אלו המבקשים לקיים טקס אזרחי, פסולי חיתון, זוגות חד מיניים, גרים שלא הוכרה יהדותם וחסרי דת. ההצעה מבקשת להעניק פתרון משפטי-אזרחי לכל הציבורים שאינם מקבלים מענה במסגרת הדתית הקיימת, או בוחרים כבר היום במתווה אזרחי על פני ההסדר הדתי. ההצעה מבקשת לאפשר שוויון זכויות מלא בין זוגות שנישאו בנישואים דתיים לבין אלה שבאו בברית האזרחית.

החוק שמבקשת ח"כ לבני לקדם מסדיר את האפשרות לבני זוג ישראליים להירשם במרשם רשמי של המדינה, שיוקם לצורך זה. הם יזכו לכל הזכויות הכלכליות והאזרחיות הניתנות לבני זוג הנישאים ברבנות. כלומר, החוק מיועד גם לפסולי חיתון כמו עולים רבים מברית המועצות לשעבר, וכן לבני הקהילה הגאה. "מעניין יהיה לראות אם ראש הממשלה, המתגאה בישראל הפלורליסטית ובירך את הקהילה הגאה רק לפני כמה שבועות, יפיל הצעה זו", אמרה לבני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ