השרים ידונו בשני חוקים לנישואים אזרחיים על רקע פסיקת העליון בארה"ב

האופוזיציה תנסה להשיב היום את הנושא לסדר היום הציבורי, אם כי סיכויי החוקים להתקבל בקואליציה הנוכחית הם אפסיים. ארצות הברית הכירה בסוף החודש שעבר בנישואים חד מיניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האופוזיציה תנסה לקדם היום (ראשון) שני חוקים לכינון נישואים אזרחיים בישראל: יש עתיד צפויה להעלות לוועדת השרים לחקיקה את חוק ברית הזוגיות, אותו לא הצליחה לקדם בקדנציה הקודמת אף שישבה בקואליציה. במקביל, ועדת השרים תדון היום גם בהצעת החוק של מרצ בנושא. כשבוע לאחר פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב שמאפשרת לזוגות גאים להינשא כדין בכלל מדינות ארצות הברית, ינסו יש עתיד ומרצ להשיב את הנושא לסדר היום הציבורי בישראל, אף שסיכויי ההצעות להתקבל על ידי הקואליציה הנשלטת על ידי המפלגות החרדיות והבית היהודי - אפסיים.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה לקראת הדיון היום כי "במציאות שבה שני שליש מהציבור הישראלי תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים, השאלה האמיתית שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא למה זה לא קורה; למה ישראל נמצאת באותה הקבוצה עם מדינות כמו לבנון, סעודיה או סוריה שמכירות רק בנישואים של המונופול הדתי-שמרני?".

מצעד הגאווה בירושלים, 2012צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ עליזה לביא, המובילה את חוק ברית הזוגיות של יש עתיד בקדנציה הנוכחית, אמרה כי "הצעת החוק אינה באה לפגוע במסורת היהודית או בסמכות הרבנות, אלא מבקשת להציע חלופה לזוגות המנועים מקשר נישואין באמצעות הרבנות, או לזוגות אשר אינם מעוניינים בכך". ח"כ לביא הוסיפה כי "החוק יאפשר לכל אדם חופש בחירה בין מסלול אזרחי למסלול דתי ויאפשר שוויון זכויות מלא בין זוגות שבחרו בברית הזוגיות האזרחית, לבין זוגות שבחרו במסלול הדתי, גם מבחינת דין ומשפט. במצב הנוכחי מדינת ישראל מתעלמת לחלוטין מהמצוקה של אלפי נשים וגברים. אנחנו באמת רוצים להמשיך ולעודד אותם להתחתן בחו"ל? למנוע מהם מיסוד זוגיות? זה פשוט מצב לא ראוי הפוגע בערך השוויון".

חוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה שיגרו בסוף השבוע קריאה לחברי ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת החוק של ח"כ לביא. במכון כתבו כי "הצעה זו דומה להצעה שהוכנה בעבר במכון, המבקשת לשמר את האיזון בין  יהדות המדינה וקיום הזכות השוויונית  לכל אזרח ואזרחית לחיות בזוגיות ממוסדת". עוד הוסיפו חוקרי המכון, כי כינון "ברית הזוגיות" תאפשר ליותר מ-300,000 פסולי חיתון - זוגות חד מיניים ואזרחים נוספים שאינם מעוניינים בנישואים בחסות הדת וכיום נאלצים לנסוע לקיים תהליך זה בחו"ל - להרגיש כחלק מן החברה הישראלית. "יש להכיר בבעיה ולא לטמון את הראש בחול", אמרו במכון. "ברית הזוגיות היא הפתרון היחיד המאזן כיום בין ערכיה של המדינה. מצד אחד ההצעה אינה מתנגשת עם ה'שולחן ערוך' ולמיסוד הקשר באמצעותה אין תוקף הלכתי, ומצד שני היא מאפשרת שוויון זכויות והכרה בזוגיות של כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל. ברית הזוגיות היא כורח השעה".

ד"ר שוקי פרידמן, מנהל המרכז ללאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה אמר כי "ברית הזוגיות היא הפתרון הטוב ביותר שניתן להשיג בעת הזו. החוק הוא אינו פתרון מושלם לחילונים המעוניינים בנישואים אזרחיים, ואינו פתרון מושלם עבור דתיים שמבקשים לחיות רק על פי חוקי ההלכה, אך זוהי פשרה דמוקרטית ראויה ומושכלת, שכל מי שרוצה שאזרחי ישראל ימשיכו לחיות בה ולהרגיש כקולקטיב, חייב לתמוך בה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ