600 קצינים במילואים חתמו על המכתב למאי פאטל; הצבא לא התייחס

מספר החותמים והחותמות על העצומה הכפיל את עצמו מאז יום חמישי. יוזם המכתב: מהרגע שזה נהיה כל כך ויראלי זה כבר נהיה מאכזב שלא קיבלנו תגובה מהצד השני, צריך לתקן דברים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כ-600 קצינים וקצינות במילואים חתמו על מכתב בו הם מתנצלים בפני מאי פאטל, ששירתה תחת סגן-אלוף לירן חג'בי. חג'בי, שגזר דינו יינתן ביום חמישי, הורשע בהתנהגות שאינה הולמת כלפי החיילת. על אף מספר החתימות הגבוה, שהכפיל את עצמו מאז יום חמישי שעבר, יוזמי העצומה טרם קיבלו תשובה או התייחסות מרשויות הצבא.

יוזם המכתב הוא רון אפרת, סטודנט בן 29 מירושלים, שהשתחרר בשנת 2009 משירות בגדוד קרקל. לדבריו, הוא לא ציפה שכל כך הרבה קצינים יצטרפו לקריאתו. "זה התחיל מהטוקבקים המזעזעים והשמות שקראו לה, למאי, וזה המשיך בסופו של דבר שחג'בי לא הסכים להתנצל ובתגובה של הקצינים מעליו", אמר אפרת בשיחה עם "הארץ". "אמרתי שיש גם קצינים אחרים, כאלה שחושבים אחרת, והגיע הזמן שגם את זה ייראו". תחילה, המכתב הופץ בין קבוצת חברים, ובהמשך בין יתר הקצינים המשרתים עמו בשירות מילואים. כאשר נאספו כ-30 חתימות של קצינים וקצינות, הוחלט לפרסם את המכתב באופן פומבי - ומשם רק הצטרפו עוד ועוד חותמים.

מובילי המחאה מוחקים חתימות כפולות או חתימות של אנשים שמציינים כי אינם קצינים. גם חתימות שנראות להם לא סבירות נמחקות, כמו שלוש חתימות של "רא"ל גבי אשכנזי", או "רא"ל בני גנץ". "יכול להיות שהוא תומך בנו, אבל אני לא יודע - לא נראה לנו שהם היו חותמים באינטרנט ככה. כל ה-600 שמות החתומים, זה אנשים שאין שום סיבה לחשוב שהם לא קצינים", אמר אפרת.

מאי פאטל, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

אפרת הדגיש כי לא הייתה לו שום היכרות עם פאטל, ועל המקרה שמע רק מדיווחי התקשורת. "מן הסתם את השמות של עופר וינטר ויוסי בכר שמעתי מהתקשורת, אבל אין לנו שום קשר", הוא הוסיף. רק לאחר הפרסום פנה אליו בפייסבוק אחיה של מאי, ואמר כי המכתב מחזק אותם.

עם זאת, אפרת מאוכזב מהטיפול הצבאי בפרשה. "מהרגע שזה נהיה כל כך ויראלי, זה כבר נהיה מאכזב שלא קיבלנו תגובה מהצד השני - מצה"ל", הוא אומר. "יכול להיות שבחדרי חדרים זה באמת יוצר תהודה בצבא, אבל אנחנו לא שמענו כלום. ואנחנו קצינים שעושים מילואים, ועושים את זה בשמחה - אבל אנחנו חושבים שצריך לתקן דברים ונשמח אם מישהו ירים את הכפפה הזו ויתחיל לעשות עם זה משהו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית "הארץ" כי "בצה"ל רואים בחומרה רבה את נושא הפגיעה על רקע מיני ומשקיעים מאמצים רבים למיגור התופעה. המאמצים הנרחבים כוללים הסברות בנושא בכלל יחידות צה"ל ובקורסים הפיקודיים, מטעם יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ומצ"ח, ואת הקמת מרכז מהו"ת (מרכז התמודדות ותמיכה) בשנת 2012. כמו כן, ראש אכ"א הפיץ לאחרונה אגרת מפקדים בנושא איסור יחסי מפקד-פקוד, וכן הופצה אגרת בנושא חידוד הנחיות לטיפול בפגיעה על רקע מיני המכילה בתוכה מידע גם על יחסים אינטימיים בין מפקד לפקוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ