חיים לוינסון

מועצת הרבנות הראשית האריכה היום (שני) בחמש שנים את כהונתו של הרב שלמה ריסקין, רב העיר אפרת, וסיימה בזה את פרשת ניסיונם של רבנים חרדים להביא לסיום תפקידו בשל עמדותיו הליברליות בעניין הגיורים.

הרב ריסקין, המכהן ברבנות העיר אפרת למעלה מ–30 שנה, הגיע באחרונה לגיל 75. לפי החוק, על מועצת הרבנות לאשר את המשך כהונתו עד לגיל 80, אז יפרוש סופית מתפקידו. בעבר כיהנו רבנים לכל חייהם, גם בשנותיהם האחרונות שבהן לא תפקדו, ולכן החוק שונה.

רבנים חרדים במועצת הרבנות, בראשות הרב אברהם יוסף, ניסו לנצל זאת כדי להדיח את ריסקין בשל עמדותיו הליברליות, במיוחד בעניין גיור. הניסיון עורר סערה בציונות הדתית. הרב יובל שרלו איים כי אם ריסקין יודח, יפעל בכל כוחו נגד הרבנות. לצדו של ריסקין התייצב גם שר החינוך נפתלי בנט.

הרב ריסקין במאי השנהצילום: אמיל סלמן

היום התקיים דיון במועצת הרבנים והיועץ המשפטי של הרבנות, הראל גולדברג, הביא לסיום את הפרשה: הוא קבע בחוות דעת שחיבר כי השיקול היחיד לסיום התפקיד הוא מצבו הבריאותי של הרב. בעקבות חוות דעת זו, אישרה, כאמור, מועצת הרבנות הראשית את הארכת כהונתו של הרב ריסקין לחמש שנים נוספות. עם זאת, הביעה המועצה מורת רוח מכמה מעמדותיו ההלכתיות של הרב.

בעקבות חוות הדעת, החליטו חברי המועצה על הקמת ועדה שתדון בשאלת הארכת כהונת הרבנים ותמליץ על השינויים הנדרשים כדי שמועצת הרבנות הראשית תוכל לדון בשאלות מהותיות.

בדיון בעניינו של ריסקין, הונח לפני חברי הוועדה מכתבו של הרב, ובו הוא אומר כי נמנה על מערך הרבנים המקומיים, שהם חלק בלתי נפרד מהרבנות הראשית לישראל, ולכן הוא פונה בבקשה להאריך את כהונתו בחמש שנים נוספות. כאמור, המועצה אישרה את הארכת הכהונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ