ש"ס נסוגה: מבקשת להוריד מסדר היום את חוק הכשרות שגורם משבר בקואליציה

בעקבות התנגדות ח"כים מכולנו ופקידי האוצר ומחשש לפגיעה בסמכויות הרבנות הראשית החליטו במפלגה להסתפק לפי שעה בחוק הקיים. ח"כ גפני מתעקש לדון בהצעת החוק בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ש"ס מבקשת להוריד מסדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה את התיקון לחוק הכשרות שגורם בשבועות האחרונים משבר בתוך הקואליציה. יו"ר המפלגה, השר אריה דרעי, החליט להמתין לפחות עד לפסיקת בג"ץ הצפויה בקרוב בעניין הכשרות האלטרנטיבית, בטרם יחליט אם לקדם שוב את החוק שהובטח לש"ס בהסכם הקואליציוני ויחזק את מונופול הרבנות הראשית על הכשרות. הדיון בחוק עדיין לא הוסר מסדר היום של ועדת השרים, ככל הנראה בשל מחלוקת בין ש"ס ליהדות התורה, המבקשת בכל זאת להעלות ביום ראשון את הצעת החוק לדיון.

הדיון בהצעת החוק הפרטית של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) נדחה כבר פעמיים בשלושת השבועות האחרונים. זאת, הן בשל התנגדות ח"כים מסיעת כולנו, רועי פולקמן ורחל עזריה, הנאבקים לשמר את ארגון הכשרות האלטרנטיבית "השגחה פרטית", והן בשל התנגדות משרד האוצר, הטוען כי הכפפת כל מוצר מזון הנכנס לישראל לרבנות הראשית יסכל את "רפורמת הקורנפלקס" שנועדה להוזיל מוצרי מזון על ידי עידוד יבוא מקביל.

חוק איסור הונאה בכשרות אוסר על בית אוכל להציג את מרכולתו ככשרה, אלא אם ניתנה לו תעודת הכשר מטעם הרבנות הראשית. יוזמי הכשרות האלטרנטיבית, כמו גם ארגוני כשרות חרדיים, מנצלים פירצה בחוק ומספקים תעודות השגחה מבלי לכתוב עליהן את המלה "כשר". התיקון שהציע בן צור סותם את הפרצה ואוסר להציג עסק ככשר, גם כשלא נעשה שימוש במלה המפורשת וגם כאשר ברור כי את התעודה לא הנפיקה הרבנות. האיסור על שימוש במלה "כשר", נכתב בתיקון של בן צור, היא "לרבות מצג או סימון המעיד כי נשמרים דיני כשרות, ובכלל זה מצג או סימון כאמור".

דרעי, בכנסת לפני כחודשיים. החליט להמתין לפחות עד לפסיקת בג"ץ בעניין הכשרות האלטרנטיביתצילום: אוליבייה פיטוסי

ש"ס קיוותה תחילה להשלים את החקיקה לפני 19 ביולי, אז אמור בג"ץ לדון בעתירה שהגישו שתי מסעדות שנמצאות תחת הכשרות האלטרנטיבית. שתי המסעדות, המיוצגות על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, דורשות להרחיב את הפרצה כך שיתאפשר להן לא רק להציג תעודה אלטרנטיבית אלא לעשות שימוש בתעודות ובשילוט במלה "כשר".

במהלך הימים האחרונים הציע ח"כ משה גפני, השותף עם בן צור ביוזמת החוק, לערוך אבחנה בחוק בין בתי עסק המבקשים לציין כי הם מנהלים מטבח כשר, ובין מוצרי מזון מיובאים. הרבנים הראשיים מתנגדים ליוזמתו של גפני, שגם הציע לאפשר לבתי עסק להציב שלט אחיד מטעם הרבנות, המציין כי המקום נמצא ב"השגחה עצמית".

גפני עדיין מתעקש על העלאת החוק ביום ראשון, ואולם בש"ס החליטו להמתין לשופטי בג"ץ. לאחר שהבינו כי כל הפשרות שהוצעו בימים האחרונים מכרסמות בסמכויות הקיימות של הרבנות הראשית – בהחרגת מוצרי המזון המיובאים ואולי גם בהיתר שיינתן להציב שלט "השגחה עצמית" – בש"ס הגיעו למסקנה שהחוק הנוכחי עדיף מבחינתה ומבחינת הרבנות הראשית. במפלגה משערים, בהסתמך על פסיקות קודמות של בג"ץ בענייני כשרות, כי השופטים ידחו את העתירה ויתעקשו על קיום החוק הקיים, וזאת בניגוד לחוות הדעת שהגיש להם היועץ המשפטי ויינשטיין כי אין פסול בהצבת תעודה כל עוד לא נכתבה עליה המלה "כשר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ