ועדת החינוך של הכנסת דורשת להפסיק את תוכנית טאבלט לכל תלמיד: "לא חוקית"

היועצת המשפטית של הוועדה אמרה כי בתי הספר נדרשים לקבל את אישור ההורים ולא עושים זאת, וחברי הכנסת הסכימו כי משרד החינוך לא צריך להטיל את רכישת מחשבי הלוח על התלמידים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר (שלישי) בתוכנית משרד החינוך ללמידה עם טאבלט - אותו רוכשים ההורים - ומתחה עליה ביקורת חריפה. היועצת המשפטית של הוועדה אמרה כי התוכנית מנוגדת לחוק, משום שבית הספר חייב לקבל את אישור ההורים. חברי הוועדה היו תמימי דעים כי התוכנית במתכונתה הנוכחית בעייתית וכי המשרד לא צריך לבקש מהורים לרכוש לילדיהם טאבלטים. 

"רכישת טאבלטים במסגרת סעיף רכישת שירותים מרצון בתשלומי ההורים – אינה חוקית, זאת משום שהנהלת בית הספר חייבת לקבל את הסכמת כל ההורים ולא כך הדבר", אמרה הבוקר היועצת המשפטית, עו"ד מירב ישראלי. בעקבות קביעת ישראלי דרש יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) ממשרד החינוך להפסיק לאלתר את הפיילוט של למידה באמצעות מסכי מגע ניידים, המתקיים בעשרות בתי ספר בארץ. "משרד החינוך רתם את העגלה לפני הסוסים ועשה זאת בניגוד לחוק וללא בקרה ומחקר. נפנה למבקר המדינה שיבדוק את טענות ההורים בדבר הסכנות הבריאותיות והפדגוגיות וכן בדבר הפגיעה בעיקרון השוויון", אמר מרגי. 

את הדיון יזמו חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו) וח"כ מיכל רוזין (מרצ). השתתפו בו גם הורים לתלמידים מבתי ספר שלומדים על פי התוכנית. ברכת קלימשטיין-לוי, אמא לתלמידים מהוד השרון, שם מובילים את המאבק נגד התוכנית במתכונת BYOD (הביאו את מכשירכם - bring your own device) אמרה כי "באנו לכאן בכאב של הורים שאיבדו אמון במערכת החינוך הממלכתית".

תלמיד לומד עם טאבלט בבית ספר בבת יםצילום: אלון רון

לדבריה, "האמנו באחריות ובסמכות שלה, אבל כשראינו את הפרויקט הזה שמשתולל לנגד עינינו והלחצים על ההורים והקלישאות הנבובות בדבר התאמה למאה ה-21 , איבדנו אמון. יש חינוך ויש ג'ונגל של פקידים במשרד החינוך שמכריחים את ההורים לרכוש טאבלטים באלפי שקלים. אנחנו מודים לוועדה שהקשיבה לטענותינו". ח"כ שאשא-ביטון הוסיפה: "אני בעד הקדמה והכנסת הטכנולוגיה לבתי הספר אך בצורה מבוקרת. יש מספיק דרכים יצירתיות להכנסת ספרים דיגיטליים באופן שיהיה מונגש לכלל התלמידים במדינת ישראל ולא יגדיל את הפערים החברתיים".

ח״כ רוזין הוסיפה כי ”אני לא מתנגדת לטכנולוגיה ורואה ערך גדול בהנגשת הידע לתלמידות והתלמידים. יותר מכך, אני מאמינה שהגיעה העת שמערכת החינוך תתכוונן לשינוי גישה מעמיק בכל הנוגע לחינוך ילדינו כדי להעניק להם כלים של חשיבה ביקורתית ויכולת הבחנה בין עיקר לטפל, כדי שיידעו להתמודד עם הטכנולוגיה באופן המיטבי. עם זאת, בעניין הטאבלטים על מערכת החינוך לבנות תוכנית מוסדרת עם מטרות ברורות וליווי פדגוגי למורות, כדי שהטאבלט לא יהפוך לסתם עוד ספר. כמו כן משרד החינוך צריך לקחת על עצמו מימון מלא של פרוייקט הטאבלטים כדי שלא יווצר מצב של חוסר שוויון בכיתות הלימוד”.

במשרד החינוך התעלמו מהטענות על אי חוקיות הפרויקט ומסרו כי ״משרד החינוך ימשיך להכין את ילדי ישראל למאה ה-21 ולהטמיע את תכנית התקשוב במוסדות החינוך, ובכלל זה קדמה טכנולוגית,  תוך שמירה על היבטים פדגוגיים, חברתיים ובריאותיים של התלמיד. תכנית התקשוב כוללת 200 בתי ספר בדגם מתקדם שבו לכל תלמיד יש אמצעי קצה (טאבלט או לפטופ)". במשרד ביקשו להדגיש כי "ההצטרפות לתכנית מתבצעת רק בהסכמה של לפחות 70% מההורים. רכישת הטאבלטים הינה בהסכמה ומרצון, ואין כפייה מכל סוג לביצוע הרכישה. בתי ספר אלו מקבלים ממשרד החינוך מענק של 100,000 שקל לצורך עזרה לבית הספר ולהורים בהצטיידות ראשונה. בית הספר יכול להשתמש בסכום זה בכל דרך שייבחר, בחלקו או בכולו לצורך רכש לתלמידים שידם אינה משגת לרכוש אמצעי קצה".

השבוע פורסם ב״הארץ״ כי מחאת ההורים נגד הכנסת הטאבלטים במימונם למערכת הולכת ומתגברת. מובילי המאבק, הורים מהוד השרון, אף פנו לעו״ד ושלחו מכתבים ליועץ המשפטי לממשלה ולשר החינוך נפתלי בנט, לקראת מיצוי הליכים לפני פנייה לבג״ץ. במכתבים מפורט כיצד השימוש בטאבלטים במימון הורים פוגע בעקרון השוויון ובעקרון חינוך ציבורי בחינם. עוד מוצגות במכתבים ההשלכות הפדגוגיות של הפרויקט והעובדה שהן אינן נבדקות לעומק על ידי משרד החינוך משום שאין בקרה מחקרית על התוכנית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ