בעקבות הפרסום ב"הארץ": צה"ל מעכב את עונשו של חייל שסירב להתגלח

החייל נידון לעשרה ימי מחבוש למרות שהפקודה החדשה המגבילה גידול זקן תוחל באופן סופי רק בספטמבר. בצבא הוחלט לעכב את העונש עד לבירור מלא של נסיבות המקרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל מעכב את עונש הכליאה שניתן לחייל שסירב לגלח את זקנו לפני החלת הפקודה החדשה בנושא, עד לבירור מלא של כל נסיבות המקרה. בצבא הבהירו היום (שלישי) כי הפקודה החדשה שמגבילה משמעותית את האפשרות של חיילים לגדל זקן תיכנס לתוקף בימים הקרובים, אך תוחל באופן סופי בספטמבר - עד אז ניתן יהיה להשתמש בפטור הישן.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי מפקדו של החייל הורה לו לגלח את זקנו עוד לפני כניסתה לתוקף של הפקודה ולמרות שהיא מאפשרת תקופת הסתגלות בת חודשיים. לאחר שהחייל סירב לעשות כן בטענה כי הפקודה עדיין לא נכנסה לתוקף, מפקדו של הקצין בדרגת סא"ל, טען כי "הוא מחליט מה בתוקף ומה לא", ושפט את החייל לעשרה ימי מחבוש.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עורך הדין של החייל, ליאור שטלצר, דרש לבטל את ההליך המשמעתי בטענה כי מדובר בכליאת שווא, ודרש להעביר הנחיה ברורה בנושא לכל מפקדי צה"ל. בעקבות בירור התלונה, הוחלט כי החייל לא ירצה את העונש שהוטל עליו כעת, עד שפרטי המקרה יתבררו.

במסמך שכתב היום ראש ענף המשטר והמשמעת בצה"ל, סא"ל אורן אברהם, תחת הכותרת "גידול זקן בצה"ל - עדכון הפקודה", הבהיר הקצין כי תהיה תקופת ביניים עד להחלת הפקודה באופן סופי באחד בספטמבר. בתקופה זו, "מי שרוצה מוריד (את הזקן, ג"כ). בתקופה זו לא ניתן לחייב (להוריד את הזקן ג"כ), ומי שרוצה להגיש בקשה - יעשה זאת, ועד קבלת החלטה סופית לא ניתן לחייב את החייל להתגלח" - כך לשון המסמך. "עד ה-1 בספטמבר או קבלת ההחלטה הסופית בעניין ינועו עם הפטור הישן", נכתב. 

כיום, חיילים יכולים לגדל זקן לאחר קבלת אישור ממפקד יחידה בדרגת סגן־אלוף, לאחר שסיימו את פרק ההכשרה הראשונית שלהם בצבא. קבלת האישור תלויה בשיקול דעתו של המפקד, ולפי הפקודה החדשה, יינתן אישור רק באופן חריג ביותר, על ידי קצין השלישות הפיקודי או ראש מחלקת משאבי האנוש בחיל שבו משרת החייל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ